Minimalistický byt v horách, ktorý vás prekvapí

19.02.2020  |     

V talianskom Merane (meste kvetov), v druhom najväčšom meste Južného Tirolska, ktoré je obklopené krásnou prírodou a vrchmi vysokými až 3 300 metrov, stojí kamenná budova z roku 1898. V ostatnom období prešla viacerými renováciami v štýle 70. a 80. rokov. Nová podoba bytu na najvyššom poschodí vás prekvapí.

V čase, keď bol tento byt naposledy upravovaný, vládla éra kobercov a prekrývania všetkého, čo sa len dalo. Architekti  postupne byt čistili od starých nánosov, až kým neobjavili pôvodné stavebné prvky. Takto „našli“ pôvodné drevené trámy pod strechou, drevené konštrukcie deliacich stien a časti starých dverí.  

Staré a nové vedľa seba

Základnou myšlienkou rekonštrukcie je kombinácia starého a nového – miestnych tradičných materiálov a farieb v kontraste s modernými povrchmi. Všimnite si kontrast tradičných podláh zo smrekovcového dreva so sivým mikrocementom. Zvýraznené drevené trámy tvoria protiklad k bezšvovým dverám a minimalistickej čiernej kuchyni. Kúsok od nej stojí klasická kachľová pec so zeleným obkladom. 

Základný koncept premeny pokračuje aj ďalej a nájdete ho vo všetkých priestoroch. Nielen v samotnej architektúre, ale aj v zariadení interiéru, osvetlení a vôbec, v celkovom štýle osvieženej domácnosti. 

Dispozícia bytu

Väčší byt s rozlohou 150 metrov štvorcových pozostáva z veľkej spoločenskej časti orientovanej na juhovýchod, nočnej zóny s dvoma spálňami orientovanými na severozápad. Hygienické a obslužné miestnosti sú v centrálnej časti dispozície. Spoločenskú časť tvorí spojená kuchyňa, jedáleň a obývačka. Posteľ v hlavnej spálni má za záhlavím minimalistickú kúpeľňu. Charakterizuje ju biela a číre sklo.

Tip: Všetok nábytok do spálne na jednom mieste

Hlavné materiály a farby

Všimnete len sivý mikrocement a drevo. Všetko ostatné je neutrálne – biele. Minimalistické zariadenie obohacujú ikony dizajnu a starožitného nábytku. Hliníková stolička „Pressed Chair“ od miestneho dizajnéra Harryho Thalera si našla miesto za starožitným okrúhlym dreveným stolom. Tmavá abstraktná maľba „N 31“ od Gianlucu Arientiho sa stretla s historickou tirolskou komodou. A je toho podstatne viac.

Rekonštrukcia bytu v Talianskych Alpách

Architektonické štúdio: GRAF + BÄDER architects
Realizácia: 2020
Lokalita: Južné Tirolsko, Taliansko
Plocha: 150 m2

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: GRAF + BÄDER architects

Tagy:
byty rekonštrukcia bytu minimalistický štýl

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkolepý byt s rozlohou dvoch bungalovov

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky