Requiem pre Morticiu A. Adamsovú

25.10.2006  |     

Slovné spojenia ako jednoduché tvary a čisté línie sa v ostatnom období opakujú dosť často. Interiér zariadený v minimalistickom alebo funkcionalistickom štýle možno tak rýchlo neomrzí, pretože je elegantný, postupne však vzniká dojem novej uniformity našich domácností. A tak štipka extravagancie v bytovom interiéri určite nezaškodí. Alebo je to len únik zo skutočného sveta pre pár jednotlivcov, ktorý odmietajú splynúť s davom?

Možno retro-high-tech štýl

Pri tvorbe všetkého nového je vždy inšpirujúce obzrieť sa do minulosti. Pochopili to aj dizajnéri, ktorí sa pokúsili spojiť historizujúce prvky nábytku čias minulých s modernými materiálmi. Alebo, naopak, materiály a vzory, ktoré tu už boli, skombinovať s tvarmi nábytku v novom duchu. Ak sa k tomu pridajú vysokokvalitné materiály a perfektné dielenské spracovanie, môžeme takýto nábytok pokojne zaradiť do skupiny luxusného, ba až glamour štýlu, kde je aj extravagancia na svojom mieste. Pri pohľade na tieto kusy nábytku sú iba dve možnosti: buď zavrhnutie v danom momente, alebo okamžitá závislosť. Nič medzi tým, a práve to je to pekné. V mori jednoduchého nábytku je však tento nový smer rozhodne osviežujúci. Človek si to uvedomí najmä na výstavách a veľtrhoch nábytku, kde sa vystavené exponáty začínajú podobať ako vajce vajcu.

 

 

Niekto by mohol namietať, že takéto niečo je predsa gýč a nemá to nič spoločné s moderným interiérom. Skúste sa však na to pozrieť inými očami a uvoľnite myseľ. Ešte stále sa vám to nezdá vtipné a uvoľňujúce pre príliš strohý interiér? (Bretz)

Nie je gýč ako gýč, ak ho povýšime na umelecký predmet, môže sa premeniť na extravaganciu. A kde sú vlastne hranice gýču? Pre mňa je toto iný pohľad na svet – a určite nie nudný. (Kare Design)

 

 

Nejde o návrat do obdobia „kučierkového baroka“

Pri zariaďovaní interiéru v podobnom duchu, s nábytkom, ktorý dýcha minulosťou a budúcnosťou zároveň alebo ktorý je akoby požičaný zo seriálu Rodina Adamsovcov, netreba zabúdať, že vynikne iba tam, kde ho nebude veľa. Atraktívne pôsobí ako solitér v jednoduchom interiéri. Ak napríklad do obývacej izby v bielej farbe s bielym nábytkom zavesíte čierny luster historizujúcich tvarov, celý interiér získa určité čaro. Tvarová či materiálová jedinečnosť jednotlivých kusov sa však celkom vytratí pri veľkom množstve cifrovaných tvarov, z ktorých sa môže aj hlava zakrútiť.

 

 

Bielizník s nádychom nostalgie a zároveň moderným vzhľadom. (Moooi) Kreslo s mäkkými líniami a chladnou oceľou použitou na podnoží kontrastuje s poťahovou látkou, ktorá dýcha minulosťou. (kreslo Brend od Natuzzi)
Výroba takejto stoličky je vcelku zaujímavá. Keď je hotová drevená konštrukcia, podpália ju a nechajú horieť, ale len po určitý moment. Takúto obhorenú konštrukciu potom upravia nátermi do finálnej podoby a očalúnia. (Moooi) Extravagantné a elegantné zároveň. Takéto kreslo v dobrom interiéri určite neprehliadnete. (Moooi)
Kuchyňa, ktorá je aj stará aj nová zároveň, a o to presne ide. (Brand van Egmond) Pojem krištáľový luster pozná vari každý. V tejto novej podobe však naberá iný význam, než aký poznáme. Svoj charakter spojený s nostalgiou po časoch dávno minulých do týchto svietidiel a nábytkových objektov prenášajú sochárka Annet van Egmond a architekt William Brand. (Brand van Egmond)
Expozícia interiéru s názvom Shanghai Color predstavuje elegantné bývanie s ľudskou tvárou. (Kare Design) Inšpiráciu nemusíme vždy hľadať v ďalekej minulosti, niekedy stačí zájsť len niekoľko desaťročí dozadu a vybrať si to pekné, čo vtedy bolo. Kvetinové poťahové látky už upadali do zabudnutia a opovrhnutia pri dnešných pastelových sedacích súpravách a kreslách. Toto môže byť dnešný pohľad na sedemdesiate roky. (Swedese)
Tieto lampy by sme mohli pokojne nazvať lustrom. Takže luster s novou tvárou. (Moooi)
Čo na to poviete? (Brand van Egmond) Ako z rozprávky o Snehovej kráľovnej alebo objekt haute couture v interiérovej tvorbe. (Brand van Egmond)

 

 


Foto: Brand van Egmond, Moooi, Moroso, Natuzzi, Philipp Plein
Zdroj: Kamila Ďuríková

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky