5 horúcich kuchynských trendov

30.11.2015  |     

Nové trendy sú vyjadrením individuality a sebarealizácie, kopírovanie v „modernom“ štýle je out. Pokračuje tendencia hrať sa s priestorom, kuchyňa tak prerastá do obývacieho priestoru a naopak.

Kuchyňa ako spoločenský priestor

Príprava jedla je dnes spoločenskou udalosťou, čo má veľký vplyv na charakter modernej kuchyne. Prepojenie s obývacou izbou nie je ničím novým, ale trendy zmazávajú aj pomyselnú hranicu medzi týmito priestormi, kuchyňa sa úplne preplietal s obývacou izbou a jedálňou.

Mení sa predstava klasickej kuchyne – „vrchné skrinky – spodné skrinky“, dnes sa vníma ako niečo, čo bude na očiach a jej návrh už zapadá do kategórie obytného priestoru, kde je dôležitá kvalita dizajnu nielen samotných prvkov, ale aj celého priestoru. Je elegantnejšia, luxusnejšia a ladí s riešením ostatných častí spoločnej obytnej zóny.

Moderná kuchyňa je dnes miestom na relax a únik od stresu okolitého sveta a očakáva sa od nej nadčasový štýl bez straty funkčnosti. Získava však aj staronové funkcie – deťom má poskytovať miesto vhodné na hranie alebo na písanie domácich úloh pod dohľadom mamy, má byť ústredným spoločenským miestom domácnosti a, samozrejme, nesmie stratiť funkciu miesta na prípravu jedál. 

Ako nový prvok sa objavuje stvárnenie kuchyne bez vrchných skriniek, ktoré nahradila jednoduchá polica, nika s dekoráciami či len stena s dekoráciami. Kuchynská linka tak pôsobí ako dlhý príborník dopĺňajúci veľký jedálenský stôl, ktorý je srdcom tohto priestoru. Malou čerešničkou v nových trendoch je zmena štandardu šírky pracovnej dosky, a to na minimálne 80 cm, samozrejme, ak to priestorové možnosti dovoľujú. Zdá sa, že 60 cm už nie je „in“. Nemali by chýbať ani výrazné dizajnové svietidlá a systém nepriameho osvetlenia vytvárajúci zaujímavé scenérie.

Pod vplyvom ekonomickej krízy sa kladie veľký dôraz na trvácnosť a s tým spojenú vysokú kvalitu materiálov a vyhotovenia kuchyne. 

Artefakty z hrubo opracovaného dreva

V prírodnej kuchyni by nemalo chýbať drevo vo svojej prirodzenej kráse. 

NÁŠ TIP

Nekonvenčné farby


Nový štýl chillout

Hľadá sa cesta nadčasového vzhľadu, ale nie príliš tradičného, skôr s dôrazom na kontrast štýlov v jednom priestore – vo farbách, ale aj v kombinácii vidieckej kuchyne s modernou. Priemyselný dizajn a prvky francúzskeho statku, ktoré sme videli už v minulých rokoch, sú populárne stále. Využite staré lešenárske drevo alebo prepravky na ovocie, spojte to s trochou fantázie a nová štýlová kuchyňa s puncom jedinečnosti je na svete.

Ako kontrast použite elektrospotrebiče z nehrdzavejúcej ocele a moderný dizajn kuchynského riadu či doplnkov. V dizajne kuchýň je hitom tiež využitie betónu, najčastejšie na pracovnú dosku. Podľa posledných trendov však získava tento industriálny hrubý a chladný štýl aj trocha ženskosti, a to v podobe doplnkov a dekorácií, čo vytvára šokujúci kontrast. Nie je prekvapením, ak sa v takejto kuchyni objavia krištáľový luster či romantické kvetinové textílie a kvetináče vo vidieckom štýle. Pre konzervatívnejšie zmýšľajúcich je stále aktuálna aj biela kuchyňa a s ňou spojený sterilný až nemocničný štýl alebo obľúbený japonský minimalizmus s antikorovými detailmi. 

Kľúčom ku kuchyni v duchu nových trendov sú tiež zmesi textúr, povrchových úprav a vintage kúskov s moderným charakterom.

Dokonalý poriadok v skrinkách


Text: Kamila Ďuríková
Foto: archív firiem a vydavateľstva
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky