Rekonštrukcia kuchyne

29.06.2011  |     

Večná téma večných konverzácií. Ako na rekonštrukciu kuchyne a kúpeľne? Výmena jadra sa vás možno netýka, ale vaša kuchyňa a kúpeľňa sú už dávno predmetom vašich snov a volajú po zmene. Trendy v bytovom interiéri výrazne ovplyvňujú aj ich technické riešenie, a preto sa spolu pozrime, ako na to.

Kým sa do niečoho pustíte, premýšľajte, špekulujte, kreslite a kombinujte. Či už sa chystáte na kompletnú rekonštrukciu aj zo stavebnými zásahmi, alebo len na „kozmetické“ úpravy. Kuchyňa súčasnosti je plná techniky a elektrických drobností, ktoré treba niekam umiestniť, a najmä im treba pripraviť možnosť napojenia. Ak aj zveríte jej realizáciu do rúk šikovných odborníkov, ste to vy, kto musí vedieť, čo sa od kuchyne očakáva, čo tam potrebujete a chcete mať a čo je zbytočné.

Odporúčame:

• Dôkladne si premyslieť usporiadanie kuchynských spotrebičov a presné umiestnenie drezu a iných prvkov vyžadujúcich napojenie na vodu, kanalizáciu, plyn či elektrinu. V prípade, ak sa nechystáte na stavebné úpravy a nerátate s premiestňovaním rozvodov, mali by ste sa pri návrhu novej kuchyne vychádzať z existujúcich rozvodov, ktoré limitujú umiestnenie vybavenia kuchyne. Malé odchýlky sú prípustné a realizovateľné aj vonkajším systémom neskôr ukrytým za kuchynskú linku. V tom prípade treba však rátať buď s menšou hĺbkou skriniek a zásuviek, alebo si priplatíte za širšiu pracovnú dosku, ktorá zakryje medzeru za skrinkami. Flexihadice sú veľkým pomocníkom, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa zasekávaniu inštalácií do steny, avšak tiež majú svoje limity.

Kreslite, kreslite, kreslite. Netreba sa báť toho, že neviete kresliť, približné rozvrhnutie a nápady dávajte na papier. Akokoľvek. Alebo modelujte. Zmerajte si priestor kuchyne, nakreslite si ho na štvorčekový papier, kde si zadáte, koľko štvorčekov je jeden meter, a vystrihnite si z papiera základné kuchynské prvky. Kuchynská linka je štandardne široká 60 cm, šírka skriniek a spotrebičov vychádza tiež zo základných rozmerov 60 × 60 cm. Takto si budete vedieť približne usporiadať priestor a ujasníte si svoje predstavy. Ďalšou možnosťou je navštíviť kuchynské štúdio, kde všetko nakreslia za vás, poprípade vám spracujú aj vizualizáciu.


• Rozmyslite si aj množstvo naraz používaných elektrických spotrebičov a pomôcok, aby ste získali predstavu, koľko elektrických zásuviek a okruhov budete potrebovať a kde majú byť umiestnené. Možností je veľa, od základného umiestnenia v stene záhlavia kuchyne, cez inštalačnú lištu na spodnej strane kuchynskej skrinky až po skryté zásuvky v pracovnej doske, ktoré sa jednoduchým stlačením vysunú do pohotovostnej polohy.
• Ak rátate s elektrickým varným panelom, elektrickou rúrou, mikrovlnnou rúrou, ohrevnou zásuvkou, rýchlovarnou kanvicou, či ďalšími spotrebičmi, ktoré by mohli pracovať súčasne, je dôležité mať k dispozícii minimálne dva samostatné zásuvkové okruhy a možno aj prístup trojfázového elektrického prúdu. Kvalitný elektrikár je tu nevyhnutnosťou.


• V dispozícii odporúčame rešpektovať aspoň základné ergonomické pravidlá. Na oboch stranách sporáka je dobré vytvoriť odkladaciu plochu širokú minimálne 40 cm. Medzi paralelne umiestnenými časťami linky by mal ostať priestor široký aspoň 120 cm.
• Ak chcete na umiestnenie kuchynských skriniek využiť aj miesto pod oknom, je nutné odstrániť radiátor. Vymeniť ho môžete za elektrické podlahové vykurovanie, ktoré zvýši úroveň podlahy maximálne o 2 cm a tepelný komfort nestratíte.
• Pozor na vodovodnú batériu v blízkosti okna, nemala by prekážať pri jeho otvorení.
• Ak je kuchyňa oddelená, okolo vstupných dverí nechajte viac voľného miesta. Spodné kuchynské skrinky ukončené tesne pri zárubni opticky výrazne zmenšujú priestor.

• Kým na korpusy skriniek je možné použiť lacnejšiu drevotriesku, dvierka a všetky vonkajšie materiály zvoľte radšej z kvalitnejšieho materiálu. Môže to byť napríklad takzvaná MDF doska, čo je polotvrdá lisovaná drevovláknitá doska, alebo HDF, tvrdá drevovláknitá doska. Sú viac mechanicky namáhané, pôsobí na ne vlhkosť či mastnota a lacný materiál v krátkom čase ukáže svoje nedostatky. Diskutabilné je tiež použitie masívu na kuchynských linkách. Ak trváte na tomto materiáli, tak si radšej vyberte lepené dosky, ktoré sú tvarovo stabilnejšie a pevnejšie.
• Nešetrite ani na kvalite materiálu a spracovaní pracovnej dosky. Tie pevnejšie a odolnejšie, s čo možno najmenším počtom spojov sú samozrejme drahšie. Spoje a lepené hrany sú slabými miestami dosiek, ktoré môžu podľahnúť vlhkosti a mechanickému namáhaniu. Čím ich bude menej tým by mohla doska viac vydržať.

V kuchyni je dôležitá vizuálna orientácia, ktorá súvisí aj s bezpečnosťou. Správne farebné riešenie má byť založené na princípe kontrastu, čiže pracovná plocha, odkladacie a varné plochy by mali byť kontrastným podkladom pre predmety a pomôcky pri varení.

 


Text: Kamila Ďuríková
Foto: archív firiem a vydavateľstva
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 5/2019 v predaji


21 horúcich jesenných trendov
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky