Menšia paneláková izba pre tri sestry s množstvom svetla a úložných priestorov

03.08.2019  |     

Menšia paneláková izbička pre tri sestry si žiadala radikálnu zmenu. Budúcim školáčkam navrhol mladý architekt pôvabné miesto s množstvom svetla a úložných priestorov. Nosnou témou sa stali hory a indiánska osada, ktorá vďaka pastelovým farbám a čierno-bielym kontrastom pôsobí príjemne a sviežo.

ZADANIE ČITATEĽA

Máme tri dcérky, z ktorých dve už majú spoločnú detskú izbu. Keďže najstaršia začala chodiť do školy a ďalšia nastúpi čoskoro, potrebujeme pre obidve už aj pracovný stolík. Posteľ by bola najlepšia poschodová, chceme, aby mala aj tretie plnohodnotné výsuvné lôžko pre tretiu dcérku. Nevieme si však vymyslieť čo s úložným priestorom.

Momentálne máme starú skriňu, ktorá pomaly dosluhuje. Možno by bol na oblečenie vhodnejší vstavaný „rolldoor“. Dievčatá by chceli i nové poličky na svoje hračky a knihy. Súčasný regál, ktorý majú, už zďaleka nepostačuje.

PROFI RIEŠENIE - Návrh detskej izby

Pri ploche 12,2 m2 bolo potrebné vyriešiť spanie pre dve deti, ale tiež príležitostné prespanie pre tretie dieťa. Túto požiadavku splnila poschodová posteľ s možnosťou výsuvného lôžka v spodnej časti.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Veľkorysý písací stôl pod oknom zabezpečí deťom komfort pri štúdiu v podobe dobrého presvetlenia a širokého pracovného priestoru. Použili sme zväčša pastelové odtiene, akcentom sa stala okrová žltá na taburete, ktorý upúta už od dverí. Stena oproti vstupu do izby je ozdobená výraznými samolepkami a dekoráciami, ktoré symbolizujú horské prostredie. Ukončenie samolepiek pri podlahe je dotvorené trojuholníkmi v mätovej farbe.

Chceli sme, aby i uzavreté police, ktoré majú tiež tvar trojuholníkov povzbudili detskú fantáziu – nesú v sebe určitú symboliku stromov, hôr či indiánskych stanov. Prírodne sú ladené i nežné svietidlá v tvare obláčikov, ktoré zdobia stenu pri posteliach a zároveň poskytujú príjemne tlmené nočné osvetlenie.

Prečítajte si tiež:

Tipy na detské postielky: Aby sa deti do postele tešili

Centrálny priestor sme navrhli dostatočne veľký, doplnili sme ho rozmerným kobercom, na ktorom sa deti môžu pohodlne hrať. Zároveň je to plocha na už spomínané rozťahovanie postele pre ďalšie dieťa.

„Nábytok je navrhnutý tak, aby bol aj s pribúdajúcim vekom detí stále aktuálny. Farebný koncept celej izby je neutrálny. Použil som pastelový odtieň mätovej farby, ktorý sa dopĺňa so svetlým drevom.“

ARCHITEKT

Ing. arch. Michal Fekete

www.dobryinterier.sk

Návrh a vizualizácie: Michal Fekete

Zodpovedná redaktorka: Katarína Paukeje

Zdroj: Časopis Môj dom

Tagy:
detský nábytok zariaďovanie interiéru zariaďovanie detskej izby

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky