Rekonštrukcia bytu v Starom meste: Čo dokáže malá dispozičná úprava a pár dobrých nápadov

14.02.2020  |     

Byty v bratislavskom Starom meste majú vysokú hodnotu, nielen kvôli polohe. Často v nich sú vysoké stropy a samostatné nepriechodné izby, niekedy aj veľké kúpeľne.

Z negatív však zvyčajne zaváži nedostatok svetla a menej funkčná dispozícia. Podobné vlastnosti mal aj byt na Záhrebskej v Bratislave. Rekonštrukcia negatíva starého bytu odstránila a celý priestor funkčne i esteticky zmodernizovala. 

Byt na štvrtom poschodí staršieho bytového domu si vyžadoval modernizáciu. Tá v prvom rade zahŕňala sprehľadnenie a sfunkčnenie dispozície, potrebné bolo tiež priviesť dnu viac svetla. Pozitívne je, že dispozícia tohto bytu nebola vyslovene nefunkčná, stačili malé úpravy a priestor dostal všetko potrebné. 

Súčasťou bytu je hala, kuchyňa, dve samostatné izby a hygienické zázemie. I keď pôvodne architekt Martin Maňo uvažoval nad zmenou dispozície tak, aby bola variabilnejšia, nakoniec sa presvedčil, že pôvodný pôdorys je jednoduchý a dostatočne praktický. Ďalšie zmeny by len navýšili finančný rozpočet. 

Posunuté dvere a zaujímavé nadsvetlíky

Napriek tomu, že sa žiadne veľké búranie neuskutočnilo, predsa len bolo treba pár vecí prepracovať. Vybúranie priečky medzi WC a kúpeľňou znamenalo možnosť zamurovať dvere od WC, pretože už neboli potrebné. Architekt posunul dvere do kuchyne do roviny s chodbou, zúžil a posunul aj dvere do strednej izby, ktoré boli pôvodne dvojdverové. 

Dôležitým prvkom rekonštrukcie je presvetlenie interiéru, čo sa autorovi premeny podarilo vďaka nadsvetlíkom pod stropom, ktoré privádzajú svetlo do chodby a zádveria. 

Betón, biela omietka a drevo

Modernú estetiku dosiahol architekt odhalením pôvodných betónových prievlakov. Zvyšok múrov je omietnutých na bielo. S betónom zaujímavo kontrastujú drevené povrchy úložných priestorov urobených na mieru. 

Sympatickým spestrením interiéru je gresová vzorovaná dlažba, ktorú nájdete nielen vo vstupnej hale, ale tiež v kuchyni a v kúpeľni. V oboch samostatných izbách zostali pôvodné bukové parkety, ale – samozrejme – potrebovali prebrúsiť a nalakovať. 

Nevyhnutá bola aj výmena elektroinštalácie a zdravotechniky, byt má nové bezpečnostné dvere. Nerovnosti stropov architekt zakryl sadrokartónovými podhľadmi. 

Tip: Všetko pre rekonštrukciu na jednom mieste

Byt Záhrebská

Architekt: Mgr. Art. Martin Maňo
Podlahová plocha: 58,1 m2
Realizácia: 2019
Lokalita: Bratislava

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Martin Maňo

Tagy:
rekonštrukcia bytu zmena dispozície premena bytu

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkolepý byt s rozlohou dvoch bungalovov

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky