11 najčastejších chýb pri zariaďovaní kuchyne

03.11.2017  |     

Kuchyňa je centrom každej domácnosti, preto je dobré venovať jej návrhu primeraný čas a pokúsiť sa vyhnúť chybám, ktoré vedia strpčovať každodenný život. Pri jej zariaďovaní preto buďte triezvi a dbajte, aby bola nielen príťažlivá svojím dizajnom, ale predovšetkým komfortne slúžila.

1. Nelogické usporiadanie 

Aby sa v kuchyni dobre pracovalo, je nevyhnutné správne usporiadať spotrebiče a pracovnú plochu tak, aby na seba logicky nadväzovali. Začínať by sa malo chladničkou, z ktorej vytiahnete suroviny, potom by mal nasledovať drez, v ktorom ich umyjete, a prípravná plocha, na ktorej ich spracujete, a nakoniec varná doska. Ak túto následnosť dodržíte, vyhnete sa zbytočnému chodeniu a kríženiu činností. Umiestnenie spotrebičov je však individuálne a vyplýva aj z dispozičných daností a priestorových možností.  

 

2. Problematický roh

Osobitnú pozornosť venujte riešeniu rohov kuchynskej linky, ktoré sa častokrát nevyužijú naplno. Jednotliví výrobcovia ponúkajú rôzne spôsoby, ako priestor maximálne zužitkovať. K najefektívnejším patrí tzv. magic corner alebo rôzne otočné karusely.  

3. Spotrebiče, ktoré naozaj (ne)využijete

Dobre zvážte nielen výber jednotlivých spotrebičov, ale aj investíciu do zariadení, ktoré sú nad vaše užívateľské potreby, napríklad zohrievač tanierov, lebo zbytočne zaberajú veľa miesta. Dvojdrez v menšej domácnosti s umývačkou riadu nenájde plné uplatnenie. Pri zabudovaných spotrebičoch nepodceňte správne odvetranie. 

4. Nedostatok úložného priestoru

Nepodceňte množstvo úložného priestoru. Dobrým riešením môže byť komora, s ktorou sa však v bytoch stretnete len málokedy. Základ tvorí dostatočne veľká potravinová skriňa a adekvátny priestor treba vyčleniť aj hrncom, riadu a rôznym ďalším kuchynským pomocníkom. Najmä v prípade menších kuchýň je ideálne využiť celú výšku miestnosti a  potiahnuť horné skrinky až po strop.     

5. Masívny odsávač pár

Ak máte len malú bytovú kuchyňu, vyhnite sa rozložitým odsávačom pár. Zvoľte radšej výsuvný digestor zabudovaný do horných skriniek. Alternatívou môže byť model zabudovaný do pracovnej dosky, ktorý však uberá z pracovnej plochy.  

6. Delenie pracovnej plochy

Častou chybou pri návrhu kuchyne je zbytočné delenie pracovnej plochy na menšie časti. Práca bude pohodlnejšia, ak medzi drezom a varnou doskou vznikne aspoň 60 až 90 cm široká prípravná plocha. Nezabudnite ani na asi 30 cm širokú odkladaciu plochu po oboch stranách drezu a varnej dosky a vyhnite sa umiestneniu varnej zóny hneď vedľa vysokej skrine či chladničky. 

7. Nedostatočné osvetlenie

Častým nedostatkom kuchýň je nedostatočné osvetlenie. Centrálne osvetlenie je potrebné doplniť adekvátnym osvetlením pracovnej dosky, najčastejšie sa používajú LED pásy zabudované do horných skriniek. Osvetlenie varnej plochy sa najčastejšie rieši svetlom integrovaným do digestora. Najvhodnejšie je použiť jasné biele svetlo (tzv. cool white), ktoré prebúdza aktivitu. 

8. Pozor na drez pod oknom

Drez pod oknom predstavuje obľúbenú voľbu, vďaka ktorej získate v umývacej časti dostatok prirodzeného svetla. Pozor však dajte na výber vhodnej batérie, aby sa dalo okno v prípade potreby otvoriť. Umelé osvetlenie, ktoré dokáže v tejto časti kuchyne spôsobiť nemalé problémy, môžete vyriešiť „bodovkami“ umiestnenými do sadrokartónového stropu, prípadne visiacimi lampami, ak to rozmery okna umožnia.   

9. Kuchynský ostrov v malom priestore

Obľúbeným trendom súčasnosti je kuchynský ostrov, prípadne polostrov, ktorý je logickou odpoveďou na otvorené dispozície. Ak je denná časť dostatočne veľká, predstavuje ostrov ideálny prvok ako oddeliť kuchynskú zónu od jedálenskej – je praktický a pôsobí efektne. Častou chybou však je, že sa človek za každú cenu snaží umiestniť ostrov aj do menšieho priestoru, vďaka čomu prichádza o cenné centimetre. Mnohí investori často investujú mnoho úsilia aj financií do oddelenia kuchyne posuvnými priečkami, v praxi však nakoniec túto možnosť prakticky nevyužívajú.   

10. Prácna údržba

Do kuchyne je ideálne voliť ľahko umývateľné a udržiavateľné materiály. Kuchynská zástena pozostávajúca z malých obkladačiek s množstvom škár pôsobí síce efektne, jej údržba je však prácna. Lepšou alternatívou sú v tomto prípade jednoliate plochy, napríklad lakované sklo. Dobrou voľbou je minimalizovať otvorené police, na ktorých sa môže usádzať prach či mastné výpary. 

11. Drevená doska a drez

Ak sa rozhodnete pre pracovnú dosku z masívneho dreva, je lepšie osadiť kuchynskú batériu priamo do drezu. Vyhnete sa tak prípadnému napučaniu dreva v dôsledku vlhkosti.

 

Ing. arch. Lucia Mészárová radí

Dobre zvážte aj spôsob otvárania zásuviek a dvierok. V spodnej polovici linky uprednostnite pred klasickými skrinkami praktické plnovýsuvy, vďaka ktorým budete mať vždy dokonalý prehľad o ich obsahu.

Škola interiérového dizajnu Design Academy 
www.designacademy.sk

TEXT LUCIA MÉSZÁROVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 10/2017

Tagy:
zariaďovanie kuchyne kuchynské linky kuchynské drezy kuchynské štúdia zariadenie interiéru

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky