Ako správne kombinovať drevo v interiéri

16.07.2019  |     

Človek prirodzene túži po dreve a rád sa ním obklopuje i v interiéri. Vedieť, ako jednotlivé dreviny vzájomne zladiť tak, aby výsledok nebol chaotický alebo, naopak, nudný, však nie je jednoduché.

Drevo ako pevný základ?

Hneď na začiatku je dobré položiť si otázku, či má zmysel aplikovať rôzne dreviny na pevne dané plochy, akými sú podlahy, strop, schody, dvere a okná. Ak túžite drevenými prvkami priestor otepliť a zútulniť, môžete tak spraviť i použitím dreveného nábytku. Ak zachováte nedrevený základ, prípadne použijete drevo len na jednu z plôch (napríklad len drevená podlaha), stále budete mať príležitosť použiť ďalšie drevo neskôr. Ak si budete vyberať dvere k už zvolenej podlahe, noste so sebou jej vzorku. 

Štýl a atmosféra jednotlivých drevín

Vo všeobecnosti platí, že tmavé drevo pôsobí v interiéri elegantne, noblesne a solídne. Svetlé odtiene vytvárajú skôr neformálnu atmosféru, dojem ľahkosti a vzdušnosti. Drevo výraznej farby vnáša do priestoru hrejivé teplo. Často práve veľmi sýte odtiene drevín plnohodnotne nahradia iné výrazné farby.

Dôležitú úlohu hrá aj kresba a ušľachtilosť dreviny. Medzi formálne napríklad patrí orech a čerešňa alebo wenge. Medzi neformálne môžeme zaradiť najmä dub, buk, jaseň, brezu. Borovica, smrek, smrekovec sú vďaka svojej kresbe považované za dreviny vyslovene rustikálne, vidiecke. 

Minimalistický a moderný interiér

Ak chcete dosiahnuť minimalistický vzhľad, mal by priestor obsahovať čo najmenej dreva. Ak túžite po dreve, použite ho inde než na podlahe. Svedčí mu vertikálna plocha, akou sú dvere, vstavané skrine, stena, schodisko, kuchynská linka. Snažte sa drevinu umiestniť neopakovane a v jednom kuse. Jedna veľká vstavaná skriňa či obklad na stene úplne stačí. Ak je dreva príliš veľa (v horizontálnej i vertikálnej rovine), jeho účinok a krása slabnú.

Naopak, sú to práve ostatné materiály a farby, ktoré ho obohacujú a nechajú ho prirodzene vyniknúť. Niekedy celkom stačí siahnuť po nadčasovej bielej. Miestnosť bude pôsobiť moderne aj elegantne a drevo vedľa nej bude žiariť. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Nevhodné kombinácie dreva

Viaceré dreviny s výraznou kresbou vytvoria chaotický dojem. Aj keby spolu farebne ladili, nie je vhodné ich vzájomne kombinovať. Čím sú si v miestnosti bližšie, tým je výsledný dojem horší. Rovnako nie je vhodné miešať výrazne teplé a výrazne studené odtiene. Klasické drevo pôsobí hrejivo, šedivé odtiene pôsobia moderným až industriálnym dojmom a ich kombináciou nedosiahnete jednotný štýl.

Otázne tiež je, či umiestniť výrazne svetlé a naopak, veľmi tmavé drevo na jednom mieste. Nemusí to vyzerať zle, no nemá to logiku. Kým svetlé drevo bude vždy vyzerať jednoducho, tmavé drevo je veľmi elegantné. Porozmýšľajte, či by nebolo lepšie jedno z nich nahradiť farbou.

Keď dreviny spolu neladia

Čím bližšie sú dreviny pri sebe, tým viac musia spolu ladiť. Ak už v miestnosti máte dve neladiace dreviny, snažte sa ich od seba aspoň vizuálne čo najviac vzdialiť. Na podlahu napríklad môžete použiť koberec vhodnej farby, ktorý ju sčasti prekryje. Podobne to funguje i s oknami – môžete ich zahaliť do textilu v správnom odtieni.

Ak máte niekoľko kusov nábytku z rôznych drevín, ktorých sa nechcete vzdať, môžete si pomôcť aj zmenou podlahy. Použite drevenú rošádu alebo mozaiku, na ktorej je z každého odtieňa kúsok, a vzniknutá nesúrodosť tak bude vyzerať ako zámer. 

Keď je dreva príliš

Drevené steny pôsobia veľmi príjemne a útulne, avšak v spojení s dreveným trámovým stropom a podlahou z rovnakého materiálu nevyzerajú dobre. Riešením môže byť zosvetlenie stropu alebo stien. Bielym náterom na strope sa miestnosť opticky rozšíri a presvetlí. Ak natriete nabielo steny, opticky sa rozostúpia a miestnosť bude vyzerať väčšia.

Druhou možnosťou je jemne stmaviť drevenú podlahu. Môžete použiť prírodný tónovací olej alebo vosk, prípadne klasickú farebnú lazúru. Podlaha, ktorá je aspoň o jeden odtieň tmavšia než okolité steny, vytvorí v interiéri pocit stability a istoty. 

TEXT: KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis Môj dom 6/2019

Tagy:
drevený nábytok drevené podlahy interiérové dvere drevo v interiéri

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky