Neviete si vybrať domácu knižnicu? Inšpirujte sa našimi tipmi!

17.09.2015  |     

Aj v dnešnej digitálnej dobe mnohí stále uprednostňujú tlačené knihy, ktorých stránky šuštia medzi prstami. Pomyselný domov v podobe knižnice je preto pre každého knižného nadšenca doslova nevyhnutnosťou. Inšpirujte sa spolu s nami jej rôznymi podobami.

Ako si vybrať knižnicu

Umiestnenie kníh a ich rozloženie môže byť pre zanietených milovníkov čítania doslova alchýmia či umenie. Mnohí si svoju domácu knižnicu triedia nielen podľa abecedy, ale aj podľa žánrov, prípadne pre ne majú vyselektované špeciálne priestory. Výber knižnice ovplyvňuje v prvom rade množstvo kníh. Pohrať sa dá s jej tvarom, veľkosťou jednotlivých políc, materiálom, farebnosťou aj s rozmiestnením menších prvkov na stene. S trochou fantázie či náležitou dávkou inšpirácie premeníte nudné steny na naozaj zaujímavý bytový akcent. Pri výbere knižnice však vždy vychádzajte z veľkosti miestnosti a zohľadnite najmä celkový charakter bytu. Aj tu platí, že výrazné a rozložitejšie prvky môžu izbu opticky zmenšovať, takže čím menší priestor máte, tým menší, resp. menej nápadný prvok voľte.

Za sklenenými dvierkami. Uložiť knihy do skrine so sklenenými dvierkami rozhodne nie je prežitok. Aj takýto nábytok môže pôsobiť moderne a prináša so sebou jednu podstatnú výhodu – prach sa na knihy nebude usádzať tak rýchlo ako na tie v otvorených policiach.

Odborník radí

Ing. arch. Kamila Ďuríková, v spolupráci s www.bonami.sk

Dva šikovné nápady

1 Objavujte multifunkčnosť

Nudné nohy stola môžete nahradiť policami s knihami a malá knižnica sa dokonca môže stať priamou súčasťou sedačky. Domov knihám poskytne aj barový pult oddeľujúci kuchyňu od obývacej izby. Knižnica opticky oddelí aj pracovňu či spací kút.

2 Extravagantná dekorácia 

Ak preferujete netradičné riešenie, knižnica sa môže stať priam extravagantnou dekoráciou. Zvoľte si hravú, strom pripomínajúcu knižnicu s rozvetvenými policami alebo si ju vyrobte recykláciou starého kovového potrubia, ktoré bude tvoriť nosný systém políc.

Štýl 1 Modulárna hravosť

Obojstranná knižnica nájde svoje uplatnenie najmä pri oddeľovaní dvoch priestorov. Vďaka kruhovým otvorom a možnosti vyskladania rôznych tvarov vás len tak neomrzí.

Štýl 2 Plstená „elegánka“

Štýlová stena (paraván), do ktorej povkladáte knihy, časopisy, pohľadnice, CD či platne, je nielen praktická, ale najmä dekoratívna a elegantná.

Štýl 3 Šikminy a stropy

Šikmé steny podkrovia povýšte na prednosť a využite ich na maximum. Pre knižnicu si môžete vyčleniť celú jednu stenu podkrovia aj priestory pod strešným oknom.

Štýl 4 Domček pre knihomoľa

Originálny prvok prepájajúci knižnicu s pohodlným sedením a prinášajúci osvetlenie (aby nič nerušilo večery s knižkou v ruke) poteší nejedného knihomoľa. 

Štýl 5 Vždy dobrý prístup

Ak chcete mať ku všetkým knižkám stále dobrý prístup, vyberte si knižnicu s menším počtom nižších políc a vyhraďte si pre ňu napríklad jednu stenu.

Štýl 6 V znamení kríža

Malé kríže, z ktorých je knižnica zložená, vytvoria netradičné knižné podpery. Zaujímavosť riešenia znásobuje rôzne uloženie, resp. rozloženie kníh.   

PRIPRAVILA NATÁLIA ŽÁKOVÁ 
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 8/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky