Ako si zorganizovať kuchyňu, aby ste stále niečo nehľadali

19.10.2017  |     

Tiež sa často pristihnete pri tom, ako v zásuvke márne hľadáte odmerku alebo večne hromžíte, že v skrinke so suchými potravinami vládne totálny chaos? Vďaka správnemu výberu vnútorného vybavenia môžete na tieto problémy zabudnúť.

Otvorené vs. uzavreté plochy

Pri návrhu kuchýň možno v súčasnosti pozorovať dva diametrálne odlišné prístupy. Prvým z nich sú minimalisticky stvárnené kuchyne bez alebo iba s minimom otvorených plôch – častou súčasťou takéhoto riešenia je varný ostrov. Inou možnosťou sú systémy, ktoré kuchynské zariadenie (vrátane varnej dosky či drezu), príslušenstvo i potraviny ukrývajú za dvierkami s rôznymi spôsobmi otvárania.

Na opačnom princípe sú založené kuchyne, ktoré pracujú s otvorenými plochami. V prípade takto riešených kuchýň nahrádzajú horné skrinky otvorené police, často iba jedna dlhšia, na ktorú sa spravidla vojde len najpoužívanejší riad, kuchynské doplnky, prípadne koreničky. Zdanlivý „organizovaný chaos“ v hornej časti si vyžaduje oveľa precíznejšiu prácu so spodnými skrinkami.

 

Ako vybrať vnútorné vybavenie

Pri riešení vnútornej organizácie kuchyne máte v súčasnosti naozaj nebývalé možnosti. Obrovský stupeň personalizácie umožňuje vytvoriť si kuchyňu presne podľa svojich požiadaviek a s dôrazom na najmenšie detaily. Obľúbenou možnosťou sú plnovýsuvy, ktoré sa jednoducho otvárajú a zároveň okamžite prinášajú prehľad o tom, čo všetko sa v rámci danej zásuvky nachádza.

Jednotlivé zásuvky možno doplniť rozmanitými systémami, ktoré do organizácie vnášajú ešte väčšiu prehľadnosť a vďaka ktorým má všetko vybavenie aj potraviny svoje pevné miesto. V domácnostiach bez komory dobre zvážte riešenie skríň slúžiacich na uskladnenie potravín – praktické sú výsuvy s prístupom z oboch strán. Nepodceňte ani výber materiálu a kvalitu vyhotovenia.

 

TEXT: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 4/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky