Ako zrekonštruovať garsónku, aby v nej vedeli pohodlne žiť dvaja ľudia

19.03.2019  |     

Na panelákových garsónkach sa výrazne odráža „štýl“ socialistických architektov. Maličká kuchynka, úplne nezmyselne umiestnená hneď pri vchode do bytu a pri toalete, vrátane ďalších nuáns, ktoré boli blízke aj pôvodnej garsónke na Košickej ulici v Bratislave.

Našťastie, premena tohto malého bytu padla do rúk dvom mladých architektom, ktorý sa s ňou kreatívne vyhrali. Dnes sa v nej dá reálne existovať dvom osobám bez pocitu tiesne. 

V zmysle multifunkčnosti

Základom úspešného návrhu premeny takéhoto obmedzeného priestoru je jednoduchosť a využitie každého milimetra. V interiéri dominuje svetlé drevo a biela farba. Priestor sa podarilo prevzdušniť a opticky zväčšiť na mieru vyrobeným vstavaným nábytkom a posuvnými dverami. Izbu s balkónom architekti premenili na kuchyňu, ale funkcie sa v celom byte prelínajú – i tu nájdete policu na knihy, či priestor na prácu.

 

Nezvyčajná kuchynská linka

Prekvapujúcu podobu pre tradičných ľudí má aj kuchynská linka. Je riešená systémom otvorených bielych políc, spoza ktorých presvitá sivá stena pripomínajúca obnažený betón. V rámci nej sú umiestnené práčka, sušička, sporák a drez. Na konci kuchynskej linky je dokonca vytvorené pracovné miesto. Lodžia pri kuchynskej časti slúži na pestovanie byliniek. 

Spálňa a obývačka v jednom

Časť určená na spanie obsahuje vstavanú knižnicu so skrinkami z modernej preglejky, v rámci vytvorenia čo najväčšieho množstva úložných priestorov sú umiestnené aj na strope nad posteľou. Nájdete tu tulivak i televízor. Obe časti, obe multifunkčné prevádzkové zóny (spálňová a kuchynská), môžu fungovať oddelene, ale aj spojene – umožňujú to posuvné dvere medzi nimi. 

 

Pozitíva nového členenia

„Celý byt je orientovaný na juhozápad, takže novým členením priestoru vznikla priestranná, presvetlená vstupná časť s úložnými priestormi, veľkou otvorenou kuchynskou linkou a jedálenským stolom. Druhá – nočná časť slúži primárne ako spálňa, no zároveň aj obývačka. Tieto priestory vedia fungovať spolu i oddelene cez posuvné dvere v strede dispozície, takže vzniká komfort dennej a nočnej zóny vo veľmi malom priestore jednoizbového bytu,“ zhŕňajú autori premeny. 

Nie je to o štýle, ale o pohľade a prístupe

I tento projekt je dôkazom slov, ktoré o svojej práci tvrdia architekti: „Architektonické myslenie štúdia sa vyhýba štandardným riešeniam, je zamerané na spochybňovanie postupov a prístupov k priestoru, k materialite a samotnej architektúre. Vytvára nové obmedzenia a procesy. Nie je to o štýle, ale o pohľade a prístupe.“

 

Rekonštrukcia garsónky Košická v skratke

architektonické štúdio: KILO HONČ

autori: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč

lokalita: Bratislava

podlahová plocha: 29,8 m2 

realizácia: 2017 

Sabína Zavarská
Foto: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč

Tagy:
malé byty garsónky vstavaný nábytok rekonštrukcia garsónky

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky