Ako si poradiť s premenou starej kúpeľne s atypickým pôdorysom

13.12.2018  |     

Staršiu kúpeľňu s atypickým pôdorysom pretvoril architekt na vzdušný a hravý priestor, do ktorého sa pomestilo všetko, po čom mladá rodina túžila. Premena vniesla do kúpeľne vtipné prvky, vďaka čomu budú každodenné ranné rituály oveľa príjemnejšie.

ZADANIE ČITATEĽA

Rada by som Vás požiadala o radu, ako „refrešovať“ staršiu kúpeľňu za skromnejší rozpočet. Má atypický pôdorys, keďže jedna stena je zrezaná pre úzky pozemok. Začnem tým, že je pre nás dôležité, aby to nebolo finančne príliš nákladné. Chceli by sme ju presvetliť a docieliť dojem čistoty a ľahkosti. Farebnosť by mala byť biela, možno v kombinácii s drevom vo forme skrinky pod umývadlo a na uteráky či vešiakov, doplnená o nejaký „vtipný“ akcent v podobe tyrkysovej alebo horčicovej. Stačí na kúsku, ktorý by rozbil vážnosť či prípadnú sterilitu priestoru. Povrchy sa nám páčia rôzne – patchworková podlaha, marocké kachličky aj obklad imitujúci drevo. Umývadlo uvítame väčšie a určite nie hranaté. Ak by sa našlo miesto na bidet, bolo by to úplne ideálne. Časom plánujeme kúpiť sušičku, radi by sme tam zakomponovali priestor pre ňu i pre existujúcu práčku. Veľmi túžime po vmurovanom priestrannom sprchovacom kúte s veľkou ružicou na stene. Postačí nám aj záves, nemusí byť nutne sklenená zástena. 

PROFI RIEŠENIE

Napriek atypickému pôdorysu sa mi zmestili do návrhu takmer všetky požiadavky čitateľky. Sú spracované dve verzie – jedna je so skrinkou pod umývadlom a druhá bez nej. Požiadavku na bidet som vyriešil zakomponovaním bidetového sedadla v rámci WC keramiky. Predstavuje úsporné riešenie v každom ohľade. Klasický bidet si totiž vyžaduje kúpu keramiky pre bidet, batériu, závesný systém, je potrebné zafinancovať osadenie, obkladanie závesného systému, pričom jednoduché bidetové sedadlo sa dá dnes kúpiť za rozumnú cenu. Jednoducho ho nasadíte a je to.

Hoci čitateľka písala, že by im postačil v sprchovacom kúte záves, ukázal som im možnosť sprchovacieho kúta so systémom walk-in, pretože priestor na to bol. Stále je možné umiestniť klasický sklenený kút, či už otváravý, alebo so závesom. Pôvodnú stenu, ktorá oddeľovala sprchovací kút a WC, som zrušil a nahradil matným sklom, aby som odľahčil priestor.

Pre práčku a sušičku som zhotovil skriňu, kde sú otvorené časti na najčastejšie používané veci a tiež zatvorené police na prípravky a pomôcky, ktoré sa používajú menej. Klientka spomenula i farby, a tak som siahol po horčicovej na steny a špaletu okolo okna. Horčicový je i vnútorný priestor v skriniach, tvorí ho vlastne sklo lakované odtieňom stien tak, aby všetko spolu pekne ladilo.

 

 

ARCHITEKT

Ing. arch. Daniel Krupa

www.dakruarch.sk

ZDROJ: časopis Môj dom 11/2018

Tagy:
zariaďovanie kúpeľne rekonštrukcia kúpeľne premena kúpeľne

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkolepý byt s rozlohou dvoch bungalovov

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky