Za málo peňazí veľa muziky: Rozšírenie obytného priestoru s obmedzeným rozpočtom

12.03.2019  |     

Ani obmedzený rozpočet nezabránil majiteľke tohto domu zrealizovať sen o dispozične otvorenom priestore, ktorý by bol ideálny na stretnutia s priateľmi aj na užívanie si domácej pohody.

 

Dôležité rozhodnutie

Rozšíriť obytný priestor nie je jednoduchá úloha. Potrebujete kvalitný architektonický návrh, správnych remeselníkov, ktorí by ho zrealizovali, nové miestnosti treba vhodne zariadiť... A s obmedzeným rozpočtom býva všetko zložitejšie. To bol aj príbeh Jade, ktorá po 16 rokoch života v dome túžila po zmene. Istý čas dokonca uvažovala o sťahovaní, priateľka jej však otvorila oči slovami, že by jej dom sama hneď kúpila, keby bol na predaj.

Jade si vtedy uvedomila, že prestavba bude omnoho lepším riešením, a rozhodla sa radikálne zmeniť prízemie domu – plánovala rozšíriť kuchyňu smerom do záhrady tak, aby tu vznikol dispozične otvorený spoločenský priestor plný svetla. Aby to dosiahla s limitovanou hypotékou, musela zapojiť všetku svoju kreativitu: počínajúc hľadaním najvýhodnejšej ponuky na zasklené dvere na terasu cez využitie recyklovaných materiálov pri stavbe až po zakomponovanie výhodne kúpených kúskov do zariadenia interiéru.

Nakoniec sa jej podarilo účelne využiť každý cent, ktorý mala k dispozícii, a vytvoriť v dome šarmantný spoločenský priestor. Dnes je svojej priateľke za múdru radu vďačná. Vďaka útulnej atmosfére a lúčom slnka, ktoré do domu prenikajú, má pocit, akoby každý deň trávila na dovolenke. 

Rekonštrukcia sa podarila na jednotku a dom sa stal obľúbeným miestom na každú párty kedykoľvek počas roka.

Finta na neúprosný rozpočet 

Čo najväčší dispozične otvorený spoločenský priestor bol pre Jade najdôležitejším cieľom: „Chcela som vytvoriť miesto, kde by sme sa počas víkendov mohli stretnúť s priateľmi a pri niečom dobrom prebrať všetko, čo sa stalo,“ hovorí. Na prestavbu prízemia však mala aj ďalší dôvod: „Vždy som rada trávila čas v záhrade, a aj keď som v zadnej izbe mala dvojité zasklené dvere, toto prepojenie sa mi nezdalo byť dostatočné.“ Prvý krok k vysnívanej zmene bol pomerne jednoduchý – projekt jej nakreslil strýko, architekt na dôchodku. Na jeho základe získala cenové ponuky. „Ani na tú najlacnejšiu som nemala peniaze, no keď už som mala v hlave predstavu nového priestoru, vedela som, že to musím nejako urobiť,“ spomína Jade.

Nakoniec sa jej podarilo získať dostatočnú hypotéku, musela však byť veľmi opatrná, aby svoj rozpočet neprekročila. Pri každom kroku preto hľadala čo najekonomickejšie riešenie: výhodnú ponuku na zasklené dvere na terasu našla na stránke eBay, strešné okná zvolila v štandardných rozmeroch, ktoré boli cenovo najprístupnejšie. „Ak existoval spôsob, ako ušetriť, chytila som sa ho. Vďaka tomu som si mohla dovoliť minúť o niečo viac na veci, ktoré som naozaj chcela, napríklad na podlahu z vápenca alebo na originálny kuchynský ostrovček,“ prezrádza Jade.

Kozubové kachle úplne zmenili atmosféru salónika a jeho používanie. „Keď v nich v zime horí oheň, celkom vás to pohltí. Môj syn zvykne pred nimi sedávať spolu s našimi psami a je to aj skvelé miesto, kde sa môže človek schúliť s dobrou knihou.“ 

Tip: Ak chcete pri prestavbe vytvoriť jedinečnú atmosféru, skúste kombinovať a spájať rôzne materiály a prvky tak, aby ste zdôraznili kontrast medzi novým a starým. 

Mirkin pohľad

Budem úprimná. Exteriér tohto domu ma veľmi nezaujal, pretože je celkom obyčajný. Ale keď som uvidela jeho interiér, tak si vravím: „To už hej!“ Čím ďalej, tým viac sa mi tento štýl páči a nebránila by som sa ani industriálnym prvkom, ktoré sú tu zakomponované naozaj s citom. Prístavba, ktorú navrhol majiteľkin strýko, bola radikálnou zmenou – zmenou k lepšiemu. Z „kumbálového“ typu sa stal krásny, moderný a svieži priestor. Navyše, na tomto dome je pekne vidieť aj to, ako sa dá za málo peňazí zahrať veľa muziky. Podmienkou je však šikovnosť. Ak máte rovnaký problém ako jeho majiteľka, nechajte sa ňou inšpirovať a skúste to ako ona. Tá námaha bude stáť iste za to.

Tip: Miestnosti v centre dispozície mávajú menej denného svetla, takže sa môžu javiť tmavšie. Využite to a podporte „faktor útulnosti“ tmavším odtieňom stien.

 

KTO TU BÝVA

Jade Doutch, showroom manažérka a konzultantka dizajnu pre Warmer Brothers, so synom Adamom (18) a ich dvomi bostonskými teriérmi Cocom a Winstonom.

polovica dvojdomu 

počet podlaží

dispozícia 3 spálne

lokalita Anglesey, Wales

TEXT: BETH MURTON
FOTO. KATIE LEE, REALHOMES.CO.UK
STYLING: EMILY SMITH
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
rekonštrukcia domu prírodné materiály rustikálny štýl

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky