Kam speje štýl kuchyne

16.06.2011  |     

Na januárovom veľtrhu nábytku v nemeckom Kolíne nad Rýnom sa „kuchyniarmi“ zaplnili dve haly. Prišli všetky zvučné značky – Leicht, Rational, Bosch, Gaggenau, Miele, Smeg, Team7, Pogen Pohl a mnoho ďalších. Na dvoch tretinách expozície Living Kitchen sa zhodli na elegantnom purizme a bielej farebnosti doplnenej škálou prírodných odtieňov.

Dizajnérom robilo radosť kombinovať biele plochy s nehrdzavejúcou oceľou, sklom a drevenou dyhou.  Našiel sa tak spôsob na to, aby ešte viac vynikla kresba dreva z čerešne, orecha alebo duba a triezve tvary nábytku zmäkčil priamy dotyk prírody. Nebolo návštevníka, ktorý by si nesiahol na povrchy kuchynských liniek a nevdojak netestoval, či by mu vyhovovali kontrastné kombinácie materiálov.Vo výstavných kójach šlo najmä o technológie výroby, vďaka ktorým sa stenčili steny nábytku. Bez ujmy na kvalite spojov sa kombinovali materiály odlišného pôvodu a sklo sa mohlo zabývať nielen na policiach, ale aj na čelách kuchynských skriniek. Technológia výroby plastov pokročila natoľko, že plastovým kúskom nemožno uprieť atraktívny ľahký vzhľad pri zachovaní funkčnosti. Vďaka plastu a sklu zoštíhleli nielen solitéry, ale aj pracovné dosky liniek, jedálenské stoly a iné časti kuchýň a jedální, ktoré sa donedávna okázalo predvádzali vyhotovené z antikora, z prírodného či umelého kameňa.

Škoda neodsávať pary. Pozornosť dizajnérov sa tak sústredila na vzhľad digestorov a ich viacúčelovosť, že v kuchyni pôsobia ako nasvietené umelecké diela. Umývačky riadu a chladničky integrované do kuchynských liniek nestrácajú na popularite, indukčné dosky pôsobia priam kozmicky. Bodaj by nie, keď ich navrhovali také dizajnérske esá ako Philipe Starck a Karim Rashid (Gorenje). Dôraz na geometriu a estetika ľahkosti sa dotkli voľných dispozícii, ktoré s odľahčeným nábytkom pôsobia ešte vzdušnejšie.

 

Pracovným doskám i zástenám sa darilo vo vyhotoveniach z chladného, hygienického antikora a zo skla. To sa predvádzalo v lesklej i matnej podobe, jednofarebné alebo imitujúce drevo či kameň. Sviežo pôsobili sklenené zásteny, ktorým výrobcovia dopriali farebnú sieťotlač s rastlinným motívom alebo iným výrazným dekorom. Keramické prvky určené za pracovné dosky sa rozrástli na formát 300 × 100 cm, takže postupne likvidujú svoju niekdajšiu nevýhodu množstva škár.
Nenápadná holubičia sivá sa nápadne často objavovalo takmer u všetkých vystavovateľov na kolínskom veľtrhu. Ukázalo sa, že jej pristane susedstvo rôznorodých materiálov prírodného pôvodu. Slivkovomodrá akcentuje prvky, na väčších plochách chytá odtieň farby vyblednutej na slnku.

 


Text: Marína Ungerová
Foto: archív firiem, Marína Ungerová
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky