Súťaž Interiér roku: Prestavba typického starého bytu s lodžiou

05.02.2019  |     

Klienti nás oslovili ešte počas svojho pobytu v Barcelone. Chceli sa presťahovať do Prahy a prestavať starý byt s lodžiou a typickou dispozíciou 3 + kk, akú obývajú desaťtisíce ďalších rodín v panelových domoch.

Našou odpoveďou na ich individuálne predstavy o bývaní a práci z domu bola jemná modifikácia dispozície tak, aby nikde nepôsobila stiesnene. Vďaka synergii jednotlivých priehľadov si mohli byt užívať v celej jeho veľkosti. 

Oceľovými detailmi v priemyselnej modrej jemne ironicky odkazujeme na ideu stroja na bývanie, skrytú za dobovou typizovanou stavebnou produkciou. Tieto kovové prvky byt jemne pretkávajú – vešiačiky, knižnica, tzv. nemí sluhovia v spálni, zásobník toaletného papiera či kúrenie v kúpeľni. Jedinou priemyslom nedotknutou miestnosťou je paradoxne domáca kancelária – akési memento premeny narážajúce na „situáciu nás pracujúcich“.


 
Najväčšou urbanistickou hodnotou výstavby tohto typu je naplnenie pôvodnej myšlienky bývania v zeleni. Preto sme akcentovali obývateľnosť oboch lodžií a priehľady do korún stromov. Svetlé odtiene interiéru možno po západe slnka meniť pomocou online kontrolovaných svetelných zdrojov s kompletnou farebnou škálou schopnou vytvoriť ľubovoľnú atmosféru. 

 

Byt je doplnený praktickými drobnosťami, ktoré robia radosť každý deň – vyhrievané zrkadlo v kúpeľni, ktoré sa tak nerosí, výklopná toaletka so zrkadielkom, poklop na doske v kúpeľni skrývajúci špinavú bielizeň, stôl na programovanie po stojačky a „diera“ na zahodené papiere v pracovni, nika na sušiak a žehliacu dosku alebo nezamŕzajúci vodovodný kohútik na lodžii a pod.

Autori interiéru

No Architects, Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková

Názov projektu: Houm ofis

Kategória: rekonštrukcia interiéru bytu a lodžií

Miesto: Praha

Projekt: 2016

Realizácia: 2018

Fotografie: Studio Flusser 

Dispozícia: 3 + kk

Úžitková plocha: 55 m2

Viac o súťaži Interiér roku

Tagy:
rekonštrukcia bytu riešenie interiéru Interiér roku panelové domy lodžie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky