Romantický dvojizbový byt si vo vidieckom štýle zariadili v tehlovej bytovke (VIDEO)

03.09.2019  |     

Obyčajné dvere v starej tehlovej bytovke akoby viedli do celkom iného sveta – do sveta nefalšovanej vidieckej romantiky. Michal a Kvetka si tu zariadili svoj dvojizbový byt v čarovnom vidieckom štýle.

Vhodné bývanie v dvojizbovom byte 

Vysnívaný domček bol mimo ich rozpočtu, a tak mladá dvojica dlho hľadala vhodné bývanie. Až keď im kamarát ukázal svoj nový byt so záhradkou, vedeli, že toto je to pravé orechové. Časom sa im podarilo kúpiť v susedstve šikovný „dvojizbáčik“. Keďže bol v pôvodnom stave, bez váhania sa pustili do jeho úprav, a to z gruntu – od podlahy aj od dispozície.

„Pod starými drevenými parketami bol dokonca ešte piesok,“ pripomína Michal. Začali teda tým, že všetko opotrebované a nepotrebné povyhadzovali. Podlahy odstránili až na betón a urobili ich modernú suchú verziu (vyrovnávací podsyp, tri vrstvy OSB dosiek a plávajúce parkety). „Odľahčené suché podlahy boli potrebné pre nižšie statické zaťaženie,“ upozorňuje domáci pán, navyše boli výhodné aj na svojpomocnú výstavbu.

„Podlahy sme robili sami dvaja s manželkou – za víkend vždy jednu miestnosť. Je to čistá práca a netreba na ňu žiadne zvláštne vybavenie, stačí si naštudovať návod. Navyše je to rýchlejšie než betónovanie, takže sme sa mohli o to skôr sťahovať.“

V rámci úprav dispozície spojili samostatnú kuchyňu s obývačkou, pôvodnú chodbičku z predsiene do kuchyne uzavreli a využili ju na umiestnenie komory s práčkou z jednej strany a chladničky z druhej. O niečo tiež zväčšili kúpeľňu, aby získali dostatok miesta na vaňu. Za mesiac sa im podarilo dokončiť hrubé práce tak, aby sa mohli nasťahovať  aspoň do provizória. „Dalo sa tu len prespať a umyť sa. Kuchyňa ešte nebola hotová,“ spomínajú.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Praktické vetranie Keďže drevené dvere úplne netesnia, malé miestnosti bez okien sa neustále vetrajú. „Aj vďaka tomu nemáme v kúpeľni problém s rosením alebo s tým, že by tu niečo zatuchlo. Vlhkosť sa po sprchovaní asi do hodiny upraví na normálnu hodnotu,“ prezrádzajú domáci.

Za drevenými dverami vlastnej výroby je WC, kúpeľňa a malá komora s práčkou, ktorú vybudovali na mieste niekdajšej chodbičky vedúcej do kuchyne. „Takto má práčka pekne svoje miesto a neprekáža v kúpeľni ani nezaberá miesto v kuchynskej linke.“

„Aj nám pomohli pri zariaďovaní časopisy, preto sme sa chceli revanšovať a ukázať, že aj v obyčajnom dvojizbovom byte sa dá urobiť niečo iné, než je obvyklé. Možno to tiež niekoho inšpiruje :-).“

Kvetka a Michal, majitelia

Rekonštrukcia bytu svojpomocne

Nájsť remeselníkov, ktorí by boli naozaj schopní majstri a odborníci, nebolo jednoduché, a tak sa dvojica po viacerých sklamaniach rozhodla urobiť niektoré remeselné práce svojpomocne. „Radšej budeme mať veci hotové neskôr, ale tak, ako si predstavujeme,“ hovorí Michal.

„Dnes už nie je problém nájsť si na internete návod na čokoľvek. A keď urobíme chyby, aspoň za ne zbytočne nezaplatíme. Za vyrovnanie stien sme si napríklad priplatili navyše, a keď sme lepili vysoké drevené lišty, veľmi som na tých remeselníkov myslel,“ mračí sa.

Na komplikácie narazili manželia aj pri hľadaní vhodného nábytku: „Ak sme aj našli niečo, čo by sa nám páčilo, nesedelo nám to do bytu rozmerovo. Takmer všetok nábytok sme si nakoniec vyrobili sami – na mieru, presne tak, ako sme potrebovali,“ prezrádza domáci pán, ktorý je nielen zručný, ale aj veľmi precízny.

Vybavil si teda dielňu, naštudoval si na internete návody a pustil sa do práce s drevom. Popri zamestnaní išlo takéto zariaďovanie bytu pomalšie, než si pôvodne predstavovali, no podľa Michala a Kvetky to malo aj svoje výhody.

„Mali sme aspoň čas poriadne si veci premyslieť, aby bolo všetko praktické a navzájom zladené. Kuchyňu aj obývačku sme totiž chceli mať v rovnakom štýle, aby celý priestor pôsobil jednotne,“ vysvetľujú. „Tešíme sa z toho, čo sme si v byte urobili sami, a že sú tu splnené všetky naše predstavy. Je potom radosť prísť domov,“ dodáva Kvetka.

Katarínin pohľad

Páčia sa vám romantické vidiecke interiéry? S dreveným nábytkom, patinou a množstvom milých „dedinských“ doplnkov? A vždy ste si ich spájali s veľkými staršími usadlosťami či rodinnými domami? Tak pozor! Vytvoriť si pravý nefalšovaný vidiecky pôsobiaci interiér to sa dá aj v malom byte. Táto návšteva je toho dôkazom.

Rovnako je dôkazom toho, že ak niečo veľmi chcete, ste trpezliví a máte šikovné ruky, zvládnete si to vyrobiť aj sami podľa svojich predstáv. Obdivujem na tejto dvojici zapálenosť pre vec a húževnatosť, s akou sa do rekonštrukcie svojho nového bytu pustili. Jedna vec je vyrobiť si vlastnoručne povedzme konferenčný stolík, ale vyrobiť si kuchynskú linku a takmer celé zariadenie bytu je úplne iná šálka kávy, najmä ak ste povolaním niečím celkom iným. Klobúk dolu pred Michalovou zručnosťou a Kvetkinou podporou.

Napriek tomu, že im práce trvali dlhšie, verím, že s o to väčšou radosťou a pôžitkom sa im vo vlastnoručne odpracovanom byte býva. A čo sa mne osobne v tomto interiéri páči najviac? Jednoznačne tie biele drevené dvere s kovovým zámkom, ktorý sme my ako deti na starom dedinskom babkinom dome vždy „zarigľovali“.

KTO TU BÝVA

Michal je vyučený kuchár, pracuje však ako klampiar a lakovník, jeho manželka Kvetka je zdravotná laborantka. Manuálne zručný Michal sa v byte postaral o náročnejšie remeselné a stolárske práce, Kvetka mala na starosti tie pomocné.

malý byt

dispozícia: 2 + kk

obytná plocha: 53 m²

lokalita: Slovenská Ľupča

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: MIRO POCHYBA
ZDROJ: Môj dom 8/2019

Tagy:
byty vidiecky štýl tehlové bytovky

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky