10 trikov pre veľké varenie v malej kuchyni

19.12.2011  |     

Máte malú kuchyňu? Nič to. Niekedy stačí len poľaviť zo svojich nárokov, pozrieť sa na možnosti z nadhľadu a prispôsobiť sa drahocenným centimetrom pomocou niekoľkých trikov.

 

1. Ako pridať centimetre pracovnej doske?

To, že kuchynský drez ukrajuje z pracovnej plochy, dokáže vykompenzovať možnosťou využiť prázdny priestor nad ním či priamo v ňom. Praktickým doplnkom je doska na krájanie. Problémom býva aj nedostatok miesta na odkvapkávanie riadu. Ten možno vyriešiť sitkami, ktoré svojím tvarom kopírujú krivky drezu a dokonale doň zapadajú.

 

2. Ako na veľké hrnce?

Synonymom obratnosti sa v modernej kuchyni môže stať aj batéria s vyťahovacou sprškou – je výborným pomocníkom pri umývaní či plnení väčších nádob, ktoré sa s nevôľou im vlastnou väčšinou stavajú na odpor malým drezom. Nezabudnite: A keď už nie vyťahovacia koncovka, tak aspoň otočná batéria.

 

3. Premyslené centimetre

Rozhliadate sa bezmocne po miestnosti a uvažujete, kam schovať utierky, sviatočné prestieranie, riad či kuchynský robot? V malej kuchyni je ukladanie veľkou výzvou a treba využiť všetky možné miesta. Vhodne zvolenou zostavou kuchynských skriniek možno vytvoriť miniatúrny jedálenský kút, ktorý poslúži pri každodennom aj sviatočnom stolovaní a v prípade potreby sa zmení na pracovňu. Navyše, ak skrinky potiahnete až po strop, získate úložné priestory.

 

4. Prispôsobivý nábytok

Raňajšie chvíle v spoločnosti šálky kávy či čaju, vianočky s džemom a novín možno príjemne stráviť aj v malom a na prvý pohľad len ťažko využiteľnom kúte so sklápacím stolíkom a stohovateľnými stoličkami. Poslúžia v čase pokojného stolovania a nebadane sa stiahnu počas najväčšej kulinárskej trmy-vrmy.

 

5. Nenechajte steny oddychovať

Zbytočnému pobehovaniu tu a tam a chaotickému zhľadúvaniu pomôcok pri varení zabráni jediné – mať ich po ruke a na očiach. Hluchý priestor na stene medzi linkou a hornými skrinkami či vedľa nich priam kričí po využití. Závesné systémy s košíkmi môžu poslúžiť napríklad aj na vytvorenie vertikálnej minizáhradky – na pestovanie byliniek.

 

6. Premýšľajte nad maličkosťami

Ak ste sa rozhodli pre kuchyňu na mieru, máte príležitosť, ako využiť každý centimeter v nej naozaj premyslene. Investícia do skriniek s plnovýsuvnými zásuvkami (rôznych veľkostí) a ich vnútorného vybavenia (drôteného systému) môže vaše plány o niečo predražiť, ale pri varení už nebudete musieť vliezť do pol pása do kuchynskej linky, aby ste dosiahli na ten najzadnejší hrniec či vydolovali zo špajzovej poličky ďalšie kilo múky, ktoré ako zásoba čakalo v úzadí.

 

7. Dve tváre jedálenského stola

Aj v malom priestore si možno dopriať luxus pohodlného stolovania. Sklápací kuchynský stôl sa prispôsobí počtu stolujúcich a v nenápadných priehradkách budú servítky či príbor vždy na dosah.

8. Sklápacie, skladacie, stohovacie - stoličky

Nech už tieto stoličky pomenujete akokoľvek, svoj účel v malom byte splnia. Keď ich netreba, zložené v kúte ticho vyčkávajú na svoju ďalšiu šancu.

 

9. Veci v pohybe

Dennodenne používané drobnosti na varenie nemusia zaberať miesto v skrinkách. Bez okolkov sa ich ujme aj servírovací stolík, ktorého vrchnú časť môžete využiť ako ďalšiu pracovnú plochu. Ako nemý sluha zasa poslúži pri hodovaní, keď je nedostatok miesta na jedálenskom stole.  

10. Kam s pracovňou?

Ak svoju prácu nemôžete či nechcete obmedziť na laptop na barovom pulte, kuchyňa sa iste zmieri s policami skrytými za závesom. Výhodou takéhoto riešenia je, že pracovný neporiadok je jedným ťahom preč z očí.


Text: Martina Deríková
Foto: archív JAGA

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky