Čo už (ne)patrí do rustikálnej jedálne?

29.03.2018  |     

Chcete modernú či starodávnu jedáleň? Vyzerá to, že sa nemusíte rozhodnúť... Keď sme sa na vec pozreli optikou 21. storočia, zistili sme, že vznikne galéria toho, čo všetko sa (ne)oplatí spojiť s klasickými rustikálnymi prvkami.

Do slova rustikálny sa toho zmestí dosť. V našich zemepisných šírkach sa pod tým väčšinou chápe niečo dedinské, spojené s ľudovou tradíciou, minulosťou, sedliactvom. Zároveň ide o niečo drsné, nahrubo opracované, preto často masívne. Prirodzene z materiálov dostupných aj bez špeciálnych moderných technológií. Niekto by to možno nazval klasikou našich starých mám, ktorá spája drsnosť so starodávnym pocitom domáckosti. No chápať to možno naozaj rôzne.

Jednoduché verzus zložité

V rustikálnej jedálni sa vyskytujú jednoduché spoje a tvary sedenia, ktoré plnia účel a pripomínajú, že na vidieku sa odjakživa žilo v spojení s prírodou, čo si väčšinou vyžadovalo nasmerovať čas i prostriedky inam, nie do interiérového dizajnu. No práve táto jednoduchosť mnohých z nás dnes oslovuje.

Na druhej strane k vidieckej kultúre patrili zruční remeselníci, ktorí k drsným materiálom ako kov a drevo pridávali rôzne ornamenty.

 

Drsnosť verzus ornamenty

Keď sme pri ornamentoch, naozaj sú akýmsi protipólom rustikálnej neopracovanosti. Štylizovanú drsnosť aj dnes ľahko doplníme a zjemníme pletenými (napr. ratanovými) doplnkami, vzorovanými prikrývkami.

Rustikálny verzus etno

Ak sa vyberiete touto cestou, v rustikálnej jedálni ľahko zužitkujete obrus či košík po babičke, ale aj exotické suveníry z dovolenky. Zdanlivo vzdialené si je vlastne blízke... Veď „drsne krásna harmónia“ je na všetkých „koncoch sveta“.

Priemyselný verzus domácky

Práve akási patina nedokonalosti, drsnosti, ošúchanosti je to, čo rustikálne prvky spája s tými priemyselnými. Keď pridáte masívnosť, máte koktail, ku ktorému teraz inklinuje stále viac dizajnérov. Možno práve pre určitú dynamiku, ktorú občas pocítite, keď sa prvky harmonického vidieka spoja s továrenským chladom. Pre niekoho žiaduce, pre iného menej. Čo si myslíte vy? Vytratí sa vidiecka atmosféra alebo „zmäkne“ industriál?

Byt verzus stodola

Rustikálne prvky mnoho dizajnérov využíva, aby v otvorenom priestore navodili či aspoň pripomenuli charakter rozľahlej dedinskej stodoly, keďže práve na miestach, kde takéto stavby stávali, dnes vyrastajú moderné drevodomy či murované objekty, ktoré chcú zapadnúť do svojho okolia. 

No niekedy sa myšlienka na rustikálne šmrncnutú (napríklad) jedáleň objaví v byte, ktorý na stodolu veru nenafúknete. Navyše treba nechať priestor aj zariaďovacím potrebám ostatných spolubývajúcich. Tu sa potom kombinovateľnosť rustikálnych jednotlivostí náramne hodí...

Niekedy stačia dvere...

... alebo dvere (ešte o niečo „rustikálnejšie“)....

Oheň verzus neóny

Do rustikálnej jedálne patrí i „rodinný kozub“ s ohňom, na ktorom vidiecke gazdinky kedysi pripravovali dobroty....

 

... a podľa niektorých tam dnes patrí aj „svetlo a teplo“ neónov...

Nielen dizajnéri stále dávajú známym štýlom novú príchuť, takže sa inšpirujte a kombinujte. Dôležité je, aby vo vašej jedálni chutilo práve vám.

Zuzka Kubalová

zdroj: home-designing.com

Tagy:
rustikálny nábytok rustikálny štýl vidiecky štýl rustikálne jedálne

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky