5 zaručených tipov na podlahu do kuchyne

17.07.2015  |  

Podlaha v kuchyni je v domácnosti najnamáhanejšia, preto je nesmierne dôležité venovať jej výberu adekvátnu pozornosť. Zvážte svoje požiadavky aj plusy a mínusy jednotlivých materiálov. Prinášame vám päť overených tipov, z ktorých si vyberú aj tí najnáročnejší.

DREVO

Drevo má v interiéri svoje pevné miesto a výnimkou nemusí byť ani kuchyňa, do ktorej tento materiál dokáže vniesť prirodzené teplo. Drevená podlaha sa vyznačuje dlhou životnosťou a veľkým pozitívom je možnosť renovovať ju – ak stratí na atraktivite, stačí ju prebrúsiť. Nespornou devízou je jej reprezentatívnosť.

V porovnaní s podlahami z umelých materiálov sa iba minimálne nabíja statickou elektrinou, takže nepriťahuje prach, čo ocenia najmä alergici. Na rozdiel od nich ju však treba pravidelne ošetrovať. Drevo je vďaka svojej nášľapnej elasticite pre človeka naozaj príjemné a zároveň patrí aj k dobrým zvukovým a tepelným izolantom. Siahnuť môžete po domácich drevinách, rastie však popularita exotických drevín, ktorých drevo je tvrdšie. 

Odborník radí

Radomír Schromáždil
obchodný riaditeľ KPP SK

Podlaha v kuchyni

Podlaha v kuchyni musí spĺňať nielen estetické kritériá, ale najmä požiadavky na bezpečnosť a hygienu – častejšie musí odolávať mechanickému poškodeniu v dôsledku pádu predmetov, ale aj nehodám s vyliatymi tekutinami. To však neznamená, že v kuchyni možno použiť iba keramickú dlažbu. V kvalitnom podlahovom centre vám odporučia vhodnú podlahovú krytinu aj do náročnejšieho prostredia, akým kuchyňa nepochybne je.

Dlhodobým trendom je prepojenie kuchyne s obývacou izbou, pričom sa už neodporúča použitie dvoch rôznych materiálov, ako tomu bolo v minulosti, ale iba jedného, ktorý priestor zjednotí a aj opticky zväčší. Nezabudnite, že výber podlahovej krytiny ovplyvní aj celkovú atmosféru interiéru. Iný pocit vyvoláva prírodný materiál (drevo alebo marmoleum) a iný materiály umelého charakteru (laminát alebo vinyl). Výrobcovia ale v súčasnosti ponúkajú širokú škálu dekorov a aj umelý materiál môže verne imitovať ten prírodný. 

LAMINÁT

Laminátová podlaha sa (v závislosti od triedy) vyznačuje vysokou odolnosťou, vďaka ktorej sa hodí aj do kuchyne. Kvalitné lamináty sú odolné proti poškriabaniu a vyznačujú sa jednoduchou údržbou. Takáto podlaha si zachováva konštantnú teplotu a nikdy nie je výrazne studená, je však chladnejšia ako drevená či vinylová.

Nevýhodou je, že v prípade poškodenia je potrebné rozobrať ju. Plusom materiálu je jeho stálofarebnosť – pôsobením slnečného žiarenia nevybledne. Ak chcete, aby podlaha dobre odolala prípadným škrabancom, vyberajte druhy so špeciálnou povrchovou úpravou. V ponuke nájdete bohatú paletu dekorov. Ak vás nezaujmú klasické motívy, v ponuke nájdete aj odvážnejšie dekory mramoru či kože.   

VINYL

Vinylová podlaha predstavuje heterogénne PVC zložené z viacerých rôznorodých vrstiev. Jej povrch je vďaka ochrannej vrstve PUR extrémne odolný. Túto podlahu oceníte napríklad aj v kuchyni, kde sa kladú zvýšené nároky na odolnosť proti vode či pádom kuchynského riadu. Obľuba tejto podlahy napriek jej umelému charakteru stále rastie – konkuruje klasickému PVC a najmä laminátu.

Vinyl je pocitovo teplejší a pri kontakte s predmetmi sa nenaruší ani neodlúpi jeho vrchná vrstva. V porovnaní s drevenou podlahou je zase jeho veľkou výhodou, že nehrozí zosychanie ani napučanie. Vinylová podlaha je nenáročná na údržbu. Trendovými dekormi sú imitácie kameňa, bridilice, travertínu, ale aj betónu či betónovej dlažby.  

Pri výbere podlahy do kuchyne nepodceňte jej farebnosť. Pamätajte na to, že tmavšia podlahová krytina a tá s výraznejším vzorom priestor opticky zmenšia.  

MARMOLEUM

Zaujímavou voľbou môže byť marmoleum, ktoré predstavuje špeciálny typ linolea. Ide o 100-percentne prírodnú podlahovú krytinu – vyrába sa z vápenca, drevitej múčky, jutovej textílie, ľanového oleja a živice. Plusom materiálu sú jeho izolačné vlastnosti, jednoduchá údržba i možnosť renovácie pri malých poškodeniach.

Nevýhodou však je, že keď na takúto podlahu dopadnú ťažké alebo ostré predmety, môže sa nenávratne znehodnotiť. Marmoleum predstavuje prirodzene antistatický materiál, nepriťahuje prach, vďaka čomu je veľmi vhodné aj pre alergikov a astmatikov. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti škvrnám. Dostupné je v množstve rôznych dekorov aj v obľúbenej imitácii dreva.    

KERAMICKÁ DLAŽBA

Je takpovediac kuchynskou klasikou. K jej nesporným výhodám patrí dlhá životnosť, jednoduchá údržba a odolnosť proti vode a chemikáliám.  Do kuchyne voľte druhy odolné proti mechanickému poškodeniu a všímajte si aj ich odolnosť proti opotrebovaniu, ktorú vyjadruje oteruvzdornosť. Rozlišujeme päť stupňov oteruvzdornosti (1 až 5), pričom platí, že najmenej oteruvzdorný je ten prvý.

V kuchyni sa odporúča siahnuť po dlažbe s vyšším stupňom oteruvzdornosti, minimálne však 3. Dlažbu možno zakúpiť naozaj v bohatej škále formátov a s nespočetným množstvom vzorov. Moderná je tá veľkoformátová, inou obľúbenou a momentálne vyhľadávanou voľbou sú menšie formáty s vintage alebo retro vzorom. 

PRIPRAVILA NATÁLIA ŽÁKOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCA KPP SK
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 6/2015

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky