Ak túžite po pokojnom domove, stavte na zelenú

23.05.2018  |     

Aby sme sa doma alebo v kancelárii cítili čo najpríjemnejšie, je dôležitých niekoľko faktorov. Svetelnosť priestoru ovplyvňuje nielen viditeľnosť v rámci miestnosti ale i náladu užívateľov. Rovnako je to s farbami. Jedným z tohtoročných farebných trendov rámci interiérového dizajnu je Smart&Green.

Zelená a modrá v interiéri

Odtiene modrej a zelenej sú podľa psychológie farieb pasívne a studené farby, ktoré vyvolávajú pocit stimulácie, pohodlia, šťastia, úprimnosti a optimizmu. Pôsobia veľmi upokojujúco na psychiku i oči. Svieža zelená, trávovozelená, farba ihličia, oceľovomodrá, tykrysová, kráľovská modrá – na výber máme mnoho odtieňov, ktoré sa veľmi dobre kombinujú. Nehodia sa však do každej izby. 

Zelená a modrá sú dobrou voľbou napríklad do spálne..

...kam je ideálne vybrať farby poskytujúce pocit pokoja. Modrá spravidla spôsobuje pokles krvného tlaku, ukľudňuje telo i ducha. Ak máte v rámci spálne aj pracovný kútik, čo nie je úplne ideálna kombinácia, no predispozícia a najmä rozloha bytu niekedy jednoducho nepustí, zelená farba je ideálnou voľbou. Odtiene zelenej totiž povzbudivo na nervový systém a zároveň upokojujúco. Ideálne je zvoliť doplnky v tejto farbe a doplniť ich zelenými rastlinami rôznych odtieňov listov. Prípadne môžete natrieť jednu zo stien na zeleno – priestor to nádherne oživí. 

Rovnako môžete zelenú použiť v kuchyni...

...kde jedna zo stien namaľovaná sviežou zelenou v kombinácií s bielou vyčarujú útulnú kuchyňu. S doplnkami s rôznych iných farbách a s drevom potom docielite dojem prírodnej sviežosti a zároveň hravosti. Oranžová a žltá farba v jedálni stimulujú náš žalúdok, podporujú komunikáciu a odrážajú späť do miestnosti príjemné svetlo. Modrá naopak tlmí chuť do jedla, takže farby určite voľte aj podľa vašich dietetických preferencií .)

Džungľa v obývačke

Zelené a modré odtiene sa samozrejme uplatnia aj v obývačke či moderných otvorených priestoroch kombinujúcich obývačku, kuchyňu a jedáleň. 

Tieto upokojujúce farby  je to vhodné použiť na vyváženie iných farieb, ako napríklad hnedej či oranžovej. Ak je izba príliš slnečná a do obývačky celý deň svieti slnko, namiesto žltej či oranžovej skúste použiť napríklad svetlozelenú farbu. 

Zelené odtiene v kombinácii s modrými sa takisto hodia do detskej izby detí, ktoré majú radi prírodu. 

Na realizáciu jedného z farebných interiérových trendov roku 2018 Smart&Green ponúka Hornbach všetko na jednom mieste: od úpravy podláh a stien cez osvetľovacie telesá až po doplnky. Od marca možno vhodné produkty zakúpiť v našich stavebných a záhradných marketoch a online-shope. 

Viac informácií na: www.hornbach.sk

 

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

Tagy:
nábytok interiérové farby

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 9/2019
v predaji


Zimný rez stromov a krov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky