Spálňové variácie

07.01.2010  |     

Okrem toho, že je spálňa miestom nášho každonočného odpočinku, mnohokrát musí plniť aj funkciu úložného priestoru. Aby to neboli len nemotorné skrine, ktoré napriek tomu, že zaberú väčšinu voľného miesta v miestnosti, nedokážu poskytnúť najpraktickejší úložný priestor, je namieste pouvažovať nad šatníkovou zostavou, ktorá využije každý centimeter. Aby bol šatník praktický a prehľadný, s pohodlným prístupom k odloženým veciam, treba jeho vnútorné vybavenie zveriť do rúk odborníkom.

Vážená redakcia,
chcela by som vás poprosiť o pomoc pri návrhu dispozičného riešenia spálne, v ktorej by mal byť umiestnený aj šatník. V šatníku by mali byť najvyššie police na uloženie vianočného stromčeka, kufrov a podobne, prízemné priestory na nesezónnu obuv, malá knižnica s užšími policami, klasické policové aj vešiakové usporiadanie, zásuvky a pod. Bola by som rada, keby sa v ňom našlo miesto aj na žehliacu dosku. Tá by mohla byť výsuvná. V prílohe zasielam zakreslenú spálňu s rozmermi a umiestnením okna a
dvier.

Ďakujem a teším sa na spoluprácu.
Jaroslava Kremeňová

 

Autorský zámer

Na základe požiadaviek čitateľky a možností ponúkaných systémov šatníkových skríň Indeco sme navrhli interiér spálne v dvoch základných variantoch. Dôraz sa kládol na vytvorenie jednoduchého a pokojného priestoru, v ktorom budú úložné priestory pôsobiť celistvo a harmonicky zapadnú do celkového konceptu miestnosti. Navrhované dekory a tvarové riešenia jednotlivých blokov mali súvisle prepojiť nábytkové prvky s ostatnými časťami interiéru (napr. so zníženým stropom alebo podlahou).
 

Variant 1

Prvé riešenie vychádza z umiestnenia veľkého bloku úložných priestorov na stene so vstupnými dverami. Dvere, chápané ako neoddeliteľný prvok interiéru, sú tak začlenené do hlavnej kompozície a svojou polohou a povrchovou úpravou sa celé priznávajú a stávajú súčasťou vstavanej skrine. Dlhý vstavaný blok je rozdelený na tri časti. Najvýraznejší z nich, stredový, tvorí veľká štvordverová šatníková skriňa Indeco s hĺbkou 620 mm. Posuvné dvere sú dekorované bielym lacobelom s centrálne situovaným štvorcom zo sivého lacobelu. Lacobel so svojim vysokým leskom dodáva interiéru vzdušnosť. Pri použití na väčších plochách nepôsobí ťažko a príjemne odľahčuje veľké kusy nábytku. Rám skrine je navrhnutý z laminovanej drevotriesky, ktorej strieborný dekor plynule prechádza do zníženého svetlého stropu so zapusteným plošným svietidlom. S farebnosťou a delením skríň korešponduje aj farebné členenie drevených podláh. Takýmto zladením strednej časti šatníka s podlahou a stropom vzniká výrazný spojujúci prvok, ktorý preniká celým priestorom a je dominantou interiéru.

Súčasťou šatníkovej skrine Indeco sú police, zásuvkové zostavy a výsuvné police, vďaka ktorým sme mohli v krajnom bloku umiestniť výsuvnú žehliacu dosku. Na odkladanie šatstva do väčšej výšky sa použila sklopná vešiaková tyč. Vo výške väčšej ako 2 metre sa uvažuje s úložným priestorom na sezónne predmety a kufre. V prízemných častiach je priestor vhodný na skladovanie topánok. Po stranách šatníka sa nachádzajú dve menšie otvorené zostavy. Napravo je navrhnutá knižnica s pravidelným rastrom užších políc. Vľavo sa nachádza nadstavba nad dverami slúžiaca na skladovanie, vďaka čomu sa prakticky využije priestor nad vchodom do miestnosti. Korpus a police tvorí strieborná drevotriesková doska, chrbát je vo farbe stien a stropu.


Vďaka umiestneniu bloku úložných priestorov k stene s dverami ostáva voľná celá protiľahlá stena. Vzniká tým priestor vhodný na lôžko, s dostatkom miesta na toaletný stolík a ďalšie nábytkové úložné prvky. Manželská posteľ je situovaná na stred šatníkovej skrine Indeco a po jej stranách je navrhnutá zostava nočných stolíkov plynule prechádzajúcich do zásuvkovej komody a menšieho stolíka so sedením. Z materiálov sa použila laminovaná drevotrieska vo farebnej kombinácii striebornej so slonovou kosťou. Záhlavie postele tvorí umývateľný panel smerujúci až ku zníženému stropu. Na stene s oknom je po celej dĺžke záves, ktorého vedenie je zapustené v zníženom sadrokartónovom strope. Veľké zrkadlo zavesené na stene pri dverách dotvára spolu s grafikou celkovú atmosféru interiéru.
 

Variant 2

Druhý návrh ponúka iné dispozičné a materiálové riešenie daného interiéru: veľký skriňový blok je popri dlhej stene oproti dverám – táto stena ponúka viac úložného priestoru. Manželská posteľ sa logicky premiestnila ku stene pri dverách. Aby sa zachovala dostatočná komunikačná zóna v mieste vstupu do miestnosti, je celá posteľ situovaná bližšie k oknu, čím sa zmenšil voľný priestor v okolí lôžka. Vstavaný blok sa – podobne ako pri prvom riešení – člení na tri bloky. Strednú časť tvorí väčšia, štvordverová šatníková skriňa Indeco, po stranách ktorej sú umiestnené otvorené policové zostavy s pravidelným rastrovaním. Vnútorné plochy a krajné otvorené bloky šatníka majú povrch v odtieni duba. Rovnaká textúra sa objavuje aj na posuvných dverách v kombinácii s čiernym lacobelom. Na zvýraznenie členenia vstavaného skriňového bloku je rám šatníka v striebornom odtieni, kontrastnom k tmavému drevenému dekoru.

Z hľadiska použitých materiálov sa výrazným prvkom interiéru stáva dekor dreva použitý na nábytkových prvkoch a podlahách. V porovnaní s prvým variantom tu dochádza ku stretu kontrastnejších povrchov s významnejším zastúpením prírodných dekorov. Textúra dreva v kombinácii so sýtejším odtieňom obkladov a povrchov stredovej zóny navodzuje špecifickú a pokojnú atmosféru.
 

Spoločnosť INDECO pôsobí na slovenskom trhu od roku 1999. Našim cieľom je poskytovať tie najkvalitnejšie služby v oblasti vybavenia interiéru, našou špecializáciou sú vstavané skrine s posuvnými dverami. Základom kvality našich produktov je posuvný systém kanadskej spoločnosti DSH Inc. Táto spoločnosť má už 32 rokov vedúce postavenie na svetovom trhu. INDECO zastupuje spoločnosť DSH Inc. tak v Slovenskej, ako aj Maďarskej a Rumunskej republike. DSH Inc. je zároveň garantom značky INDECO. Vstavané skrine INDECO sú dostupné vo viac ako 85 predajných expozíciách.

NÁVRHY a
Text: Ing. Tomáš Dobrík, dizajnér firmy Indeco

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky