3 malé byty ako štartovacie riešenie pre bývanie mladých v Bratislave

07.03.2019  |     

Malých „štartovacích“ bytov pre mladých je v hlavnom meste žalostný nedostatok. A tak sa architekti z ateliéru GutGut rozhodli pomôcť svojim deťom radikálnym rezom, ktorým rozdelili jeden veľký mezonetový byt na tri malé.

Plánuj a rozdeľuj

Na začiatku bol veľký dvojgeneračný mezonetový byt s rozlohou asi 115 m2 v podkroví starej tehlovej bytovky. V tesnom susedstve bol navyše k dispozícii aj nebytový priestor, približne 20 m2 – kedysi sa využíval ako sušiareň bielizne, neskôr niekoľko rokov slúžil majiteľom bytu ako ateliér. Keď sa oba priestory spojili, architekti z ateliéru GutGut mali na dvoch podlažiach k dispozícii asi 135 m2 obytnej plochy. A keď k tomu pripočítali ešte jeden dobrý nápad, vyšli im z jedného veľkého bytu tri šikovné dvojizbáčiky.
 
Dispozičné členenie pôvodného bytu priam ponúkalo možnosť „nakrájať“ priestor na tri časti ako veľkú mezonetovú „salámu“. Architekti pritom rešpektovali nielen vonkajší vzhľad, ale aj vnútorné konštrukcie podkrovia. „Chceli sme postupovať čo najmenej invazívne, tak, aby sme do vzhľadu domu zvonka vôbec nezasiahli,“ hovorí architekt Števo Polakovič.
 
„Nemenila sa ani poloha a veľ­kosť okien, všetky ostali na svojom mieste. Iba dve, ktoré boli v zlom stave, sme vymenili za nové,“ upresňuje spoluautor návrhu. Pri novom členení priestoru architekti vo veľkej miere akceptovali to pôvodné, na nutné nové priečky zvolili ľahkú drevenú konštrukciu, aby čo najmenej zaťažovali stropy. Tým sa im podarilo pri prestavbe minimalizovať komplikácie aj náklady. 
 

Prvý byt 55 m2

 
 
„Asi najviac nám dala zabrať administratíva a nosenie materiálu na 4. poschodie bez výťahu.“
 
Števo Polakovič, architekt
 

Druhý byt 45 m2

Bez príkras, bez zbytočností. Očistené na funkčnú podstatu. Tento princíp ctí celé základné vybavenie bytov od schodiska cez odkladacie priestory až po kuchynskú linku.
 
Krásne surové. Múry očistené až na tehlu a betón vytvárajú patričné pozadie pre začiatky nezávislého života.
 
 

Tretí byt 35 m2

 

AUTORI

Návrh prestavby aj realizácia interiérov boli v réžii architektov z ateliéru GutGut: Števo Polakovič, Lukáš Kordík, Jana Benková. www.gutgut.sk
 
tri malé byty 
 
dispozícia 3 × mezonet 2 + kk 
 
rozloha 55 m2 + 45 m2 + 35 m2
 
lokalita Bratislava
 
 
TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: NORA A JAKUB ČAPRNKA
ZDROJ: časopis Môj dom 2/2019

Tagy:
malé byty byty v Bratislave mezonety štartovacie byty

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky