Sladké triky: Vychytávky do kuchyne, ktoré sa vždy zídu!

04.01.2019  |     

Pečenie je tak trochu mágia. Bez štipky praktickosti sa však nepohnete. Aj keď každá z nás má svoje kuchynské „vychytávky“, dobrá rada vždy príde vhod.

Piškótové cesto robievam podľa osvedčeného jednoduchého receptu. Treba sa len držať pravidla jedna k jednej, čiže na 1 vajíčko dajte 1 polievkovú lyžicu kryštálového cukru a 1 kopcovanú lyžicu polohrubej múky. Keďže som spokojnejšia, keď sú koláče pekne urastené, pod 6 vajíčok nejdem (táto dávka platí pre plech s rozmermi 32 × 22 cm alebo tortovú formu s priemerom 24 cm). Žĺtky vyšľahajte s cukrom, až kým hmota nerobí „puf“ (malé bublinky). V tejto fáze môžete (no nemusíte) pridať zo 2 lyžice vlažnej vody a 1 dcl oleja a zašľahať ich do hmoty. Potom „nalyžičkujte“ múku zmiešanú s práškom do pečiva a nakoniec opatrne zapracujte sneh z bielkov. Pečte 15 až 20 minút pri teplote 180 °C.

 

Niekedy sa stáva, že koláč je navrchu upečený dozlata, no pri skúške špajdľou sa ukáže, že vnútro ešte potrebuje nejaký čas. Aby vrch koláča nezhorel, zakryte ho prázdnym obalom od masla (preto ho nevyhadzujte, kým definitívne nedopečiete) alebo kúskom alobalu. 

Pečte bez zbytočného stresu a potrebné ingrediencie si pripravte vopred. (Minimálne vajíčka by mali mať izbovú teplotu.) Je naozaj praktické mať poruke všetko, čo potrebujete, ako počas procesu so zababranými rukami od múky či tuku obchytkávať kľučku na špajze a úchytky na kuchynskej linke. Samozrejme, ak máte šikovného pomocníka, môžete si dovoliť čo-to zabudnúť. :-)

Pre pevnejší sneh pridajte na začiatku šľahania do bielkov trochu soli alebo skúste potrieť steny nádoby citrónovou šťavou. Najprv šľahajte pri najnižšej rýchlosti a postupne pridávajte. Neprestávajte, kým sneh nie je vyšľahaný, inak „zvodnatie“ a už ho nevyšľaháte. Dajte si pozor, aby ste sneh neprešľahali. Vajíčka by mali mať izbovú teplotu.

Čokoládová poleva nepopraská, ak ju budete krájať nožom namočeným v horúcej vode. Po každom reze ho utrite. Dobré je striedať dva nože.

AK SA KORPUS NA TORTU počas pečenia v strede príliš dvíha, pichnite doň surový makarón – para bude mať kadiaľ unikať a plát sa vyrovná.

MINULI SA KOŠÍČKY na mafiny a cesto už netrpezlivo čaká v mise? Ak sa vám nechce vymazávať každú „jamku“ v plechu a máte poruke papier na pečenie, stačí z neho vystrihnúť štvorce  s rozmermi približne 15 × 15 cm a vystlať nimi formu na pečenie mafinov. Vaše mafiny budú ako od vychýreného foodblogera. Apropó, vyskúšajte dávkovať cesto do košíčkov pomocou naberačky na zmrzlinu.

 

Moderné digitálne váhy majú svoje muchy. Vypovedia službu, keď to najmenej čakáte a darmo ďobete zamúčeným prstom na ON. Váha je jednoducho OFF. Nič to, poradíte si aj bez nej. 

1 pohár (200 ml)
= 100 g kryštálového cukru
= 110 g múky
= 70 g ovsených vločiek

1 polievková lyžica (kopcom)
= 25 g kryštálového cukru
= 15 g kakaa
= 15 g masla
= 20 g múky
= 20 g ovsených vločiek

Bielu múku skúste namiešať s celozrnnou, na začiatok v pomere 50 : 50. Získate tak o niečo zdravší variant koláčov. 

Ak použijete mriežku na polievanie a odkvapkávanie zákuskov od čokolády, dajte pod ňu papier na pečenie. Zachytenú čokoládu možno opätovne použiť. 

VYSCHNUTÉ HROZIENKA alebo brusnice namočte na polhodinu do vody (alebo do rumu) – krásne napučia. Rovnaký grif možno použiť na orechoviny, figy či datle, ktoré sa chystáte mixovať, tie však treba nechať namočené o niečo dlhšie, aj niekoľko hodín. Používajte len studenú vodu!

Namiesto múkou skúste vymastenú tortovú, bábovkovú formu či plech na pečenie vysypať strúhaným kokosom. Takto sa aj z obyčajnej bublaniny stane nebíčko v papuľke. 

Text: Martina Deríková
Foto: isifa/Shuttertock
zdroj: Tvorivé bývanie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky