Víťazný mezonet, v ktorom nie je núdza o neopozerané nápady

09.07.2019  |     

Tri z projektov, ktoré realizovala dvojica mladých ruských architektov, získali ocenenia v súťaži ADD Awards 2018. Jedným z nich je aj interiér s názvom KAS. Celkom výstižne ho možno charakterizovať slovným spojením: neopozerané nápady.

Čierny kov ako moment krásy

Neveľký mezonetový byt na predmestí Petrohradu kúpili majitelia ešte nedokončený – neboli v ňom zrealizované podlahy, povrchové úpravy ani inštalácie. O to lepšie sa pracovalo architektom, ktorí sa mohli s jeho úpravou doslova vyhrať od základu.

Spodné podlažie ostalo otvorené a slúži ako kuchyňa spojená s obývačkou. Hneď pri vstupe je ešte malá kúpeľňa, používaná aj ako práčovňa. Poschodie je venované priestrannej spálni, z ktorej sa dá vyjsť na balkón, a hlavnej kúpeľni.

Tento priestor je navrhnutý tak, aby sa dokázal prispôsobiť aktuálnym potrebám domácich – posuvnými dverami ho môžu rozdeliť na dve samostatné miestnosti, čím vznikne hosťovská alebo detská izba.

 

Urob si sám. Hoci u nás je dnes prístup DIY („do it yourself“, teda „urob si sám“) veľmi trendový, v Rusku túžba niečo vlastnoručne vytvoriť či vylepšiť za posledné desaťročia výrazne poklesla. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Alexander a Anastasia z ateliéru INT2 ARCHITECTURE zobrali do vlastných rúk aj realizáciu svojho originálneho projektu. Kovové skrinky, police, zábradlie či schody dali zvariť v blízkej autodielni, všetko ostatné urobili sami priamo na mieste: omietky, uloženie a lakovanie podlahy, montáž nábytku a svietidiel, dekorácie...

A šikovných detailov je v tomto neveľkom byte naozaj mnoho. Od originálne omietnutých stien až po tzv. brunované kovové prvky. Treba uznať, že architekti použili túto metódu chemického čiernenia kovu, ktoré obmedzuje koróziu, naozaj nezvyčajne. A aj vďaka tomu sa im podarilo dodať celému bytu špeciálne čaro.

Neprehliadnite:

Vydarená rekonštrukcia podkrovného mezonetu v centre Košíc

„Na to, aby sme dosiahli starý vzhľad kovových prvkov, sme použili metódu čiernenia. Týmto spôsobom je v byte ošetrené všetko kovové, od zábradlia schodiska cez skrinky a stolík pod rastliny až po skrutky a úchytky.“

Alexander Malinin a Anastasia Sheveleva, architekti

Čo je to „bluing“?

V slovenčine je tento postup známy ako brunírovanie, brunovanie alebo čiernenie kovov chemickými prostriedkami. Je to povrchová úprava, ktorá obmedzuje koróziu, a najčastejšie sa používa na zbrane, náradie a starožitnosti. Podľa zloženia kovu je výsledný povrch modročierny až hnedočierny. Alexander a Anastasia použili túto metódu nezvyčajne a aj vďaka nej sa im podarilo vniesť do interiéru špeciálne čaro.

Erikin pohľad

Veľmi sympatická nedokonalosť. To bolo prvé, čo mi napadlo pri pohľade na tento byt. Samozrejme, o istú nedokonalosť (ktorá však pôsobí veľmi sympaticky a pohodovo) ide len v zmysle hrubých materiálov či povrchov, ktoré nevyzerajú zvlášť elegantne. Nedostatok elegancie pritom určite nie je nedostatkom ako takým, skôr naopak – nie príliš dokonalé prostredie totiž pôsobí prirodzenejšie a cítime sa v ňom uvoľnenejšie.

O nedostatku či nedokonalosti však rozhodne nemožno hovoriť, pokiaľ ide o invenciu. V tomto zmysle je podľa mňa interiér KAS priam dokonalý – v tomto byte asi neexistuje kút, v ktorom by ste nenašli nejaký originálny, vtipný a praktický nápad. Potešili ma mnohé, a to nielen svojou jednoduchosťou v štýle Kolumbovho vajca, ale aj jednoduchosťou realizácie. Navyše je to interiér zábavný, a presne také mám rada.

 

mezonetový byt

dispozícia: 3 + kk

obytná plocha: 67 m²

lokalita: Petrohrad, Rusko

Text: Sabína zavarská a Erika Kuhnová

Foto: INT2 ARCHITECTURE

Zdroj: časopis Môj dom

Tagy:
byty podkrovné byty mezonety čiernená oceľ

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 10/2019 v predaji


Byt plný paliet a nádeje
Predplatné

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky