Žiadne kuchynské štúdio! Kuchyňu s jedálňou si premenili len s našou pomocou!

03.12.2016  |     

Domov je domovom, keď vonia dobrým jedlom. No a keď je dobre v kuchyni, dobre je i v celom dome.

Napriek vymoženostiam kuchynských štúdií sa domáci rozhodli navrhnúť si kuchynskú linku sami, iba s našou pomocou. „Nechcela som kuchyňu ako z knižky, podľa pravidiel, takú, aká by mala byť, ale takú, ktorá vyhovuje mne, veď ja v nej varím,“ znel verdikt domácej.

Napokon, gazdiná je zručná, na kuchynskej pôde sa vie obracať, takže presne vedela, kde čo potrebuje, kde má byť drez, varná doska aj chladnička, aj to, v akej výške. Takisto mala jasno vo farbách. Nič prehnané ani nesplniteľné. Nuž a čo si domáci vymysleli, to šikovný stolár zrealizoval.

Hoci je kuchynská linka jemne „šmrncnutá retrom“, pri vybavení gazdiná stavila na moderné kovania a spôsoby ukladania. Namiesto klasických skriniek s dvierkami sa praktickejšie javili plnovýsuvné hlboké zásuvky – keď ich otvoríte, všetok riad máte pekne pred očami. Navyše, odpadá nepríjemné „kolenačkovanie“ za hrncami, ktoré sa ukrývajú úplne vzadu v najspodnejšej polici.

Čomu sa domáca naozaj potešila, boli drevené regály v komore. Tá je akoby pokračovaním kuchynskej linky, len je schovaná za dverami. „Kým som nemala špajzu hotovú, skladovala som, čo sa dalo, v linke. Samozrejme, na úkor pohodlia a praktickosti."

Drevené regály sme vyrobili z hranolov 10 × 10 cm, ktoré zostali zo stavby domu. U dedka v garáži sme ich rozrezali na 4 časti, konštrukcia získala pevný základ. A keď sme objavili nevyužité pilinové dosky, ktoré sa takisto už dlhší čas schovávali po kútoch, úprimne sme sa potešili. Budú aj police! 

HOCI JE TRENDOM PONECHAŤ OKNÁ NAHÉ, my sme sa rozhodli zaodieť ich. Veríme v schopnosť textílií zútulniť priestor. Jemná záclona poskytuje aké-také súkromie cez deň a béžové závesy zasa po zotmení. Nudu v jedálni (hovoríme o čase, keď sa v nej nestoluje ani nepracuje) sme sa snažili rozohnať farebnými stoličkami. Uniformnosť nebola vítaná. No i tak nám stále niečo chýbalo.

Jedáleň je vďaka obrovským francúzskym oknám veľmi svetlá, takisto aj podlaha s pieskovým odtieňom. Potrebovali sme niečo, čo prevzdušnený priestor trochu uzemní a zároveň naruší jednoliatosť dlažby, ktorú má jedáleň spoločnú s obývacou časťou. Aby masívny dubový stôl, dominanta jedálne, nepôsobil opustene, šupli sme podeň koberec s nízkym vlasom (aby nezavadzal pri odsúvaní stoličiek). Príjemne hladí nohy, či už pri stolovaní, alebo pri práci.

Kreslo s kožušinou sme zaradili do zostavy úplne na poslednú chvíľu – známa sa ho chcela zbaviť, tak sme sa ho ujali, zaodeli a usadili. Najväčšmi si ho pochvaľuje domáca, ktorá si v ňom spríjemňuje chvíle, keď sa jedálenský stôl premení na pracovňu. „Či sa varí, pracuje, pozerá ,telka‛ alebo príde návšteva, vďaka otvorenej dispozícii sme s rodinou spolu.“ 

Dobre v kuchyni, dobre doma.

Partneri premeny: KIKA, F&F home

Text a produkcia: Martina Deríková
Zdroj: Časopis Tvorivé bývanie 5/2016
foto: Miro Pochyba

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 9/2019 v predaji


8 originálnych návštev
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky