Štýlový bratislavský byt so ženskou energiou

07.06.2019  |     

Majiteľka tohto bytu, mladá energická žena, mala odjakživa blízko k interiérovému dizajnu a odjakživa vedela, čo chce. Preto zariaďovanie zobrala výlučne do svojich rúk. Jej vycibrený vkus, originálne nápady i odvážne riešenia sršia z každého jeho rohu.

Kus prírody v kuchyni

Rodená Bratislavčanka Katka sa do bytu v Slnečniciach presťahovala presne pred rokom. Keďže denne dochádza za prácou do Viedne, vyhovuje jej poloha neďaleko výpadovky na diaľnicu. Okrem dobrej dostupnosti mala pred kúpou bytu pomerne jasné aj iné požiadavky, najmä jeho orientáciu vzhľadom na svetové strany.

Ako dieťa ju totiž ráno čo ráno zvykli budiť slnečné lúče, preto vedela, že keď raz pôjde do svojho vlastného, spálňu bude mať orientovanú na západ, čo sa podarilo. Byt má juhozápadnú polohu a svoj spánok si Katarína poistila aj zatemňujúcimi závesmi. Byt si zariadila celkom sama, keďže chcela, aby niesol jej rukopis. Navyše, interiérový dizajn je jej koníčkom. „Nechcela som, aby byt pôsobil chladne, zároveň som tu však chcela zachovať určitý minimalizmus a to je niekedy ťažké skĺbiť,“ vraví mladá majiteľka.

VÝRAZNÝM PRVKOM v celom spoločnom priestore kuchyne a obývačky je živá machová stena, použitá miesto kuchynskej zásteny. Svojou žiarivou zelenou farbou udrie do očí každému návštevníkovi, aby sa následne vybral celkom zblízka preskúmať tento netradičný nápad, ktorý sa len tak bežne nevidí.

Závesné svietidlo v tvare troch zlatých gúľ rozbíja čierno-bielu farebnosť v okolí ostrovčeka a priestoru dodáva punc luxusu.

Obrazy na stene sú dielom pani domácej a podčiarkujú istý minimalizmus, ktorý chcela do bytu vniesť.

Má rada čiernu farbu aj drevo, a preto túto kombináciu zvolila do kuchyne, ktorú si navrhla sama a následne ju vyrobili na mieru, rovnako ako posteľ, šatník či iný nábytok v byte. Živú machovú stenu videla Katka asi pred štyrmi rokmi na veľtrhu nábytku vo Viedni, a ako vraví, bola to láska na prvý pohľad. Vedela, že nech to bude stáť čokoľvek, takú raz bude mať aj u seba doma.

„Okrem toho, že sa to hodí k čierno-drevenej kombinácii, páči sa mi, že sa o to nemusím vôbec starať. Vlastne sa o to nesmiete starať,“ smeje sa majiteľka. Jediné, čo by takejto živej stene mohlo prekážať, je priame slnečné žiarenie a priveľa vlhka.

„Je to čosi ako srsť pri niektorých plemenách psov. Po uschnutí z nej opadne špina.“ Životnosť výrobca garantuje na desať rokov, pričom farebnosť sa môže rokmi jemne meniť. V prípade, že sa na niektorom mieste mach zničí, dá sa jednoducho vymeniť.

Tip: Všetok minimalistický nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

Pod vaňou je ďalší suchý odtok odvádzajúci vodu, ktorá sa dostane na kamene počas sprchovania. Nuž a samostatnou kapitolou bolo zháňanie čiernych batérií, keďže bolo takpovediac na dlhé lakte. Majiteľka na ne čakala osem mesiacov. Napokon sa však dostali na svoje miesto a aj vďaka nim kúpeľňa vyzerá vo výslednej podobe mimoriadne elegantne. 

Priestor za dverami ukrýva práčku a iných domácich pomocníkov, ktorí nepotrebujú byť vystavení. Svietidlá sú všetky okrem jedného z tej istej predajne a „náladové“ svetlá sú ukryté aj v stropnom podhľade.

„Vdýchnuť priestoru dušu je pre mňa nezameniteľný pocit. Je to silne návykové a čím viac sa tomu venujem, tým viac si viem predstaviť svoju budúcnosť práve v tejto sfére. Do what you love & love what you do. To je krédo, ktoré sa snažím naplno presadzovať vo všetkých oblastiach môjho pestrého života.“ Katarína, majiteľka

Katarínin pohľad

Mám rada, keď vojdem do domu či bytu a po zoznámení sa s majiteľom hneď vidím, že tam medzi nimi panuje absolútna symbióza. A presne tak to bolo aj v tomto prípade. Majiteľka Katka, mladá akčná dáma, si byt zariadila viac-menej sama a vo všetkom mala jasno. Čierne batérie, živá stena, liata podlaha... Veci, ktoré sa jej páčili a kvôli ktorým nebola ochotná robiť žiadne kompromisy – radšej si teda na ne počkala, aby bol výsledok presne podľa jej predstáv. Páči sa mi, že v byte vidno aj výsledky jej tvorivosti, či už vo forme obrazov, alebo v podobe nočných stolíkov. Skrátka, každá miestnosť v tomto byte nesie jej vlastný rukopis, jej vkus, jej názor a tak to má podľa mňa byť. Interiér je predsa tiež tak trochu naším zrkadlom, preto by nemal vyzerať ako obrázok z katalógu obchodného domu. Keď sa dá, vnesme doň niečo svoje, niečo, čo nás vyjadruje... Tak, ako to urobila Katka. 

„Či som mala jasnú predstavu o tom, ako to tu bude vyzerať? Nechcela som, aby byt pôsobil chladne, zároveň som tu však chcela zachovať určitý minimalizmus a to je niekedy ťažké skĺbiť. Ale myslím, že sa mi to podarilo.“ Katarína, majiteľka

KTO TU BÝVA

Katarína Bašková sa venuje strategickému nákupu pre nadnárodný koncern vo Viedni, ale srdcom je dizajnérka. Zariaďovala už niekoľko interiérov a je to pre ňu rovnaká vášeň ako umenie, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou jej života. 

 

byt v novostavbe

dispozícia: 3 + kk

rozloha: 65 m2 + 24 m2 lodžia

lokalita: Bratislava, Slnečnice

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: MIRO POCHYBA
ZDROJ: časopis Môj dom 5/2019

Tagy:
byty interiérový dizajn novostavby Slnečnice byty v Bratislave

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky