Minimalizmus a útulnosť v jednom? V tomto byte sa to podarilo!

19.12.2018  |     

Byt sídliaci v krásnom historickom dome s výhľadom na Eiffelovu vežu je miestom stretnutia klasického štýlu, moderných prvkov a sveta fantázie.

Minimalizmus a útulnosť v jednom

Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že takáto kombinácia sa dá docieliť len ťažko, v tomto byte sa presvedčíte, že to ide a vyzerá to veľmi prirodzene. Majiteľka Lorna spojila klasický dizajn so svojím obľúbeným nábytkom v škandinávskom štýle. Ale ešte skôr, ako vylaďovala interiér, spolu s manželom trochu poprehadzovali usporiadanie miestností. Dennú zónu presunuli hlbšie do bytu, čo je v Paríži pomerne netypické, ale im to tak viac vyhovuje.

„Pri plánovaní bytu sme mysleli na naše potreby. Tento byt je miestom, kde spoločne trávime čas a kde má každý z nás zároveň aj svoj vlastný kútik,“ vysvetľuje Lorna, matka štyroch detí. Je verná neutrálnym farbám. Byt udržiava v odtieňoch bielej, čiernej a sivej. Neprehliadnuteľné sú aj vplyvy škandinávskeho dizajnu. Klasické predmety, ako lampa Alvara Aalta či projekt Arneho Jakobsena Egg Chair, sú odkazom na jej severské korene.

Neutrálnu sivú farebnosť dopĺňajú pastelové prvky v podobe krémových lampiónov v jedálni, svetlých kvetín v obývacej izbe, pastelových dekorácií a textílií v detskej izbe. Práve maličkosti rozhodujú o charaktere bytu a robia ho útulnejším. Navyše, do celého zariadenia majitelia nemuseli investovať ani priveľa peňazí. Jednoducho byt, kde za minimálne náklady dosiahli maximálny efekt.

ZAUJÍMAVÉ JE, na čo možno v našich končinách nie sme zvyknutí, že na oknách nenájdete žiadne záclony ani závesy či žalúzie. Pocit súkromia si domáci zjavne nespájajú so zatemnenými oknami. Má to svoje výhody v podobe záplavy denného svetla, ktoré, ako je dokázané, pôsobí mimoriadne pozitívne na ľudskú psychiku.

„Radi trávime čas spolu v centrálnom priestore obývačky a jedálne, rozprávame sa či tvoríme. Zároveň tu má však každý člen rodiny svoj kútik, kde sa môže zavrieť a mať súkromie, čo je dôležité.“ 

Lorna, majiteľka

Katarínin pohľad

Už niekoľkokrát sme písali o interiéroch parížskych haussmanovských domov. Jedno majú spoločné – vždy zaujmú nielen vkusným a originálnym zariadením, ale aj akýmsi celkovým vyžarovaním, ktoré im dodáva práve miesto, kde sa nachádzajú. Akýsi ich genius loci vyplývajúci z toho, že sídlia v krásnych historických parížskych budovách s vysokými stropmi, točitými schodiskami a kovanými zábradliami. Rovnako aj tento byt. Priznáva sa k tomu v plnej kráse obrovskými starými oknami bez záclon, klasickou podlahou à la rybia kosť či čierno-čiernym kozubom. Tu potom stačí naozaj len jednoduché zariadenie v neutrálnych farbách a v znamení „menej je viac“, aby ste docielili maximálny efekt. Páči sa mi dlhá chodba s knižnicou, kontrast dreveného stola a plastových stoličiek aj kde-tu použitá jemná ružová. A ešte sa mi páči to množstvo svetla v jedálni, hoci ja by som na tie okná predsa len zavesila ľahučkú záclonu...

 

KTO TU BÝVA

Lorna Aubouin, zakladateľka eventovej agentúry pre deti Agence Ludique, jej manžel a ich štyri deti.

TEXT: WESTWING, KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: WESTWING
ZDROJ: časopis Môj dom 11/2018

Tagy:
byty minimalizmus Westwing historické domy minimalistický interiér

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky