Rafinované riešenie interiéru, aké by ste v byte rozhodne nečakali

13.05.2019  |     

Viete si predstaviť veľký obytný priestor, ktorého súčasťou nie je len obývačka a kuchyňa s jedálňou, ale taktiež spálňa? V priebehu pár minút sa premení na elegantný salón. Ako je to možné?

Do posledného centimetra

Architekti dostali za úlohu premeniť rohový byt v historickom pražskom dome. Priestor bytu využili do posledného centimetra, napriek tomu vôbec nepôsobí stiesnene, práve naopak. ​​

„V maximálnej miere nám šlo o zachovanie pôvodných historických prvkou bytu a tie nové, nami navrhnuté, sú zámerne výrazne kontrastné,“ charakterizujú prístup autori premeny.  

 

Hlavnou súčasťou bytu po rekonštrukcii je veľký obytný priestor s kuchyňou a spálňou. Prekvapením interiéru je rafinované riešenie, ktoré ponúka hotelový komfort. 

Otočná posteľ

Dominantou celého otvoreného priestoru – salónu, ktorý vznikol spojením obývacej miestnosti, kuchyne a spálne je otočná kruhová posteľ

„Kruhové lôžko ako kinetický objekt, a tiež ako sochárska inštalácia dovoľuje bezprostrednú zmenu podoby obývacej miestnosti a spálne na vzdušný salón,“ vysvetľujú architekti. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

Samotnú posteľ totiž tvorí drevená kruhová základňa s vysokým zaobleným polkruhovým čelom. Stačí pootočenie postele o 180 stupňov a rozostlané lôžko sa skryje za elegantným dreveným čelom postele. Tým sa plne zmení vzhľad interiéru. 

Navyše, aj šatník je dokonale ukrytý v elegantnom vstavanom nábytku (tvorí ho vlastne veľká výsuvná zásuvka), takže interiér pôsobí nerušeným dojmom a nič neprezrádza jeho druhú funkciu. Kruhová posteľ tvarom a umiestnením nadväzuje na oblúkové okná, umiestnené na dvoch stenách obývačky. 

Nevšedná kuchynská linka

Hravosť a umelecký prístup autorov nechýba ani v kuchyni. Tá je vybavená na mieru vytvorenou dvojúrovňovou kuchynskou linkou, ktorá pokračuje ako jedálenský stôl. Futuristický vzhľad dodáva šesť hliníkových nôh, ktoré pripomínajú pristávaciu konštrukciu vesmírneho modulu.

Len dočasné bývanie

Súčasťou rekonštruovaného bytu je tiež samostatná spálňa s veľkou pohodlnou posteľou a vlastným hygienickým zázemím, za zrkadlami na chodbe ukrytý šatník, veľká kúpeľňa a technická miestnosť. Spojenie bielej farby s béžovou farbou dreva pôsobí vzdušne a svetlo. 

Hoci je tento byt určený na krátkodobý prenájom, vďaka intimite, ktorú ponúka a harmonickému pôsobeniu by bol vhodný aj ako trvalé bývanie. 

 

Rekonštrukcia bytu Kafkova v skratke:

architektonický ateliér: Atelier SAD

autori: MgA Adam Jirkal, MgA Jerry Koza

spolupráca: Ing. Arch. Vítek Markvart

lokalita: Praha, ČR

realizácia: 2015

zhotoviteľ: MY76

Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Souček

Tagy:
rekonštrukcia bytu vstavaný nábytok rohové byty otočné postele

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 8/2019
v predaji


Najkrajšie rastliny v novembri
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky