8 tipov pre lepšie naplánovanie kuchyne

02.12.2015  |     

Naplánovať si kuchyňu chce čas. Naozaj! Každý odfláknutý detail sa vám totiž neskôr vždy nejakým spôsobom vypomstí. Nasledujúcich zopár tipov by vám malo aspoň trochu uľahčiť plánovanie.

Najúspornejším variantom potravinovej skrine sú klasické police. Tie sú však prehľadné nanajvýš v úrovní očí, s klesajúcimi či navyšujúcimi sa „podlažiami“ sa z komfortu centimeter za centimetrom ukracuje. Praktické, no i cenovo o niečo náročnejšie sú plnovýsuvné zásuvky. Pri zadávaní požiadavky stolárovi či pri plánovaní v kuchynskom štúdiu u predajcu sa neunáhlite. Dať plnovýsuvy po celej výške skrine by boli vyhodené peniaze – vo vrchných častiach vám budú nanič. Ale na to by vás mal každý korektný zhotoviteľ upozorniť, ak vám náhodou v záplave iných dôležitostí práve toto hneď nenapadne.  

Zásuvky kraľujú! Zvážte, či chcete klasické spodné skrinky s obyčajnými policami alebo zásuvky. Samozrejme, kovania na výsuvy o niečo zdvihnú rozpočet, neskôr však oceníte praktickosť tohto riešenia prehľadu aj variabilitu ukladania. Zásuvky pojmú od príborov, cez koreničky až po hrnce či malé spotrebiče, ako sú napríklad mixéry, všetko – závisí od hĺbky, ktorú zvolíte. Budete sa plaziť po hrnce uložené na spodnej polici vzadu či sa po ne len pohodlne zohnete? :)

Čo máte v skrinke POD DREZOM? Keďže väčšina z nás čistí potraviny nad drezom alebo aspoň blízko neho, umiestniť pod drez koše bude rozumný krok – potom stačí už len otvoriť zásuvku a šup s odpadom do správneho chlievika. Toto riešenie vám ušetrí zopár kilometrov ubehnutých v kuchyni počas rokov intenzívneho varenia.

Ach, tie rohy! Moderné otočno-výsuvné police alebo tzv. karusely sú naozaj skvelé v tom, že sa nemusíte po panvicu driapať do kúta najkútovatejšieho. Ak máte dosť miesta na odkladanie vecí (pri karuseloch zostane viac nevyužitého priestoru) a takisto niekoľko stoviek eur navyše (kvalitné kovania nie sú lacná záležitosť), máte zelenú! V opačnom prípade zvážte, či by predsa len neboli lepšie zásuvky či obyčajné police. Pri tých druhých síce bude horší prístup, no v konečnom dôsledku sem odložíte viac vecí. Ak predsa len vyhral karusel, v praxi sa viac osvedčil ten s plnými policami – cez drôtený vypadávajú drobnosti. 

Varíte tak často, že ani prach nemá kedy sadnúť na police? Tak pokojne môžete OŽELIEŤ HORNÉ SKRINKY. Dózy a dózičky, škatule a košíky naplňte surovinami na varenie a nechajte ich napospas očiam, rôznorodosť nádob nebude prekážkou. Naopak – vytvoríte si tak jedinečnú potravinovú galériu. Ak nie ste zástanca raw (surovej) stravy a varíte na plyne, rátajte s tým, že nádoby si budú vyžadovať pravidelnú údržbu aj zvonku.

 Malé kuchyne skrývajú dostatok priestoru, len sa treba dobre porozhliadať navôkol. Čo tak potiahnuť SKRINKY AŽ PO STROP? V najhornejších policiach môžete skladovať kuchynských pomocníkov, ktorých až tak často nevyužívate. Takisto sa pozrite nad dvere. Nehodila by sa tam polička? Ak sa obávate, že z nejakého dôvodu nebudete stíhať mať v skrinkách ukážkový poriadok, lepším variantom bude mliečne sklo alebo tzv. dubová kôra. 

tip

Ak vás nebaví obklad na stene, vyskúšajte zmeniť farbu steny za ním. To isté platí o stoličkách. Ich jednotvárnosť preonačíte novým náterom. 

Stenu nad pracovnou plochou využite ako odkladaciu plochu na riad a kuchynské náčinie. Tu však treba mať na pamäti, že napríklad od plynu zájdená panvica veľké terno neurobí. Ide vcelku o lacné riešenie. Ušetrené peniaze môžete investovať do vystaveniahodných kusov riadu. A pozor na výšku, kam tyč upevníte. Veci predsa chcete mať poruke! 

Ak patríte medzi tzv. zberačov keramiky, vystavte svoje najlepšie úlovky v otvorených policiach. Budú vždy poruke – pre vás a aj pre hostí, ktorí si budú môcť sami vybrať, z čoho budú sŕkať horúcu kávu alebo mätový čaj. I to umocňuje dobrú atmosféru.

ideálne zoskupenie

vrchná zásuvka = plytká (na príbory a koreničky)
spodné zásuvky = hlboké (na hrnce a objemnejšie nádoby)

text Martina Deríková
foto Dano Veselský, Dulux, IKEA, thinkstock.com 
zdroj časopis Tvorivé ekobývanie 5/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky