Interiér dvojizbového bytu v starom činžiaku, ktorý nenavrhol architekt

10.04.2019  |     

Keď som po kamennom schodisku vystúpila do jedného z bytov vo vinohradskom činžiaku z počiatku 20. storočia, zhlboka som vydýchla. Samozrejme, dali mi trochu zabrať schody, ale hlavne ma očaril interiér, ktorý nenavrhol architekt, ale módna návrhárka.

Strih

Keď viete, že hlavou i srdcom rekonštrukcie je Alexandra Pavalová z Timoure et Group, očakávate vkus a súlad. Trochu ste ale zvedaví, ako si odevná dizajnérka poradila s dispozíciou a technickými riešeniami. Hneď, keď do bytu vstúpite, je vám však jasné, že Alexandra, ktorá spolu s Ivanou Šafránkovou založila v roku 1992 odevnú značku, si môže od módnych kolekcií pokojne odskočiť i k navrhovaniu bytov. Rozumie si totiž nielen s módou, ale poradí si aj s architektonickými výzvami. A tou byt na Vinohradoch rozhodne bol.

Bol totiž jedným z mnohých starých meštianskych bytov, ktoré v období socialistického pohŕdania všetkým „buržoáznym“ dostali poriadne zaucho. Pôvodné prvky sa buď vôbec nezachovali, boli zničené, alebo z nich ostali len fragmenty. Saša tak pristúpila k rekonštrukcii s jasným cieľom – oživiť originálne detaily a upraviť dispozíciu tak, aby vyhovovala požiadavkám na moderné bývanie. Začalo sa teda búrať, stavať a obnovovať. Renováciou prešli kazetové dvere, zárubne, špaletové okná i drevený kazetový obklad pod oknami.

Tie historické prvky, ktoré sa nedochovali, nahradili replikami tak, aby dotvorili celkový ráz interiéru. Strop dostal novú štukovú výzdobu, ktorá reflektuje dobové dekorácie v dome a zároveň kopíruje novú dispozíciu. Do takéhoto typu interiéru patria aj fabióny, takže remeselníci si dali záležať na oblých prechodoch medzi stenami a stropmi. Otvorená obývačka, ktorá vznikla odstránením priečky medzi dvoma miestnosťami, ponúkla veľkoryso dimenzovaný priestor pre pár, ktorému už deti odrástli; predsieň a kúpeľňa sú síce menšie, veľkosťou však zodpovedajú prevádzke v domácnosti dvoch ľudí.

 

Na kovových nohách: Zrenovované „baťovky“ – industriálne otočné stoličky z polovice minulého storočia – dopĺňajú krásne minimalistické jedálenské stoličky Menu od dizajnérskeho štúdia Afteroom, ktoré vzdávajú hold funkcionalizmu a škole umenia Bauhaus. V téme kovových nôh pokračuje aj jedálenský stôl – jeho subtílnu kovovú podnož vyrobila na zákazku slovenská firma La Ferra, ktorá stojí za väčšinou kovových prvkov na nábytku v byte.

Kompletizácia

Dispozíciu bytu upravila Alexandra tak, aby do nej bolo možné umiestniť čo najviac vstavaných úložných prvkov, ktoré by len minimálne zasahovali do priestoru a nezmenšovali tak obytnú plochu. Rovnako je poňatá aj na mieru vyrobená kuchynská linka – je dostatočne veľká, s dôrazom na vytvorenie maximálneho množstva úložných priestorov.

Dizajnérka však zároveň navrhla kuchyňu tak, aby zabrala čo možno najmenšiu plochu a plynulo nadviazala na jedáleň a obývačku. Krásny kúsok sa podaril aj s osvetlením. Vo dne má byt vďaka svojej orientácii a množstvu okien dostatok prirodzeného svetla, za tmy si môžu jeho obyvatelia vybrať, či dajú prednosť plnému osvetleniu, alebo sa ponoria do polotieňa súkromnejších zón. Saša si dala záležať na tom, aby vytvorila otvorený, vzdušný priestor, v ktorom budú jednotlivé zóny plynulo prepojené.

Na to využila aj podlahové krytiny. V spálni ponechala pôvodné parkety, ktoré prešli renováciou a v hlavnom obytnom priestore ich doplnila o klasické dubové vlysky druhej triedy, ktoré viac zodpovedali kresbe a kvalite dreva tých pôvodných. Zjednotila ich tvrdým voskovým olejom s bielym pigmentom. V predsieni a kúpeľni použila hexagonálnu dlažbu a celá podlahová plocha je ukončená nabielo natretou drevenou profilovanou lištou, ktorá nadväzuje na pôvodné drevené prvky v byte.

Martinin pohľad

Toto je byt, kde by som sa hneď usadila a žila spokojným životom človeka, ktorý už vychoval deti a teraz, práve v tomto momente, má už nárok na nikdy nekončiace pohodlie. Tu by som sa povaľovala na pohovke vyložene lákajúcej na leňošenie, varila niekoľkochodové večere alebo začala písať poviedky pri starom písacom stole. Krásne zladený, vzdušný, pohodlný, praktický interiér, ktorý sa na nič nehrá. Príjemne navrhnutý a zladený nábytok, dobre zvolené osvetlenie a miesta tak akurát, aby sa človek necítil opustený, keď je doma sám, ani utláčaný, keď má spoločnosť. Úložného priestoru toľko, že môžete všetko, čo máte, uskladniť tam, kde to budete za pár týždňov logicky hľadať, a pritom ním nie je interiér nijako obmedzený. Značku Timoure et Group poznám z diaľky, ale rozhodne ju hodlám preskúmať zblízka. Myslím, že bude rovnako pohodlná, prirodzená, praktická a návyková ako interiér, ktorý Saša na Vinohradoch vytvorila.

 

AUTORKA

Alexandra Pavalová sa môže pochváliť širokým záberom činností. Značka Timoure et Group je na trhu už úctyhodných 26 rokov a jej nadčasové modely oslovujú ženy rôzneho veku. Tvárou značky je Martina Šmuková, ktorá je okrem iného i prezidentkou nadácie Pink Bubble, ktorá s prispením „Timuriek” pomáha mladým onkologickým pacientom. www.timoure.cz

byt v starom činžiaku

dispozícia 2 + kk

obytná plocha 74 m²

lokalita Praha Vinohrady

TEXT: MARTINA PAULOVÁ
FOTO: JIŘÍ HURT
ZDROJ: časopis Môj dom 3/2019

TIP: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

 

Tagy:
rekonštrukcia bytu dvojizbové byty nábytok na mieru

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky