Ako si štýlovo zariadiť domácu pracovňu

16.04.2015  |     

Nie každá domácnosť potrebuje veľkorysú pracovňu, menší pracovný kútik so stolom a sedením však nájde uplatnenie takmer vo všetkých.

Ako je to s rozmermi

Veľkosť pracovného stola je jedným z rozhodujúcich kritérií. Je nevyhnutné zvážiť, koľko miesta na stôl a k nemu prislúchajúcu stoličku máte, aj to, čo všetko naň treba umiestniť. Aby bola práca v takomto kútiku naozaj komfortná, myslieť treba aj na priestor pre stoličku – medzi hranou stola a pevnou zarážkou, akou je stena alebo skriňa, by mal byť aspoň 1 m, a aby ste okolo takéhoto pracoviska pohodlne prešli, potrebujete priestor so šírkou asi 60 cm.

Štandardný písací stôl by mal byť hlboký asi 60 cm a široký približne 80 cm. Smerodajným faktorom pri práci na počítači je však veľkosť monitora. Myslieť treba aj na komfort pre vaše nohy, ktorým by mal byť vymedzený priestor s minimálnou plochou 60 × 60 cm.  

Množstvo inšpirácií nájdete v galérii:

Ako na správne osvetlenie

Ideálne, samozrejme, je, ak možno pri práci počítať s denným svetlom a stôl umiestniť v blízkosti okna, čo však nie je vždy realizovateľné. Platí, že stôl a monitor počítača na ňom by nikdy nemali byť umiestnené priamo oproti oknu, keďže denné svetlo dopadajúce na obrazovku by spôsobovalo nepríjemné odlesky, ani priamo pred oknom – pri prudkom svetle by ste zase veľmi namáhali svoj zrak.

Správne nadimenzovanie umelého osvetlenia tiež netreba podceniť. Centrálne stropné osvetlenie miestnosti doplňte svietidlom na pracovnom stole. Ideálne je, ak má nastaviteľný smer. Ak si nechcete uberať z pracovnej plochy, vhodnou alternatívou sú modely zapustené do steny alebo pripevnené na poličke nad stolom.  

Množstvo inšpirácií nájdete v galérii:

Štýl 1 - Strohá elegancia

Subtílny sekretár ukrýva pracovisko s úložným priestorom na dokumenty aj knihy. Čisté línie a strohá elegancia mu pristanú.

Štýl 2 - Priemyselný šarm

Murovaný stolík či skôr doska vynikne najmä v industriálne ladenom priestore. Priznaná tehla a výrazné grafiky sú v ňom vítané.  

Štýl 3 - Hravé tvary 

Ani výrazné tvary nábytku, dekorácie inšpirované Japonskom či tapeta priťahujúca pozornosť nemusia byť pracovnému kútiku cudzie. 

Štýl 4 - Vintage moderna

Mix štýlov môže byť predzvesťou jedinečného interiéru. Kombinácia moderných prvkov, retra a vintage je vkusným dôkazom tejto idey.

Štýl 5 - Pre odvážnych

Výrazné farby a tvary môžu ísť ruka v ruke. Ozvláštniť ich možno doplnkami tón v tóne, a ak je farieb priveľa, priestor zjemní tlmená stena. 

Štýl 6 - Na mieru

Domáce pracovisko si môžete navrhnúť aj ako súčasť nábytkovej zostavy. Riešenie oceníte najmä v bytoch s XXS rozmermi. 

Štýl 7 - Bielo-čierny svet

Biela priestor opticky zväčšuje, čo pri pracovisku pre dvoch určite oceníte. Jej kombinácia s čiernymi doplnkami je overená rokmi. 

Štýl 8 - Čaro kontrastu

Severský štýl sa čoraz viac udomácňuje aj v našich domácnostiach. Svetlé tóny dreva môže oživiť kontrastné tyrkysové kresielko.  

Mohlo by vás zaujímať:

Ako si zariadiť pracovňu doma

Túžite po úspechu a bohatstve? Začnite usporiadaním pracovne!

PRIPRAVILA NATÁLIA ŽÁKOVÁ
Foto: ARCHÍV FIRIEM
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Drevostavba s takmer nulovou spotrebou energie

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky