Elegancia s postrannými úmyslami

10.07.2008  |     

Krásu a eleganciu nesmie zo samoúčelnosti usvedčiť nepoužiteľnosť nábytku, a tak dizajnér spolu s výrobcom hľadajú spôsob, ako novým nábytkom potešiť oko, spríjemniť dotyk, dôsledne poslúžiť a, nadôvažok, vymyslieť nečakanú fintu-výhodu, aby prilákala nielen zvedavcov na výstavách moderného interiéru, ale aj záujemcov o vlastnenie kúska, ktorý by mal byť rovnako vzhľadný, ako aj užitočný. Mal by zjednodušiť život, a pritom vyzrieť do nadčasovej podoby.


Kreslo bez chrbtovej kosti? Môže za to mechanizmus, ktorý raz z Pastile urobí veľkú okrúhlu podnožku na kolieskach, inokedy zas kreslo so širokými područkami. Tie môžete zneužiť ako malú pracovnú plochu alebo, bohémskejšie, na odloženie podnosu s nedopitým mokom. (Studio Schrofer, značka Leolux).
Gazetta je príznačný názov pre kreslo s nenápadným, ale o to elegantnejším odkladačom na rozčítaný Môj dom alebo dennú tlač. (Leolux)
Návrhári u Brühla, na čele s Kati Meyerovou, vyvinuli variabilný nábytkový čalúnený kus Plupp-ap, ktorému môžete všeličo vyviesť najmä vďaka polohovateľnej opierke pripravenej na dvadsať rôznych pozícii. Hru formy a funkcie dopĺňa farebná variabilita, vyberateľná odkladacia plocha a sklopná opierka, ktorá sa po prerušení tlaku vie vrátiť do pôvodnej polohy. Že ste už dávno na to mysleli? Takých bolo viac, ale nápad s integrovaným barom priamo v pohovke doviedli do úspešného konca až vo firme Draenert. A že vraj minimalisti!
Elegancia opierky, ktorá poslúži aj ako odkladacia plocha, alebo druhý život poličky nad pohovkou? Pod značkou ClassiCon úspešne pokračuje tradícia starého dobrého nábytku z ohýbaných oceľových trubiek a perfektného čalúnenia od čias prvej dámy dizajnu Eileen Grayovej. Nie každý túži po konferenčnom stolíku. To bol jeden z dôvodov, prečo nejednej pohovke prisúdili v rámci zmultifunkčnenia dizajnu odkladacie plochy. (Roche Bobois)
Variabilita, viacfunkčnosť alebo aj voľné využitie v rámci typológie zariadenia interiéru sú znakom súčasného dizajnu. Podobne je to aj s kreslami, pohovkou a ležoviskom v jednom. (Roche Bobois)
Pohotovostná výbava postele od Richrda Lamperta. (regnUM) Téma nočných stolíkov, ktoré sa vzniesli z podlahy, už nie je len záležitosťou pripevnenia do steny, ale v podobe malých odkladacích plôch sa objavila aj ako súčasť čela postele. (Cattelan Italia)
Ak sa ešte nedávno len sporadicky, a najmä zabudované v stenách pohoviek, objavovali malé knižnice, tak dnes ich môžete nájsť aj ako súčasť lôžka napríklad v zostave firmy iLiving. Milá pozornosť pre nočných knihomoľov! Priznám sa – je to moje obľúbené zariadenie spálne od Roche Bobois. Má tie správne obliny, aby sa jeden nepoudieral, posteľ má nastaviteľné opierky, aby sa dalo pohodlne čítať, a k tomu sa aj príjemne rozširuje do plochy, ktorá môže poslúžiť ako nočný stolík. V rovnakom štýle sa privlnila komoda či čalúnená lavica. Alebo snáď stolík?


Text: Marína Ungerová;
Foto: archív firiem, Marína Ungerová, Dano Veselský

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky