Milánsky pohľad na interiérovú „kabelku“

04.08.2008  |     

Svet dizajnu je svetom tvorivých hier a odvážnych myšlienok s rešpektom pred zákonitosťami hmoty a materiálu. Každoročne sa predvádza na mólach výstaviska Rho-Pero v Miláne v podobe nových trendov a smerov vývoja nábytku a interiéru. Tlaku módnych trendov podlieha aj komoda (nie je to síce spisovné slovenské slovo, ale je obľúbené a používa sa oveľa častejšie ako pravé slovenské pomenovanie tohto nábytku – bielizník), ktorá je neodmysliteľným doplnkom bytového interiéru. Podobne ako kabelka ukrýva aj ona tajomstvá a odhaľuje moderné myšlienky.


Hľadanie krásy v časoch minulých
Hlavné znaky nového výrazného trendu v interiérovom dizajne, ktorý sa prejavuje aj pri stvárnení bielizníka:

 • ozdobnosť a hľadanie krásy v ornamente
 • miešanie štýlov
 • používanie tmavších odtieňov farieb, najmä čiernej
 • netradičné materiály, ako sú koža, hodváb či zamat na povrchovú úpravu
 • výraz luxusu

 
„Ornament je zločin.“ To bola téza, ktorá vyjadrovala pocity obdobia funkcionalizmu a minimalizmu. Nové trendy v interiérovom dizajne už nie sú také striktné. A možno tej jednoduchej línie – vyjadrujúcej funkciu – je už akosi priveľa a žiada sa aj troška nevysvetliteľnej ozdobnosti. (Visionair)   Hľadá sa krása v prezdobenosti či v kombinácii nezvyčajných materiálov, tvarov a ornamentu. (Visionair)

 
Minuloročnú absenciu farieb vystriedali zaujímavé kombinácie stredných odtieňov béžovej, sivej, hnedej či bielej. Milovníkom luxusu pridali dizajnéri k zaobleným hranám a farbe aj neobyčajné využitie kože, ktorá tvorila povrchovú úpravu skriniek a bielizníkov – aj s tradičným výrazným prešitím na okrajoch. (Visionair)   Hľadanie krásy v minulosti sa však neobmedzuje iba na obdobie baroka či rokoka, ktoré sa votreli do súčasného dizajnu. Prehliadkové móla zaplavila aj vlna obdivu k šesťdesiatym až osemdesiatym rokom dvadsiateho storočia. Táto vlna zasiahla tiež vývoj nábytkového dizajnu a objavuje sa v znovuobjavení mäkkých tvarov a zaoblených rohov. (Visionair)
 
Mäkšie tvary, vysoký lesk v kontraste so štruktúrou a inšpirácia z rokov nedávno minulých. To sú hlavné znaky nových trendov v dizajne interiérových „kabeliek“.   Moderná forma s nádychom nostalgie a s úctou ku klasickému vnímaniu bielizníka (Flou)
 

Rozohraný trend jednoduchosti a čistých línií. (Varascin)

Hravá plasticita, využitie krásy materiálu a farby
Neustále sa meniaci trend, ktorý sa nedá zhrnúť do niekoľkých pevných bodov, pretože v ňom ide najmä o nápad.
Jeho znakmi sú možno:

 • hravosť
 • plasticita
 • využitie krásy konkrétneho materiálu

 
Nedbanlivo a zdanlivo voľne položené samostatné časti vytvoria zaujímavý dynamický prvok v interiéri. Neklasické priečne využitie klasického materiálu je inšpirujúce. (Schubladenstapel)   Tento kus nábytku zrejme nepatrí ku klasickým bielizníkom či komodám, no k trendu hravosti a plasticite patrí určite. S výstižným názvom A pile of suitcases (hromada kufrov) s koženým povrchom, ktorý je typický pre klasické kufre, je inšpirujúcim solitérom do moderného interiéru. (Casamania)
 
Zásuvky, komody či nízke skrinky – každý nech si to pomenuje ako chce, jedno však majú spoločné – hravosť v podobe nedbanlivo uložených častí a veselých farieb. To je nový trend, ktorý sa objavoval vo viacerých expozíciách. Materiál je tiež zaujímavý – farebné, fóliami podlepené sklo. (Lago)   Kúsok detského sveta preniesla firma Emme Bi do zásuvkovej skrinky. (Emme Bi)

Jednoduché línie a čistý tvar – no s náznakom hravosti
Už to nie je purizmus v pravom význame. Veľmi populárny trend čistých tvarov a rovných línií je pod silným tlakom maximalizmu a ozdobnosti. Aspoň v malých detailoch sa tu objavuje rozmarnosť a hravosť. Znakmi tohto hravého funkcionalizmu sú:

 • tvarová jednoduchosť
 • absencia úchytiek, ktoré nahradil nový spôsob otvárania jemným zatlačením
 • hravosť v asymetrickom členení čelnej plochy
 • maximálne vyzdvihnutie krásy použitého materiálu

 
Jednoduchosť formy, krása vysokého lesku, bez ostrých detailov a hrán. To je nový smer v dizajne nábytku, ktorý sa objavil na tohtoročnej výstave v Miláne. (Flou)   Jednoduchá strohosť v bielej farbe si určite ešte dlho udrží svoju pevnú pozíciu vo svete meniacich sa trendov. (Lema)
 

Hra s kockami. Tak by sa dalo nazvať nové usporiadanie obytného priestoru, v ktorom má komoda svoje výsostné miesto. Novinkou je priebežný podstavec namiesto sokla či nôh. (Pianca, Flou)

 

Medzi novinkami sa objavili aj jednoduché skrinky s nápadným vzorom na rovných plochách. (Pescarollo, Emme Bi)


Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 06/2008


Foto: Kamila Ďuríková, Matej Šišolák, Erika Kuhnová a archív firiem
Zdroj: Kamila Ďuríková

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky