4 dôležité rady pri zariaďovaní domácej pracovne

25.03.2020  |     

Zariaďte si domáce pracovisko tak, aby ste sa v ňom cítili príjemne, aby ste sa nerozptyľovali a zároveň myslite na svoj chrbát a oči. Investovať do kvalitného vybavenia sa v tomto prípade rozhodne oplatí. Poriadny stôl, pohodlná stolička a vhodné osvetlenie v ňom nesmú chýbať.

Tip: Všetok nábytok do pracovne na jednom mieste

1. PÁN STÔL

Základom pracovne je stabilný a pevný pracovný stôl, ktorý by nemal stáť oproti oknu, aby na obrazovke počítača nevznikali odlesky. Ak pracujete s klasickým počítačom, teda nemáte notebook, odporúčaná hĺbka stola je 120 až 150 cm. Výška stola býva štandardne okolo 70 cm. Sedieť by ste nemali priamo pod oknom, odvádza to pozornosť a rozptyľuje od práce. Stôl by nemal stáť ani na trase okno – dvere, pretože sa tak dostanete do energetického prievanu. Ideálne je, keď máte výhľad na dvere aj okno.

TIP: Keď uvažujete o tom, kam v rámci vášho domu či bytu s pracoviskom, určite ho umiestnite kamkoľvek okrem spálne. Ak bývate v malom byte či garsónke, snažte sa aspoň oddeliť posteľ od pracovného stola paravánom, závesom alebo skladacími dverami. Ak to priestor umožňuje, umiestnite pracovňu do samostatnej izby alebo si vytvorte pracovný kút v obývačke. 

2. PANI STOLIČKA

Jej výber nepodceňujte najmä vtedy, ak máte sedavú prácu a trávite na soličke viac ako päť hodín denne. Ergonomická a výškovo nastaviteľná stolička zohráva významnú úlohu pri správnom sedení a držaní tela, čím sa dá predísť bolestiam chrbta a iným zdravotným problémom. Základom je výškovo nastaviteľný sedák s anatomickým tvarom a vhodnou tuhosťou, teda ani príliš mäkký, ani pritvrdý. Opierku, ktorá kopíruje tvar chrbtice, by ste si mali vedieť tiež polohovať. Nezabúdajte, že vaše päty majú byť pri sedení na zemi. 

 

3. BIELE SVETLO

Na pracovnom stole by nemala chýbať stolová lampa umiestnená tak, aby sme očami priamo nevideli zdroj svetla, ktorý by nás mohol oslňovať. Ak ste praváci, dajte ju na ľavú stranu stola. Pri písaní rukou si vďaka tomu nebudete tieniť. Veľmi dôležitá je aj voľba správnej farby svetla. Kým v domácnostiach sme zvyknutí skôr na teplé biele svetlo pôsobiace upokojujúco, v kancelárii potrebujeme zvýšiť pozornosť a stav bdelosti, preto sú odporúčané skôr svetelné zdroje vyžarujúce neutrálne alebo studené biele svetlo. 

4. ORGANIZÁCIA

Keď príde inšpirácia, nemali by ste strácať čas hľadaním vecí. Usporiadajte si preto dôležité dokumenty aj kancelárske potreby v úložných priestoroch tak, aby ste mali o všetkom prehľad. Pracovňu vybavte zakladačmi, organizérmi, kontajnermi. Chýbať by nemala polica či regál na knihy. V prípade, že sa venujete nejakému remeslu, vyrábate šperky, doplnky alebo šijete odevy na zákazku, rozhodne budete potrebovať viac priestoru aj väčší pracovný stôl, skrinky, komody a poličky, kde si uložíte potrebný materiál.

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ISTOCK
ZDROJ: časopis Moj dom

Tagy:
stoličky domáca pracovňa stoly

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkolepý byt s rozlohou dvoch bungalovov

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 4/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

Najnovšie príspevky