Biela, modrá, ružová: Moderná podoba starého bytu, ktorý si postupne zamilujete

23.07.2019  |     

Byt v historickom centre Barcelony, doslova na skok od baziliky Sagrada Familia, patrí Andreovi Serbolimu, jednému zo zakladateľov architektonického ateliéru CaSA. Zrekonštruoval ho tak, aby sa mu v ňom nielen dobre bývalo, ale aby sa stal akousi vlajkovou loďou ateliéru, ktorá bude prezentovať štýl jeho práce.

Nájdete tu mix luxusného nábytku s vintage kúskami, umelecké predmety so silným emocionálnym charakterom a doplnky zozbierané z ciest.

Zo šiestich izieb tri

Tento moderný apartmán je situovaný v tichej uličke neďaleko baziliky Sagrada Familia, v obvode Eixample, a patrí Andreovi Serbolimu, jednému zo zakladateľov architektonického štúdia. Rekonštrukciu teda zobral ako dobrú príležitosť na to, aby odprezentoval prácu svojho ateliéru. Pri hľadaní bytu mal niekoľko podmienok: blízkosť centra, veľkorysý svetlý priestor a minimálne dve spálne. Budovu, v ktorej sa byt nachádza, postavili v roku 1914 v duchu moderny, konkrétne katalánskej secesie.

Keď ho kúpil, bol vo veľmi zanedbanom stave – najmä pre nevydarené a necitlivé rekonštrukcie. Našli sa v ňom síce ešte nejaké dobové prvky, ale mnohé boli poškodené. Pôvodná dispozícia byt priečkami rozdeľovala až na šesť izieb. Galéria s výhľadom na vnútornú terasu bola zasklená plastovými oknami.

Andreova výzva preto znela jasne – zachrániť a obnoviť to pôvodné a vzácne, čo sa ešte dá; popritom však zachovať akýsi minimalizmus, čistotu priestoru. Pôvodné podlahy a dvere tak ostali v oboch spálňach, vo zvyšnej časti apartmánu museli vyrobiť nové.

Tip: Všetky svietidlá, lampy a bytové doplnky na jednom mieste

SVIETIDLO NA MOSADZNOM DISKU Globe Fold Sconce, ktoré je súčasťou jedálenského priestoru, navrhlo Andreovo štúdio CaSA a vyrobila ho značka Barcelona.

„Dôležité pre mňa bolo nielen nájsť dobrú lokalitu pre byt, ale aj to, aby mal dobrú dispozíciu a aby sa doň zmestili všetky obrazy a objekty mojej zberateľskej vášne. Nuž a mal som ešte jednu dôležitú podmienku – byt musel mať aspoň dve spálne.“

Andrea, majiteľ

S oknom do kuchyne

Podlaha boxu, v ktorom sa nachádza kúpeľňa, je kvôli kanalizácii dvihnutá a z chodby vedú do dennej i nočnej zóny dva nízke schodíky. Pokrytá je mikrocementom v svetlom odtieni modrej farby a z jednej strany sa napája na pôvodnú vzorovanú dlažbu, ktorú sa podarilo zachovať v oboch spálňach.

Steny v kúpeľni sú vymaľované teplým odtieňom lososovej farby, ktorý má kontrastovať so studenšou modrou na vonkajšom obklade. Zároveň má navodzovať pocit intímneho miesta, akejsi svätyne bytu slúžiacej na dokonalý relax.

Štvorčeková dlažba z podlahy plynule pokračuje na prednom čele vane (tá slúži i ako sprchovací kút). Vyškárovaná je – ako inak – škárovacou hmotou v lososovom odtieni. Čierne batérie a lem zásteny pekne kontrastujú s teplo pôsobiacim zariadením kúpeľne, ktorá sa v konečnom dôsledku štýlovo pomerne ťažko definuje. Niekto by o nej povedal, že je retro, kým pre iného je nanajvýš moderná.

V každom prípade je pomerne netradičná a rozhodne dýcha dobrými nápadmi a originalitou.

„Je to sancta sanctorum (svätyňa) celého bytu,“ vraví majiteľ. Vchod do nej je skrytý a maskovaný medzi dverami skrine, ktorá tvorí celú vonkajšiu fasádu boxu.

„Drahšie materiály sú tu kombinované s tými obyčajnými tak, aby vytvorili pocit cenovo dostupného luxusu. Nič nie je ostentatívne, krása sa tu ukrýva skôr v detailoch.“ 

Andrea, majiteľ

Katarínin pohľad

V prvom momente na mňa tento byt pôsobil rozpačito. Historické centrum Barcelony a k tomu ružová s modrou?! Ale keď som čítala jeho príbeh a dôkladne si prezerala fotky, postupne sa mi páčil viac a viac. Až tak, že najradšej by som sa doň vybrala stráviť pár teplých júnových dní. Posedieť si na balkóne s výhľadom na ulice plné temperamentných Španielov, zasadnúť za dlhý stôl plný chutných tapas, dopriať si kúpeľ v lososovej „svätyni“ s okienkom do kuchyne či vyvaliť sa do vysokej postele a len tak hľadieť do stropu – samozrejme nie takého obyčajného, ale s pôvodnými katalánskymi klenbami...

Je v ňom veľa vecí, ktoré majú svoje čaro a lákajú, aby ste ich bližšie preskúmali. Rovnako i množstvo umeleckých predmetov a obrazov, ktoré napovedajú čo-to o majiteľovi. Áno, touto rekonštrukciou sa mu podarilo ukázať, že staré byty v historických domoch nemusia nutne „smrdieť starinou a vetešou“, ale že im rovnako pristane aj modernejší „look“, a pritom im z ich genia loci neubudne.

Kto tu býva

Andrea Serboli, architekt a interiérový dizajnér, zakladateľ a spolumajiteľ architektonického štúdia Colombo and Serboli Architecture. Študoval v Lisabone a Buenos Aires a okrem iného sa venuje aj krajinnej a urbánnej architektúre.

 

Autori

Matteo Colombo a Andrea Serboli Colombo and Serboli Architecture 

Margherita Serboli Arquitectura 

www.colomboserboli.com

historický byt

dispozícia 3 izby + terasa

lokalita Barcelona

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ROBERTO RUIZ
ZDROJ: časopis Môj dom 6/2019

Tagy:
rekonštrukcie bytov historické byty moderné byty

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky