Nadštandardný dvojizbový byt s výhľadom na Dunaj

03.12.2019  |     

Lokalita v centre Bratislavy s výhľadom na Dunaj dá majiteľovi neraz viac ako trojizbák vo vzdialenej štvrti. Samozrejme, je dôležité, na aký účel byt využívate a aký je váš životný štýl.

Architekti zo štúdia Archstyl architekti riešili interiér bytu v novovzniknutej časti hlavného mesta v štýle jednoduchých línií a nečakaných praktických detailov.

Minimalizmus je obohatenie, nie ochudobnenie

Jedno z hlavných sloganov architektov z tohto štúdia znie:  „Minimalizmus neznamená nedostatok niečoho, je to perfektné množstvo niečoho.“ Byt pri Dunaji je ďalším dôkazom, že aj plochu 56 metrov štvorcových sa dá využiť efektívne a prakticky.

 Autori interiéru maximalizovali úložný priestor vstavaným nábytok, ktorý bol vyrobený presne na mieru. Tak sa im podarilo vytvoriť dostatok miesta pre každodenný život domácich v luxusnom prostredí s viacerými štýlovými detailmi.

Zrkadlá ako pomocníci

Architekt Juraj Krč s kolegami použil na maximalizáciu priestoru, vzdušnosti a svetla v byte zrkadlá, a to na rôznych miestach, i tam, kde ich hneď neuvidíte. Napríklad, aj dvere vstavanej skrini v spálni sú pokryté zrkadlom.

Na zrkadlovej vrstve sú však ešte tmavé drevené lamely. Nebránia v odraze svetla, ale zároveň negujú nepríjemný chladivý a prísny efekt zrkadiel. Svojím spôsobom zmäkčujú realitu a dovoľujú priestoru dýchať. Celkovo sú v byte použité tri hlavné materiály: morený dub, naturálny dub a mramor.

Tajomstvá kuchynskej linky

Biela kuchynská linka okrem zabudovaného sporáka a kuchynského drezu skrýva netradičný chlebník. Je vhĺbený v pravej časti linky a jednoducho ho zakryjete príklopom vo farbe pracovnej dosky. Všimnite si riešenie dlažby, ktorá opticky vymedzuje priestor kuchyne.

Na kuchyňu plynule nadväzuje obývačka. Optický predel medzi nimi tvorí nadčasový jedálenský stôl od výrobcu Gubi s mramorovou doskou a setom čalúnených stoličiek z tej istej dielne.

Ďalším predeľujúcim prvkom je na mieru vyrobená tmavá knižnica s LED podsvietením. Oproti nej na stene nájdete luxusný nástenný reproduktor. Obývačka by nemohla existovať bez pohodlného gauča, ktorý v tomto prípade farebne dopĺňa stoličky obklopujúce jedálenský stôl.

Hra s dlažbou a drevo

Vo vstupnej časti sme použili šesťuholníkové kachličky v bielej a sivej, ktoré sa plynule menia na drevenú podlahu prítomnú v kuchyni, obývačke a spálni. Denná časť bytu sa vyznačuje svetlými farbami s tmavými akcentmi a mramorovými prvkami, ktoré zdôrazňujú luxus a kvalitu použitých riešení. Teplá farebnosť drevených podláh v byte opticky rezonuje spolu so zrkadlami a v kombinácii s použitým mramorom pomáha dotvárať nadčasovú atmosféru bytu,“ opisujú architekti atypické riešenie podlahovej krytiny.

Nenápadne dvere do spálne

Na prvý pohľad si ich nevšimnete. Sú však hneď vedľa televízora v obývačke. Nenápadné sú nielen kvôli farbe, ale predovšetkým preto, že siahajú až po strop. Svetlá posteľ, vytvára kontrast s nočnými stolíkmi po stranách a tmavými panelmi šatníka. Atmosféru v spálni dotvára avantgardné stropné svietidlo. Aj to je vlastne zrkadliacou plochou, ktorá odráža všetko okolo.

Šikovné riešenie v kúpeľni

Kúpeľňa a WC majú spoločné dvere, ale predsa len sa architektom podarilo vytvoriť súkromie na toalete. WC sa spolu so vstavanou práčkou dá oddeliť od vane a umývadla posuvným panelom z masívneho latovania.

Dvojizbový byt pri Dunaji

architektonický ateliér: Archstyl architekti

autori: Juraj Krč, Zuzana Horniaková, Zoltán Horváth

lokalita: Bratislava

podlahová plocha: 56 m2

realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Marián Svítek

Tagy:
byty minimalizmus dvojizbové byty

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky