Ako vybrať kuchynskú zástenu

04.07.2017  |     

Jej výber má svoje pravidlá, čo však neznamená, že svojím vzhľadom nemôže podčiarknuť celkový vzhľad kuchyne. Zástena môže s kuchynskou linkou prirodzene splývať aj vytvárať efektný kontrast.

PRIESTOR ZA LINKOU

Patrí v interiéri k najexponovanejším a najviditeľnejším, preto sa kladú vysoké nároky nielen na jeho odolnosť, ale aj na vizuálne stvárnenie. Podobne ako pri riešení kuchyne, aj v prípade kuchynských zásten je paleta riešení viac ako bohatá, dôležitú úlohu preto zohráva individuálne cítenie a, samozrejme, finančné možnosti. Populárne riešenie predstavujú jednoliate hladké plochy, ktorých plusom je okrem čisto pôsobiaceho vzhľadu najmä jednoduché čistenie. Nemenej dôležitým faktorom je umiestnenie plynovej dosky. Keďže niektoré materiály horšie odolávajú vyšším teplotám, radšej sa im vyhnite, prípadne za ňou použite odlišný materiál. Dobrým riešením je napríklad tradičný obklad, kalené sklo či umelý kameň.

Alternatívou hladkých plôch sú rôzne štruktúrované panely s plastickým vzorom alebo klasické keramické obklady, ktorých údržba je o čosi náročnejšia.

Riešenie 1 Keramický obklad

• Vintage obklady hlásia v kuchyniach návrat a nemusí ísť len o linky vo vidieckom štýle, o slovo sa totiž hlási aj stále populárne retro. Inou alternatívou sú biele kachličky s vysokým leskom, ktorý sa s obľubou používa najmä v kuchyniach inšpirovaných Škandináviou. Vždy vyberajte obklad, ktorý sa dobre čistí, ak radi experimentujete, siahnite po farebnej škárovke. 

Riešenie 2 Materiálová jednota

• Obľúbeným prístupom pri návrhu kuchýň je riešenie „tón v tóne“, v rámci ktorého sa na zariadenie používa jeden materiál a jedna farebnosť, prípadne sa v ňom vytvára viac či menej výrazný kontrast. Kuchynská zástena tak môže byť identická s pracovnou doskou, resp. dvierkami. Spravidla sa v takomto prípade používa povrchovo upravená MDF doska.   

Riešenie 3 Dekoratívne panely

• Ďalšou možnosťou sú nástenné panely, napríklad z vysoko-tlakového melamínového laminátu, ktoré dobre odolávajú vode, mastnote i špine. K ich prednostiam patrí jednoduchá montáž (po prilepení ich utesnite silikónom) aj možnosť orezať ich v prípade potreby na požadovanú veľkosť. Keďže horšie znášajú vysoké teploty, neumiestňujte ich za plynovú varnú dosku.      

Riešenie 4  Umývateľný náter

• Jedným z finančne najmenej náročných riešení sú dekoratívne nátery. Stačí zvoliť vhodný odtieň, ktorý podčiarkne celkový vzhľad kuchyne, a adekvátnu farbu, ktorá sa bude dať dobre čistiť. Stále trendový je tabuľový náter, ktorý vynikne najmä v modernom interiéri, vytvoriť však môžete aj zaujímavé motívy imitujúce rôzne štruktúry, napríklad betón alebo kameň.    

Riešenie 5  Kalené sklo

• Široké možnosti stvárnenia plochy za linkou ponúkajú zásteny zo skla. Dobrú voľbu predstavuje dekorované grafosklo, ktoré sa vyrába z bezpečnostného kaleného skla a je päťkrát odolnejšie ako to nekalené. Výhodou je prakticky neobmedzená ponuka – fólia so želaným motívom sa umiestni pod sklenenú dosku a všetko sa precízne spojí pri vysokej teplote.    

Riešenie 6 Ostrovná alternatíva

• Efektným spôsobom, ako sa vyhnúť výberu zásteny, sú obľúbené kuchynské ostrovy, ktorých súčasťou môže byť nielen varné, ale aj umývacie centrum. Takéto riešenie priestor oživuje a jeho súčasťou môže byť aj príležitostné sedenie, resp. môže prechádzať do jedálenského stola. Keďže však uberá z úžitkovej plochy, v malých priestoroch sa ho budete musieť vzdať.

Riešenie 7 Tapety

• Popularita tapiet stále rastie a svoje miesto nachádzajú aj v kuchyniach. Do kuchynských priestorov sú vhodnejšou voľbou umývateľné vinylové tapety, v prípade kuchynskej zásteny sa odporúča siahnuť po špeciálnej PVC tapete, ktorá je vhodná aj za plynový sporák. Alternatívou môže byť umiestnenie tapety za bezpečnostné sklo.

Riešenie 8 Zástena s výhľadom

• Nízke okno je v prípade kuchýň v novostavbách obľúbenou cestou, ako do nich vniesť ešte viac denného svetla, a spravidla sa umiestňuje tak, že nahrádza časť kuchynskej zásteny. Pred okno však určite neumiestňujte varnú dosku a vopred zvážte aj polohu umývacej zóny. Aby sa okno dalo otvárať, vítané sú praktické sklápacie batérie, o ktoré už na trhu nie je núdza.  

TEXT NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 6/2017

Tagy:
kuchynské zásteny zariaďovanie kuchyne kuchynské linky nábytok do kuchyne

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 2018/06 v predaji


Darček k časopisu katalóg projektov rodinných domov
Predplatné

E-shop

E-verzia časopisu

Najnovšie príspevky