Aké riešenia dnes ponúkajú kuchynské drezy?

19.03.2017  |  

Viac ako polovicu času stráveného v kuchyni stojíme pri kuchynskom dreze, ktorý je základom umývacieho centra. Spríjemnite si tento čas kvalitným a štýlovým príslušenstvom.

Zoraďte si zóny

Niekto sa v kuchyni pridlho neohreje, iný tam zasa trávi väčšinu voľného času. Hladký a plynulý chod kuchynských prác zaistí správne usporiadanie piatich kuchynských zón. Potravinovej, ukladacej, umývacej, prípravnej a varnej. Jasne definované a za sebou logicky radené zóny optimalizujú práce v kuchyni, šetria vaše nohy aj nervy a usporíte vďaka nim čas. V prvej časti nájdu svoje miesto konzervy, cestoviny, ryža, múka, ale aj chladnička. Ukladacia zóna je určená na riad, poháre a príbory, nasleduje umývacie centrum, ktoré okrem vhodne zvoleného a zabudovaného drezu a batérie zahŕňa systém triedeného odpadu, ktorý sa umiestňuje do skrinky pod drezom, prípadne ďalšie organizačné systémy, umývačku a drvič odpadu. Prípravná plocha je miestom, kde sa odohráva väčšina príprav na varenie, a preto by pracovné nástroje, nože alebo dosky na krájanie mali byť uložené v jej bezprostrednej blízkosti. Posledná časť kuchyne je vyhradená samotnému vareniu. Okrem rúry, varnej dosky a odsávača pár sem patrí aj úložný priestor na hrnce, panvice alebo pokrievky. Pre pravákov usporiadajte jednotlivé zóny zľava doprava, pre ľavákov sprava doľava. 

Drez - srdce kuchyne

Centrom umývacej zóny je drez, ktorý je najvyužívanejším kuchynským miestom. Pri dreze stojíte viac ako polovicu času stráveného v kuchyni, a preto je mimoriadne dôležitá jeho výška, ideálne na úrovni od 85 do 106 cm. Rovnako dôležitá je však i hĺbka, aby sa vám pohodlne umývali aj objemnejšie riady, ako sú hrnce a plechy. Ideálna hĺbka je od 19 do 25 cm. Umývačku umiestnite neďaleko od drezu. Ak nemáte umývačku, voľte dvojdrez s odkvapkávacou plochou. Dnes sa predáva s množstvom doplnkového sortimentu, ako sú odkvapkávače či dosky na krájanie, ktoré presne zapadnú do otvoru výlevky a ušetria tak pracovný priestor. 

Správny výber

Každý drez by mal byť vybavený prepadovým odtokom, ktorý zabráni jeho pretečeniu, ak je hlavný odtok uzatvorený alebo upchaný. Odtoky moderných drezov umožňujú inštaláciu drviča odpadu. Dnes sa drezy vyrábajú z viacerých materiálov a s rôznymi povrchovými úpravami. Antikorové, granitové, keramické, sklenené alebo kompozitné. To, aký si vyberiete, je už len otázkou vkusu, keďže všetky sú funkčné a nenáročné na údržbu. 

Batérie

Batéria by mala vždy harmonizovať s drezom aj celkovým vzhľadom kuchyne. Ovláda sa pákou, klasickým kohútikom či senzorom a môže byť vybavená výsuvnou sprchou, ktorá značne uľahčí umývanie rozmerného riadu, prípadne ňou naplníte hrniec stojaci priamo na varnej doske. Pozor, ak bude drez pod oknom, je potrebné prispôsobiť tomu výber batérie. Na trhu dnes nájdete varianty, ktoré možno sklopiť alebo zastrčiť do pracovnej dosky. Ideálne je, keď je okno pri dreze umiestnené trochu vyššie, aby bolo aj miesto na batériu a aby ste nemuseli neustále čistiť vodou oprskané sklo.

Triedenie odpadu

Košové systémy, inak nazývané aj sortery alebo systémy triedeného odpadu, sú dnes perfektne prispôsobené praktickej modernej kuchyni. Môžu byť výsuvné alebo pripevnené na dvierka, prípadne v podobe vedierka zabudovaného do pracovnej dosky, kam odhadzujete drobný, najmä biologický odpad. Sortery ponúkajú jednoduché a pohodlné riešenie triedenia odpadu. Každá priehradka sorteru je určená na iný druh odpadu. 

Drvič odpadu

Drvič kuchynského odpadu sa montuje priamo na výtokový otvor drezu, kde by sme za normálnych okolností čakali klasický sifón. Všetok organický odpad a zvyšky jedla jednoducho vhodíte do drezu a priebežne zhŕňate priamo do komory drviča, kde sa likvidujú. Drvič rozdrví a rozomelie potravinový odpad na malé čiastočky. Takto spracovaný odpad vychádza spoločne s vodou z drviacej komory odpadovou rúrou, ktorá je napojená na kanalizáciu. Drvič úplne nahradí pôvodný sifón a prevezme aj všetky jeho funkcie. Spúšťate ho len v prípade, že si prajete niečo drviť. Vo vypnutej polohe nemení funkčnosť drezu.

Viac šetrne

V úspore vody máme najväčšie rezervy. Prieskum odhalil, že takmer 90 % slovenských domácností občas umýva riad nešetrne pod tečúcou vodou a viac ako tretina týmto spôsobom umýva riad stále. Počas jedného umývania tak spotrebujú až 120 l vody, čím zbytočne míňajú svoje peniaze a správajú sa nešetrne k životnému prostrediu. Celkom 39 % slovenských domácností umýva riad prevažne v dreze.

Trochu netradične 

Keramické sa vyznačujú nápaditosťou, eleganciou a vysokou odolnosťou proti následkom bežného používania a vysokej teploty, ako aj proti škvrnám a bežným chemickým prostriedkom.
Sklenené drezy patria svojím dizajnom medzi to najluxusnejšie, čo možno nájsť v súčasnom širokom výbere kuchynských drezov. Vyrábajú sa spojením antikorovej vaničky a tvrdeného skla s hrúbkou 8 mm. Tvrdené sklo získava pri výrobe odolnosť proti nárazu, zvyšuje sa jeho pevnosť a tepelná odolnosť. Sklenené drezy sú veľmi elegantné a vizuálne perfektne ladia s keramickými varnými doskami.
Fantázii sa medze nekladú ani v prípade farieb. Dnes už nie je problém umývať riady v ružovom či modrom dreze. Záleží len na vás, ktorá je vaša obľúbená farba.

text Katarína Barošová
foto archív firiem 
zdroj časopis Môj dom 2/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky