Interiérové farby aktuálne pre túto sezónu. Sú medzi nimi aj vaše obľúbené?

22.05.2015  |     

Nielen módne móla, ale aj interiéry majú svoju vyvolenú farebnú paletu na ten-ktorý rok. Neznamená to automaticky, že teraz rýchlo treba vymeniť starú pohovku za novú. I doplnkami je predsa svet interiéru živý.

Osviežujúca mandarínka

Ak si váš interiér žiada oživenie, doprajte mu ho v šťavnatej a energickej oranžovej. Patrí medzi horúcu štvorku súčasnej sezóny spolu s marsalou a ľadovou jahodou. Stačí ju použiť na kľúčový nábytkový kus, napríklad sedačku, koberec či nezvyčajnú lampu. 

Zemitá vínová

Oficiálne sa tomuto odtieňu hovorí marsala – podľa vína, ktoré sa produkuje na Sicílii v rovnomennom meste. Ani s jej dávkovaním v interiéri to však neprežeňte rovnako ako s vínom, aby vás nerozbolela hlava. Zlatou strednou cestou sú doplnky v tomto odtieni. 

Horčičné pole

Do moderného interiéru sa doslova pýta energiou nabitá žltá. Či jej venujete zopár skriniek v kuchyni, alebo celú stenu v obývačke, vnesie do priestoru neopakovateľnú slnečnú veselosť, žiarivosť a osvieženie. Ak si neviete poradiť napríklad s ponurou predsieňou, vyskúšajte tento odtieň. Pri vstupe do vášho bytu chtiac-nechtiac ucítite akúsi nezaťaženú vrelosť. 

Mandľová neutralita

Ak patríte medzi typy, ktoré sa potrebujú po príchode domov odseknúť od technologicky presýteného sveta, prírodné odtiene a materiály sú základom na vytvorenie vaše „tichej zóny“. Navyše, neutrálne tony v kombinácii s bielou priestor rozjasnia, no neochladia ho, ponechajú mu útulnosť. Ak by bolo neutrality priveľa, poľahky ju „rozrušíte“ napríklad vzormi na vankúšoch či koberci. 

Mentolová zelená

Lístky mäty sa používajú na dozdobenie zákuskov na tanieri. Stačí jej naozaj málo, aby vynikla chuť chodu. To isté platí aj pre váš príbytok, aby nevyzeral ako cesta na áro. Vyberte si jeden kus nábytku v tomto odtieni. A nemusí mať ani výsostné postavenie vo vašom interiéri, o pozornosť sa postará sám. Na trhu je dostatok doplnkov vhodných do vidieckeho aj moderne ladeného priestoru. 

More modrej

Rovnako ako voda, aj odtiene modrej, ktoré sa s vodou akosi podvedome prepájajú, dokážu vniesť do interiéru pokoj a harmonickú atmosféru. Vďaka relaxačnému účinku sú vhodné najmä do spálne. V kombinácii s béžovou pristanú napríklad aj obývacej izbe. Istú dramatickosť docielite vmiešaním tmavomodrej do bledších odtieňov modrej. 

Elegantná sivá

Je známe, že neutrálne farebné odtiene dokážu z priestoru vyťažiť maximum, aspoň čo sa týka optickej kamufláže. Sivá je nadčasová, viacúčelová. Ak chcete viac elegancie, nechajte jej tóny koketovať s tlmenou zelenou či chladivou modrou. Nevtieravá dôstojnosť a ležérnosť. Darmo, „britky“ vedia, čo sa nosí. :-)  

Ľadová jahoda                                

Predstavte si horúce leto. Rovnako osviežujúci ako zmrzlina v kornútiku bude aj tento pastelový odtieň, napríklad na textíliách či kresle. I keď sa táto farba spája skôr s dievčenskými izbami, netreba sa obmedziť len na túto miestnosť. Dospelejší vzhľad si namixujete tak, ak k jahodovým akcentom primiešate napríklad sivú.


Text: Martina Deríková
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky