Ako zariadiť izbu pre mladú dospelú študentku

02.11.2019  |     

Ako by mala vyzerať izba pre dcéru, ktorá už nie je dieťaťom, ale mladou ženou? Šikovná dizajnérka dokázala v jedinej izbe skĺbiť miesto na učenie, relax, obľúbené knihy, dokonca aj veľkorysý priestor (nielen) na oblečenie.

ZADANIE ČITATEĽA

Máme už dospelú dcéru, ktorá však ďalej študuje a býva spolu s nami. Jej detská izba už zďaleka nespĺňa požiadavky mladej ženy – nielen vzhľadom, ale ani priestorovo. Veľmi by som jej chcela vytvoriť útočisko, v ktorom sa bude cítiť dobre. Podmienkou je veľa úložného priestoru, najmä na vešanie oblečenia.

V izbe je síce veľká vstavaná skriňa, tú však používame všetci v domácnosti. Dcére preto musíme vymyslieť ešte osobitný šatník. Potrebuje tiež stolík na učenie a miesto pre svoje knihy, pretože je vášnivou čitateľkou. V izbe je už nová sivá podlaha „dub calabria“, na ňu by sme radi nadviazali.

Sme otvorení akýmkoľvek farbám i riešeniam, vyvýšenému alebo vyklápaciemu lôžku, hlavne nech je izba praktická a zároveň útulná.

PROFI RIEŠENIE

Keďže izba je pre mladú študentku, ktorá už dosiahla dospelosť, rozhodla som sa do nej umiestniť dvojlôžko široké 140 cm. Rodina si v izbe mladej ženy vybudovala veľkú šatníkovú skriňu vľavo, ktorá slúži hlavne ostatným obyvateľom domu. Nevyhnutný samostatný šatník pre dcéru som preto zakomponovala na protiľahlú stenu.

Ten šikovne využíva všetok priestor nad posteľou i okolo nej. Ponúka dostatok miesta na zavesenie bielizne na ramienka, čo bolo jednou z majiteľkiných túžob. Vešanie oblečenia na ramienka je v malých priestoroch neefektívne. Preto skrine s hĺbkou 60 až 65 cm bývajú často zahltené oblečením v dvoch radoch za sebou. Tým sa však stráca prehľad o veciach v nich.

Najlepším riešením je preto kombinácia šatníkov v dvoch hĺbkach. Skriňu s hĺbkou 60 cm využijete na vešanie na ramienka a police s hĺbkou 45 cm zase na skladané oblečenie, ktoré bude ľahko prístupné a prehľadné. Pod posteľ som navrhla aj výsuvný úložný priestor po celej dĺžke postele, kde je možné ukladať v plastových kontajneroch veci, ktoré nie sú často používané.

Prečítajte si tiež:

Zariaďovanie detskej izby: Nechať deti spolu či oddelene?

Bočný rám postele, ktorý tvoria otvorené police, funguje zároveň ako knižnica. Pod okno som umiestnila drevenú dosku, ktorá funguje ako pracovný stolík a príležitostný budoár. Na vnútornej strane dvierok na skrini je umiestnené veľké zrkadlo. Ich otvorením vzniká priamo na stole kozmetický kútik.

INTERIÉROVÁ DIZAJNÉRKA

Michaela Makarovičová

www.interierovy-dizajner.sk

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Knižnicu pre vášnivú čitateľku vyriešila dizajnérka kreatívne. V bočniciach vyvýšenej postele vytvorila police, a tak sa obľúbené knihy stanú zároveň dekoráciou. Keďže sú to zároveň jediné otvorené police v izbe, zaujímavé tituly neostanú bez povšimnutia.

„Nebojte sa umiestniť si šatníkové tyče až pod strop. Vďaka výklopnej vešiakovej tyči budete mať svoje oblečenie na dosah.“

Michaela Makarovičová, interiérová dizajnérka

NÁVRH A VIZUALIZÁCIE: MICHAELA MAKAROVIČOVÁ
ZDROJ: časopsi Môj dom

Tagy:
detský nábytok zariaďovanie detskej izby

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 9/2019
v predaji


Zimný rez stromov a krov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky