Bratislavský byt, v ktorom vidno remeslo

23.05.2019  |     

Pri moderných interiéroch často dochádza k efektu intenzívneho chladu, neosobnosti. Kombinácia odhaleného muriva s prísnym geometrickým minimalizmom a chladnými kovmi môže takýto pocit vyvolať.

 
Architekt Lukáš Šíp navrhol interiér bytu, ktorý používa moderné prvky a ukazuje obnažený strop. Byt aj napriek tomu pôsobí príjemne, harmonicky, chvíľami až s nádychom nostalgie. Ako sa mu to podarilo dosiahnúť?
 
Veľmi dôležitú funkciu v interiéri zohráva drevo. Vďaka jeho kresbe a nejednotnej farebnosti vytvára príjemnú atmosféru: drevené parkety pripomínajú tie, aké kedysi mali naše babičky, odkazy na minulosť nájdeme aj v štýle použitého nábytku.
 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

Drevo zútulňuje aj kúpeľňu. Materiály stropov a podláh, ich farebnosť a štruktúra nie sú použité len tak. Vizuálne podporujú členenie bytu na tri funkčné zóny.
 

Ako je riešená dispozícia? 

Vstupná chodba oddeľuje súkromnú zónu od spoločenskej. Naľavo sa nachádzajú dve miestnosti – spálňa rodičov a detská izba. Napravo je vstup do spojenej kuchyne s jedálňou a obývačkou, z ktorej je možné vyjsť na lodžiu.
 
Vo vstupnej chodbe sa nachádzajú úložné priestory vo forme vloženého dreveného boxu a na jej konci hygienické zázemie. Táto časť tvorí teda nielen vstupnú, ale zároveň aj obslužnú zónu bytu.

Vizuálna hra povrchov a materiálov

 „V dennej časti sme použili surové povrchy – masívne drevo s výraznou kresbou a odhalený betónový strop. V obslužnej zóne je vizuálne jemnejšia liata podlaha a betónový strop natretý na čierno. Najuhladenejšie sú izby, kde sú použité vlnené koberce a omietnuté biele stropy. Charakter podláh a stropov sa mení podľa zóny, pričom rovnaký materiál stien tieto zóny prepája,“ vysvetľuje architekt Lukáš Šíp.

Na nábytku vidno remeslo

Tam, kde si to prevádzka žiada (kuchyňa, kúpeľňa) je povrch stien ukončený matným polyuretánovým náterom. Biele dvere osadené do skrytej zárubne priestor opticky zväčšujú a presvetľujú. Do takto pripraveného priestoru vložili nábytok s jednoduchým dizajnom, ktorý pracuje s archetypálnymi vzormi, povrchmi a detailmi. A čo je dnes mimoriadne dôležité: je na nich vidno remeslo.
 

Atypické detaily

Kde je vidno remeslo, tam vzniknú aj zaujímavé prvky. Za povšimnutie stojí drevený monolit od podlahy až po strop, ktorý oddeľuje dennú a nočnú časťou bytu. Kuchynská linka nie je tiež úplne bežná. Skladá sa z pracovného „ponku“ z laminovanej preglejky, zo zavesenej vysokej časti s proporciami tradičnej šatníkovej skrine či „almary“ a z otvorenej police v štylizovanej forme ľudových poličiek na kuchynský riad.
 
Tradičné stolárske detaily nájdete tiež na zásuvkách v kuchyni a v kúpeľni. „Hlavným kritériom pri výbere mobilného nábytku a svietidiel bola remeselná kvalita ich spracovania, nie rok vzniku,“ zdôrazňuje autor tohto pôsobivého interiéru.
 
 

Interiér bytu MÝTO v skratke

architekt: Ing. arch. Lukáš Šíp, PhD.
 
lokalita: Obytný súbor „Pri Mýte“ Bratislava
 
projekt: 2018
 
realizácia: 2018 až 2019
 
úžitková plocha s loggiou: 83,6 m2
 
úžitková plocha bez loggie: 75,8 m2
 
obytná plocha: 61,7 m2
 
 
Sabína Zavarská
Foto: Nora a Jakub Čaprnka

Tagy:
drevený nábytok byty byty v Bratislave liate podlahy betónové stropy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky