Podkrovný byt plný svetla, priestoru a šikovných riešení

17.06.2019  |     

Riešiť dispozíciu v podkrovných priestoroch si vyžaduje veľa zručnosti a fantázie. V podkroví na Neklanovej ulici v Prahe sa pôvodne nachádzali kancelárie, ateliér ZOAA ho mal premeniť na jasný a vzdušný byt.

Ďalšími požiadavkami majiteľov bola jednoduchosť, útulnosť, reprezentatívnosť a dostatok úložných priestorov pri obmedzenej investícii.

Architekti Jakub Zoula a Lenka Zoulová od začiatku projektu videli riešenie interiéru v seversky ladenom koncepte, ktorý je štúdiu blízky. Svetlé farby, dubové drevo, tehly, jednoduchosť a prírodné odtiene i motívy podkroviu sadli a splnili viaceré požiadavky majiteľov naraz. 

 

Aby finančná investícia nepresiahla stanovený rámec domáci vyžadovali ponechať pôvodnú podlahu, kúrenie, kuchyňu a kúpeľne, zostalo aj bodové a reflektorové osvetlenie v podhľadoch. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Najväčšia časť bytu s troma funkciami

Najväčšiu časť bytu tvorí denná zóna rozdelená do troch funkčných častí. Prvou je kútik na čítanie s fatboyom, malým stolčekom a dizajnovou lampou, druhá časť je určená na sledovanie televízie (tu sa nachádza veľká modulárna pohovka, ktorá sa dá rozložiť na menšie časti). Treťou časťou je jedáleň s masívnym stolom a pohodlnými stoličkami. Nad stolom dominuje veľké závesné svietidlo. 

Autori projektu ladili celý priestor do svetlých odtieňov, ktoré skombinovali s dubom a čiernymi doplnkami. Atmosféru dennej zóny dotvára tehlová stena, ktorá slúži ako domáca galéria.

Ako sú zariadené súkromné miestnosti?

V spálni je použitá tmavšia farba stien i stropu, ktorá opticky znižuje vysoký strop. Priestor zútulňuje tapeta s prírodným motívom, mäkký koberec a pohodlný kútik na čítanie. Okrem spálne sa v súkromnej zóne bytu nachádza izba pre hostí, dve šatne a kúpeľne.

Aj v hosťovskej izbe je tapeta s prírodným motívom, nábytok z dubovej dyhy a na mieru vyrobený koberec. Celý priestor je funkčne i esteticky doladený výklopnými nástennými lampičkami.  

Žiadne obmedzenie

Napriek tomu, že ide o podkrovný byt, nenájdete tu ani jednu kolíziu strechy s nábytkom, ani nedostatok úložných priestorov, ako to v podobných bytoch býva. Neexistuje tu miesto, kde by ste sa báli sadnúť alebo ľahnúť, aby ste si neudreli hlavu pri zmene polohy alebo kde sa musíte skrčiť, ak chcete niečo urobiť.

Problémové miesta sú šikovne riešené strešnými oknami, ktoré znamenajú nielen množstvo prirodzeného svetla, ale aj viac priestoru.

 

Byt Neklanova v skratke

architektonický ateliér: ZOAA

architekti: Jakub Zoula, Lenka Zoulová

realizácia: 2013

úžitková plocha: 146 m²

lokalita: Neklanova ulica, Praha

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: ZOAA

Tagy:
strešné okná rekonštrukcia bytu podkrovné byty tehlové steny nábytok z dreva

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky