S čím počítať pri renovácii kuchyne a kúpeľne

04.12.2013  |     

Pri úvahách o rekonštrukcii kuchyne a kúpeľne si musíme položiť niekoľko základných otázok. A ak sa skutočne rozhodneme rekonštruovať, budú potrebné aj odpovede. Podstatná je veľkosť plochy uvádzaná v štvorcových metroch. Tieto údaje však naše plány často skresľujú.

Nemenej dôležité je najmä dispozičné riešenie – z neho totiž vychádza tvar pôdorysu. Napríklad pri murovaných tehlových stenách môže byť určitá dispozícia stanovená, pri bytovom jadre však treba kompletne vybudovať nové priečky, a to v praxi znamená, že v prípade jeho vybúrania a otvorenia zasahujeme súčasne do priestoru kúpeľne aj kuchyne.

Kuchyňa

Kuchyňa by mala byť prispôsobená potrebám každého jednotlivca. Niekto preferuje kuchyňu samostatnú, iný zase otvorenú dispozíciu, t. j. kuchyňu prepojenú s ostatným interiérom. Pri riešení otázky samostatná alebo otvorená sa opäť k slovu dostáva spomínaná dispozícia.

Okrem samotného kuchynského priestoru treba rátať aj s odkladacími priestormi. Túto funkciu vo väčších bytoch a rodinných domoch plní špajza. Tí, ktorí sú v nevýhode, inými slovami komora nie je súčasťou ich interiéru, musia počítať s ukladacím priestorom, ktorý treba zakomponovať do kuchynskej linky, prípadne ho hľadať v inej alternatíve. V súčasnosti výrobcovia kuchynského nábytku ponúkajú praktické riešenia v podobe vysúvacích skríň a zásuviek uspôsobených na dennú prevádzku a využívajúcich každý centimeter – v tomto prípade na umiestnenie čo najväčšieho počtu potravín a iných kuchynských nevyhnutností.Musíme si uvedomiť, že chladnička, sporák, zvýšená rúra v kombinácii s mikrovlnkou, drez a potravinová skriňa nám uberajú priestor pracovnej plochy. Tomu je nevyhnutné prispôsobiť návrh kuchyne. V mnohých bytových jednotkách nie je vývod na priame odvetranie digestora. Otázne je, či rekuperácia v danej dispozícii skutočne nahrádza priame odvetranie pri bežne dostupných digestoroch.

Obklad v kuchyni možno riešiť niekoľkými spôsobmi – ako keramický obklad, sklo, zadné čelo – zástenu z tenšieho materiálu ako pracovná doska atď. Čo sa týka materiálu skriniek, súčasný trh ponúka širokú paletu materiálov, povrchových úprav aj farebnosti. Stačí si len vybrať. Ak plánujeme rodinu a máme slabosť pre kuchynskú linku s povrchovou úpravou dvierok s vysokým leskom, pravdepodobne svoje rozhodnutie o niekoľko rokov, keď deti trocha povyrastú, oľutujeme. Ak teda neplánujeme meniť kuchynský nábytok každých päť rokov, je dobré myslieť aj do budúcnosti a okrem estetického a dizajnového hľadiska vziať do úvahy aj to praktické, ktoré nás uchráni od prípadných kuchynských upratovacích činností navyše.

Pokiaľ ide o výber materiálov na podlahu, v súčasnosti je v ponuke niekoľko alternatív. Z praktického hľadiska je do kuchyne vhodnejšia dlažba – ľahko sa udržiava a neprekáža jej voda ani mastnota. Dnes už nie je nezvyčajný ani laminát či korok.

Pri navrhovaní kuchyne sú dôležité inštalácie vody a rozvody elektrickej energie. Je dobré, ak si ich premyslíme predtým, ako začneme rekonštruovať, alebo v spolupráci s odborníkom, eliminujeme tak mnoho problémov pri samotnej realizácii kuchyne.

Kúpeľňa

Tak ako v prípade kuchyne, aj pri renovácii kúpeľne si treba vopred premyslieť, aké zariaďovacie prvky preferujeme. Pôvodná dispozícia a veľkosť kúpeľne nám nemusia poskytnúť komfort, ktorý by sme si želali. Z toho dôvodu nám neostáva nič iné, ako kúpeľňu „zväčšiť“ alebo urobiť rozhodnutie či kompromis, ktoré zo zariaďovacích prvkov využijeme. Klasické umývadlo alebo dvojumývadlo? Vaňu, sprchovací kút alebo oboje? A čo rokmi zabudnutý, ale dôležitý bidet?

Väčšinou je nevyhnutná výmena takmer všetkých rozvodov – elektriny, vody, odpadu, ventilácie na odvetranie vlhkosti, prípadne aj plynu a vykurovania. Ich inštaláciu však treba prenechať odborníkom. Ak sa nám žiada vírivá vaňa, treba myslieť aj na jej elektrickú prípojku. Takisto netreba zabúdať na osvetlenie, v kúpeľni sa často využíva stropné, nástenné aj podhľadové.Pri riešení rozvodov vody je z dôvodu predpísaného umiestnenia vývodov daných výrobcom nevyhnutné už na začiatku určiť typ batérie a sprchovej ružice. V prípade toalety sa preferuje závesný systém toalety a bidetu. Opodstatnenie nájdeme okrem zdravotného hľadiska aj pri bezproblémovej údržbe podlahy bez zákutí.Pri výbere obkladu a dlažby si dobre premyslime ich tvar, rozmery a farebnosť. Povrchová úprava, či už matné alebo alebo lesklé vyhotovenie, ako aj samotný motív podstatne formujú daný priestor. Ak nám to veľkosť priestoru umožňuje, môžeme obklad kombinovať aj s iným povrchom. Nábytok treba vyberať vhodný do vlhkého prostredia, pretože kvalitne nalakovaná prírodná dyha priestor oteplí a nábytok bude trvácnejší.


Text: Ing. Richard Furenda
Foto: Primalex, Ravak, IKEA, Duscholux, KOLO
Zdroj: JAGA GROUP, Všetko o výstavbe a rekonštrukcii svojpomocne

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky