Ako zariadiť predsieň účelne a vkusne

19.03.2019  |     

Moderná kuchyňa, oslnivá obývacia izba, praktická kúpeľňa, no neraz predsieň, ktorou takmer potme radšej rýchlo prejdete ďalej... Vstupné priestory sú častokrát naozaj zanedbávané, avšak nesmierne dôležité. Zariadiť ich účelne a vkusne pritom nemusí byť až také náročné.

Prvý kontakt

Vstupná časť predstavuje miesto prvého kontaktu s obytným priestorom, kde si odkladáme obuv, kabáty, tašky či kľúče a z ktorého sú vo väčšine prípadov prístupné hygienické miestnosti. Keďže ide v mnohých prípadoch o pomerne malé, neraz priam stiesnené priestory, je nevyhnutné dobre zvážiť, čo všetko do nich umiestniť.

Dôležité je, aby bolo týchto niekoľko štvorcových metrov zariadených účelne a súčasne vám tento priestor vyhovoval aj svojím vizuálnym stvárnením. Pri zariaďovaní predsiene vždy zohľadňujte počet členov domácnosti a myslite aj na prípadné návštevy. Dobre zvážte, či je nutné do vstupných priestorov umiestniť aj šatníkovú skriňu, ktorá z priestoru značne uberie. Iná situácia nastáva v prípade veľkometrážnych bytov alebo domov, kde na zádverie často nadväzuje veľkorysejšia vstupná hala. 

„Povinná“ výbava

Základným vybavením predsiene by mal byť prvok na odkladanie kabátov a búnd. Uzavreté, resp. polouzavreté riešenia ocenia najmä tí, ktorí majú radi vizuálne čisté priestory. V mnohých domácnostiach je však nevyhnutné uskladniť tu aj sezónne oblečenie. V takomto prípade môže byť vítaným pomocníkom na mieru vyrobený nábytkový komponent, ktorý dokáže z daného priestoru vyťažiť maximum, napríklad využitím celej výšky miestnosti.

 

Nemali by ste zabudnúť ani na dostatočne veľké zrkadlo a stoličku či puf na príležitostné sedenie. Nemenej dôležitý je výber dostatočne odolnej podlahy a v neposlednom rade aj osvetlenia. „Na to, aby sme chodbou len prešli alebo si odložili kabát, bohato postačí aj bodové osvetlenie,“ hovorí Martin Sajbert zo spoločnosti Philips. 

Nápadité riešenia

Predsieň predstavuje ten typ priestoru, ktorý možno ešte viac ako zvyšné časti bytu praje nápaditým riešeniam (a nemusí sa tým myslieť iba výber vešiaka). Ak sa radi púšťate do rôznych svojpomocných projektov, vyrobiť si ho môžete aj sami. Použite napríklad hrubší konár brezy alebo personalizujte menšie vešiačiky určené jednotlivým členom domácnosti – odlíšte ich farbami alebo nad ne umiestnite ich fotografie v zaujímavom ráme, príp. pod ne doplňte aj menšiu skrinku na odloženie drobností. Naozaj originálne možno stvárniť aj príležitostné sedenie – výborným riešením je, ak sa integruje priamo do nábytkového prvku. V otvorených dispozíciách zase pekne ukáže, ak sa predsieň prepojí s obytnou časťou nábytkovým komponentom alebo dekoratívnym obkladom.  

 

 

PRIPRAVILA: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky