Vodovodné batérie v histórii dizajnu

10.09.2013  |     

Je fascinujúce, že vdomácnosti sa za každým predmetom, aj tou najmenšou maličkosťou, ukrýva konkrétny príbeh. Niektorý je len skromnou historkou, iný hovorí ozásadných témach, zapísaných vkapitolách dejín dizajnu.

 

Do histórie dizajnu je veľkými písmenami zapísaný aj príbeh vodovodnej batérie Tara. Tento predmet každodennej (bezmyšlienkovitej) potreby sa na prvý pohľad môže javiť banálne – veď ide len o technické riešenie zásobovania vodou. To by však nemohlo ísť o dielo vyrastajúce zo solídnych koreňov dvoch vplyvných nemeckých rodín – Aloysa F. Dornbrachta (výrobcu luxusných vodovodných armatúr) a Dietera Siegera, ktorý sa spolu so svojimi dvoma synmi radí k smotánke priemyselného dizajnu „Made in Germany“.

Z dlhoročného partnerstva spoločností Dornbracht a Sieger Design sa v roku 1992 zrodila krehká kráska – batéria Tara. Jej minimalistický vzhľad, založený na čistých geometrických tvaroch, a charakteristické kohútiky v tvare kríža okamžite spôsobili revolúciu – nasledujúce desaťročie bol trh Tarou výrazne ovplyvnený (a nasýtený jej plagiátmi). Pôvodný návrh pripravili Christian a Michael Siegerovci, ktorí zachytili vtedajší diktát purizmu a stvárnili elegantné proporcie progresívnej batérie, no zároveň sa odvolali na vodovodný archetyp, batériu s dvoma nezávislými kohútikmi. V časoch, keď dominovali pákové armatúry, mohlo takéto návrhárske uvažovanie pôsobiť riskantne, výsledok však nanovo definoval spôsob uvažovania o batériách a prispel k upriameniu pozornosti na samotnú poetickú podstatu vodovodu.

Úspech batérie Tara, rozšírenej o mnohé alternatívy (a aj jej výroba), pokračuje dodnes. Jej dizajn skutočne stojí na intelektuálnom základe – hoci výsledok pôsobí jednoducho, návrhu bratov Siegerovcov predchádzala dôsledná analýza a mimoriadne komplexná návrhárska práca, pri ktorej sa zohľadnili aj tie najmenšie maličkosti. Zatiaľ čo Siegerovci zaistili prenikavú (až takmer snobskú) ušľachtilosť vzhľadu batérie, spoločnosť Dornbracht sa postarala o jej skvelé technologické parametre – voda prechádza pomerne zložitými vnútornosťami, aby vytekala v oblúku skutočne nesmrteľnej ladnosti.

Christian a Michael, synovia vplyvného nemeckého dizajnéra Dietera Siegera, sú podpísaní pod mnohými kúpeľňovými návrhmi: vodovodnými aplikáciami pre Dornbracht, umývadlami pre Alape či celými sériami pre Duravit.

1992

Precíznosť a výraz, ktorý v dokonalej harmónii spája jednoduchosť a zdržanlivosť s rafinovanou gracióznosťou – tak možno charakterizovať ikonickú kolekciu vodovodných batérií TARA z dielne nemeckého štúdia Sieger Design. (Vyrába DORNBRACHT.)

POKRAČOVATELIA

1968 - 2010

Oblúkový výtok Vola HV je súčasťou rozsiahleho vodovodného programu, ktorý svoju históriu začal písať pred viac ako štyridsiatimi rokmi. Prvotným iniciátorom, autorom nadčasového dizajnu, je dánsky architekt Arne Jacobsen. Z pozície pragmatického, seversky poctivého tvorivého prístupu vymyslel (spoločne s technológom a producentom Vernerom Overgaardom) vodovodnú batériu zloženú zo základných geometrických tvarov; čisté, elegantné a svižné zhmotnenie modernistických ideálov si okamžite získalo priazeň. Pôvodný tvarový návrh batérie Arneho Jacobsena sa bez zmeny realizuje dodnes, vývojom prešla len jeho vnútorná konštrukcia, ktorá je prispôsobená aktuálnym materiálovým a technologickým možnostiam. (Vyrába VOLA.)

2011

Pri batériách About Water spojili svoje sily dve zásadné talianske inštitúcie: Fantini ako expert na výtokové armatúry a Boffi ako producent ultraminimalistických kúpeľní. Spoločne pripravili dve architektonicky ušľachtilé kolekcie: jednu vytvoril japonský dizajnér Naoto Fukasawa, druhú Piero Lissoni, Talian povestný uhladeným autorským rukopisom. Práve v jeho diele – v batérii AL/23 – bola klasická téma vodovodného oblúku spracovaná s pôsobivou dávkou poetiky. Jednoduchá pochrómovaná silueta je zbavená akýchkoľvek nadbytočných tvarových výmyslov. Úlohu „instantného vodného zdroja“ stvárňuje diskrétne, spôsobom vhodne zapadajúcim do prostredia v ľubovoľnom štýle. (Pre BOFFI vyrába FANTINI.)

2013

Armatúru Savoy navrhol dizajnérsky tandem Antonio Rodriguez a Matteo Thun; autorská alchýmia tejto dvojice pritom zakaždým sľubuje pôsobivé výsledky. Návrh prináša revíziu klasickej (starosvetskej) predstavy o pôvabe, snaží sa ju však prerozprávať súčasným jazykom – chce premostiť tradíciu s inováciou vo vyváženom celku. Interpretácia pôvodnej trojotvorovej vodovodnej batérie je v prípade Savoy rozvinutá do komplexného kúpeľňového programu, ktorý okrem rôznych verzií použitia (na umývadlách, vaniach, bidetoch alebo v sprchách) zahŕňa tiež rafinované doplnky. Originálnym detailom týchto batérií sú vymieňateľné keramické disky umiestnené na vrchnej plôške kohútikov. (Vyrába ZUCCHETTI.)


Text: MICHAL LALINSKÝ
Foto: DORNBRACHT, VOLA, BOFFI, ZUCCHETTI
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Originálny kotlíkový gril od Ikona záhradných grilov x

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky