Keď sa v trojizbovom byte cítite ako v rozprávkovej chalúpke

31.10.2019  |     

Láska, ktorú k sebe Valéria a Dušan už roky cítia, a taktiež pokora, s ktorou pristupujú k životu, sa, pochopiteľne, preniesli aj do interiéru ich rodinného hniezdočka. Poviem vám, že múry tohto trojizbového bytu nimi skrz na skrz nasiakli, lebo energia tu bola úžasná.

Rozprávková chalúpka... Presne tak by som stručne vystihla svoje prvotné pocity po vstúpení do bytu manželov Dušana a Valérie. Ten je situovaný na vyvýšenom prízemí tehlového domu zo 60. rokov 20. storočia. S pomerne štedrou rozlohou 85 m2 sa domáca pani veľmi rýchlo vyrovnala a vtisla jej punc originality, funkčnosti aj farebnosti.

„Výsledok sa tvoril postupne a samotný dizajn bol až na druhom mieste. Predbehla ho praktická stránka,“ vysvetľuje Valika. „Tak, ako sa menil náš život, naše potreby a požiadavky na bývanie, menil sa aj byt,“ dodala. 

„Valéria je velmi hrdá na detskú izbu, ktorú celú vymyslela a s láskou vytvorila pre naše dvojičky. Ja som zase hrdý na to, že sa u nás priatelia a rodina dobre cítia a ich pôvodne krátke návštevy sa často predĺžia.“ 

Dušan, majiteľ

Jasný rukopis

Dušan v byte býva od svojich štyroch rokov, keď sa sem ako malý chlapec presťahoval spolu s rodičmi, nuž a od roku 2008 v ňom s Valériou žijú sami. Presne v tom čase začal ich domov dostávať svoju súčasnú podobu.

Vždy, keď sme sa v rámci rekonštrukcie do niečoho púšťali, snažili sme sa to urobiť tak, aby sme z procesu tvorby aj výsledku mali dobrý pocit. Aby nám jednotlivé úpravy uľahčili a zároveň spríjemnili život, čas u nás doma,“ hovorí Dušan, ktorý mal práce pod palcom, keďže mnohé z nich prebiehali svojpomocne.

Prečítajte si tiež:

Šikovná úprava malebnej chalupy na kopaniciach

„Vždy sme si to doma spravodlivo rozdelili. Po dizajnovej stránke riadila veci Valéria, dokonca množstvo vecí aj sama vyrobila a vylepšila, no a keď bolo treba niečo navŕtať alebo zavesiť, realizoval som sa ja,“ hovorí domáci pán. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Evolúcia dizajnu 

K podobe, ktorú má byt dnes, prichádzal roky. „Kedysi moji rodičia a neskôr takisto aj my s manželkou sme byt prispôsobovali našim meniacim sa potrebám a často tak bez plánovania vznikli krásne prvky. Niekedy dokonca len vďaka tomu, že bolo potrebné zamaskovať stopy po dvoch pomerne divokých synoch – mne a bratovi,“ smeje sa Dušan, ktorý pohľadom naznačil zrod ich obľúbeného tehlového obkladu v chodbe, ktorý sa Valika rozhodla v byte po svokrovcoch zachovať. Ten má svoje nielen dizajnové opodstatnenie.

„Jeho hlavnou úlohou bolo v skutočnosti zamaskovať poškodený roh, ktorý som ja ako malý chlapec odrazil hlavou pri naháňaní s bratom.“ 

Moderné prvky, shabby chic, vintage aj slovenský vidiek...

To všetko je v tomto byte spojené do jedného podmanivého celku. „Popravde, sami nevieme posúdiť, čo presne nás ovplyvnilo. V každom prípade, iste nás inšpiroval náš dlhší pobyt v Anglicku a nemalý vplyv mal aj Valériin záujem o feng šuej,“ hovorí Dušan.

„Zároveň sme sa snažili zachovať a priznať vek tohto bytu s prvkami tradičnými pre viac ako pol storočia starú architektúru. Extra moderné vychytávky sa nám sem veľmi nehodili,“ dopĺňa Valéria.

Srdcovou záležitosťou oboch manželov je obraz od Petra Zúbeka. „Bol našou vzdialenou rodinou zo strany mojej maminy, takže obraz dlhé roky visel v dome mojich starých rodičov. Dnes zdobí domov nám,“ vysvetľuje Dušan.

Medzi ďalšie klenoty, ktoré v tejto domácnosti nemôžu chýbať, patria keramické a hlinené čajníky, ktorých vďaka svojej práci vraj nikdy nemajú dosť. 

KTO TU BÝVA? 

Valéria a Dušan

K manželom pred rokom pribudli dvojičky Teo a Olívia. Odvtedy je Valika maminou na plný úväzok, no a ocino Dušan sa stará o chod Čajovne za rohom, ktorú už roky vlastnia a kde to vyzerá rovnako kúzelne ako u nich doma. 

TEXT: REDAKCIA 
FOTO: MIRO POCHYBA
ZDROJ: časopis Tvorivé bývanie

Tagy:
byty vidiecky štýl

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky