5 štýlov, ktorými urobíte z kuchyne čarovné miesto

30.05.2018  |     

Ak potrebujete prelomiť ľady, žalúdok je tou najlepšou cestou. Srdce najviac obmäkčí úprimné prijatie a dobré jedlo. Kuchyňa bude vždy miestom, kde sa okrem vôní uvoľňujú i radostné emócie a rozväzuje jazyk i tých najsuchopárnejších jedincov.

MEDENÉ MAROKO

Svojrázne oblúky, vyrezávané detaily a nádherné farby. Ak sa rozhodnete kuchyni vdýchnuť závan orientu, rozhodne začnite „od podlahy“. Dlažba v marockom štýle využíva opakujúce sa geometrické tvary – kruhy a štvorce sa vzájomne prelínajú a vytvárajú originálne obrazce. Zabudnite na klasickú bielu kuchyňu a siahnite po svojej obľúbenej farbe. Priniesli ste si z diaľok orientálnu hlinenú nádobu s kónickým tvarom? Pripravte si tajine a nechajte prevoňať priestor exotickým Marokom. 

STRIEDME AFRO

Kvalita je pre Afriku prvoradá a rozhodne predčí kvantitu. Dominujú prírodné materiály ako kameň, drevo a hlina. Africký interiér je striedmy, necháva naplno vyniknúť nosné dizajnové prvky, akými môžu byť bambusové lampy, exotické koberce či zvieracie artefakty. Moderná afro kuchyňa je elegantná a jednoduchá. Drží sa tlmených farieb a  zemitých odtieňov, no dokáže s citom kombinovať svetlé a tmavé – až čierne odtiene dreva. Na policiach v kuchyni krásne vyniknú hlinené nádoby či drevené misy, ktoré patria k tradičnému africkému stolovaniu. Naplnené tradičným Biltongom alebo ryžou Jollof sa stanú pastvou nielen pre oči.

LAHODNÉ FRANCÚZSKO

Láka vás vôňa vanilky a sladkých crepes či lahodný cibuľový quiche? Ak milujete francúzsky či anglický vidiek, určite vás nadchne praktická a tradičná kuchyňa v „country“ štýle. Odľahčite steny od robustných horných skriniek a vidieckeho mohutného digestora. Teplý vanilkový základ príjemne ozvláštnia moderné nerezové doplnky a svieži modrý obklad. Kto má v srdci prírodu, pokoj a rodinnú harmóniu, tomu bude vidiek a jeho čarovná nostalgia vždy pripomínať pravý domov. 

 

BIELE GRÉCKO

Tradičné grécke interiéry sa odlišujú od ostatných už na prvý pohľad. Hlinu a marocký štuk nájdete v okolí domu i v jeho vnútri. Obľúbené sú otvorené police a skrinky bez dvierok na pohľad nedokonalých tvarov. Tradičné biele a modré interiéry navodzujú príjemný chládok a celý priestor pôsobí jednoliato a pokojne. Pripomeňte si vôňu Grécka šťavnatými souvlaky a sviežou omáčkou tzaziky. V čase horúceho slnka si v snehovo bielom chládku doprajte poobednú siestu. 

FAREBNÉ MEXIKO

Mexický štýl definujú plné tóny jasných a teplých farieb. Kým modrá nám pripomína Fridu Kahlo, zelená zase typické kaktusy gigantických rozmerov. Tyrkysová sprítomňuje Karibské more a žltá je farbou slnka, ktorá jednoducho do Mexika patrí. Farieb sa netreba vôbec báť – pre tento štýl je typické kombinovanie mnohých vzorov. Interiér je rovnako veselý a hravý ako samotní Mexičania. Nachystajte tortilly s pikantnou salsou, pripravte dynamickú hudbu a letná mexická párty môže začať.

TEXT: KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 5/2018

Tagy:
etno štýl zariaďovanie kuchyne kuchynské linky grécky štýl

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky