9 najžiarivejších tohtoročných trendov v dizajne

22.07.2015  |     

Ponoriť sa do atmosféry dizajnu, ktorý väčšinou vykúka len zo strán časopisov, dotknúť sa, zažiť ho, bol neopakovateľný zážitok. Výprava za krásou milánskej výstavy Salone del Mobile bola vyčerpávajúca, no o to prínosnejšia.

Mramor a kov

Repetenti spred roka. Drobné kovové elegantné detaily alebo odvážne a svieže narábanie s mramorom našli využitie na veľkých aj malých plochách.

Memphis

Fenomén dizajnu postmoderny 80. rokov roztiahol krídla plné výrazných geometrických motívov a ostrých, nečakaných kontrastov sýtych farieb a materiálov aj nad tvorbou tých najzvučnejších mien.

Vesmír

Uletený, no inšpiratívny trend postihol predovšetkým vzory textílií, tapiet a potlačí. Paletu témy uzatvárajú doplnky – abstraktné, ale i vtipne konkrétne.

Materiálnosť

Napodobňovanie netradičných materiálov inšpirovaných prírodou našlo odozvu predovšetkým vo sfére atmosférotvorných svietidiel.

„Priehľadné, keď svieti, zrkadlové, keď ho vypnete. Vydáva atraktívne, zľahka halucinogénne svetlo.“ 
Tom Dixon o svietidle Melt

Florálne akcenty

Kvetinové vzory (nadrozmerných) potlačí alebo geometrické vzory inšpirované ich farebnosťou vnášajú do interiérov zmyselnosť a ženskosť. 

Spomienky na detstvo

Hra a niekedy až infantilné témy zhmotnené v dizajne. Šálka kávy, na ktorú treba mať v charaktere vyčlenený dostatok detskosti a odviazanosti. 

Etno

Africké či orientálne vplyvy badať vo farbách, vzoroch, tvaroch a technikách. Objaviť sa dali koberce, idoly premenené na doplnky alebo schematický nábytok.

„Nie sú to dizajnové veľdiela. Vizuálne sú to len typy kobercov, ktoré som chcela, ale nemohla nájsť. Milujem kombináciu béžovej, čiernej a červenej. Kolekcia je predovšetkým o hľadaní vyváženej spolupráce remeselníkov, umelcov a priemyslu.“ 
Dizajnérka Sybilla o podstate kolekcie Mélange

Iridescencia

Zjednodušene optická dúhová hra materiálu, ktorý pri rôznych uhloch pohľadu odhalí iné farby, iné zážitky. Nový nástroj pre dizajnérov s ešte nevyčerpaným potenciálom.

„Nenávidím sklo ako materiál pri návrhu nábytku. Pri doplnkoch na stolovanie a drobnostiach je to zaujímavé, no pri typologických prvkoch ako stoly alebo knižnice to naozaj nie je materiál pre mňa. Keď ma z Glas Italia oslovili, povedala som im: ,Nemám rada sklo, naozaj chcete mňa? Budete mi musieť nechať veľmi otvorený priestor.‘ Keď sa musíte popasovať s niečím, čo skutočne nemáte radi, veci sa vás oveľa viac dotýkajú,“ vysvetľuje Patricia Urquiola. Nakoniec sa kolekcia Shimmer 
stala jej najobľúbenejším tohtoročným produktom.

Fotorealistické vzory

Zdobili rozsiahle kolekcie tapiet, kobercov, textílií, ale dostupné boli aj vo forme nábytkových potlačí. Dominantné priestorové prvky pre odvážnych a zmenychtivých.

TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 6/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky