Vlastnoručná premena kuchyne: Ako šikovné ruky zmenili kuchyňu ma čarovné miesto

27.08.2018  |     

Príbeh o tom, ako šikovné ruky premenili kuchyňu na čarovné miesto. A ak by vás táto premena inšpirovala, prinášame postup, ako si svojpomocne zhotoviť kefované dvierka na kuchynskú linku.

Manželia vymenili podnájom za vlastné bývanie v časti Bratislavy „od ruky“, ale zato bližšie k prírode. Až teraz však majú pocit, ako keby tu žili odjakživa. Spolupatričnosť s priestorom, v ktorom bývajú, akoby sa rátala na počet upečených večerí a navarených čajov. Doteraz si s ním boli cudzí, keď tu zrazu s kuchyňou prišiel do ich bytu život a spokojnosť. Láska prechádza kuchyňou, o tom niet pochýb.  

 

 „Už je to nejaký čas, čo sme s manželom nakukovali do každej izby a veľmi sme chceli vedieť, čo v nich je. Nebolo tam nič, len naše sny. Byt sme kúpili. Od prvej chvíle sme vedeli, že to tak má byť, ale až teraz sme si skutočne istí.“

Život v akomkoľvek príbytku akoby sa začal datovať prvým navareným jedlom. O to viac si ho vážia po bagetovom polroku. Zásoby vareného jedla síce prichádzali s každou rodinnou návštevou a snažili sa prichádzať pravidelne, nebolo to však ono. Vaňové umývanie riadu znamenalo aj umývanie samotnej vane. Zohrievalo sa v mikrovlnke na zemi a taniere mali svoje miesta v škatuliach.

Jedna večera znamenala rodinnú návštevu, ktorá jedlo priniesla, hľadanie tanierov a príborov, ktoré mohli byť kdekoľvek, sedenie na zemi pri mikrovlnke, kým sa všetko zohreje, jedenie dobreže nie postojačky a nakoniec vaňové umývanie riadu. Kúzlo celého procesu prípravy jedla a servírovania, čas strávený spoločne, to všetko bolo v nedohľadne. Až kým...

„Zrazu“ konečne mali kuchyňu. Nie takú podaromno sťuknutú. Večerné a nočné hodiny sa pre manželov zmenili na vyrábanie vlastnej kuchyne. „Nebyť manžela, kuchyňa by ešte nestála. Tá naša je už našťastie hotová.“ V stolárskej dielni ide vždy o to, ako s vami všetko spolupracuje. Veciam, ktoré vyrábate, musíte dávať lásku a trpezlivosť už pri ich zrode a ony vám ju na revanš vrátia späť. Skôr či neskôr.

„Práve to ma naučil Peťo. Trpezlivosť a aj zručnosť mi chýbajú. Všetko potrebuje svoj čas na dozretie. A ja som stála pri každom kroku. Tentoraz nielen ako pasívny pozorovateľ, rátala som hodiny, aby sme mohli naniesť ďalšiu vrstvu oleja či farby.“

Celá kuchyňa je tak do poslednej bodky vyrobená rukami manželov, Peťo ju vyskladal, umiestnil všetko na svoje miesto. Má práve preto ešte osobnejší význam, stala sa súčasťou rodiny. So svojou patinou je pripravená pohltiť najrôznejšie kuchynské katastrofy. Lak odolá špine, dá sa jednoducho utrieť, rytiny od noža sú len vítané, odtlačky prstov nevidno.

V dielni vznikla a sama sa teraz takmer každý deň stáva kulinárskou dielňou nápadov. Vracia im všetko to, čo do nej vložili. Okrem dvierok s patinou využili aj tabuľovú farbu. Len tak decentne, aby jemne kontrastovala s drevom. Tá je v neustálom švungu. Píšu si na ňu denné „menučko“ a kreslia odkazy. Je to hra, ktorá neomrzí ani malých, ani veľkých a navyše dodáva celej kuchyni vtip. Nemusíte mať malé deti, aby ste ju využívali. Tabuľu kdekoľvek v byte si obľúbi každý. Všetky skrinky sú uzavierateľné.

Zvíťazila praktická nátura manžela. Ako kompromis vytvoril Lucke malú kuchynskú galériu na všetko, čo nerada skrýva – hrnčeky, šálky, vázy, ale aj nádobky na často používané ingrediencie. Všetko je tak hneď poruke a na dosah.

„Musela som sa zaprisahať, že prach na poličkách budem bez reptania utierať ja. :-) Niektoré kuchynské pomôcky musím mať na očiach. Pre ich jednoduchú krásu, ale aj pre spomienky, ktoré vo mne vyvolávajú. Hrnčeky sa točia v jednom kolobehu, a tak sa nánosu prachu nebojím.“ Čokoľvek nájdete v ich kuchyni, buď to vzniklo v rukách manželov, alebo niečo pre nich znamená. Kuchyňa je stelesnením ich samých, vznikla ich rukami a sama teraz čaká na príležitosť ukázať sa v celej svojej kráse.

 

KEFOVANÉ DVIERKA

Aby kuchyňa nadobudla vidiecke čaro, môžete jej k tomu dopomôcť aj vy. Brúskou na kefovanie vytvoríte na dvierkach reliéf, ktorý pripomína zašlú krásu starého dreva, a ak sa vyhráte s farbou, na patinu nebudete musieť čakať niekoľko rokov. Podarí sa vám oklamať samotný čas.

Ak budete chcieť dvierka bledšie, použite bledšie moridlo a bielu farbu príliš nezotierajte. Ak preferujete tmavšiu farbu kuchyne, potom použite takmer čierne moridlo a bielu farbu zotierajte aj viacerými handričkami, aby na dvierkach zostal len jemný povlak.

Materiál a pomôcky

• smrekové dosky (2 × škárovka, 1,20 × 2,50 m) • liehové moridlo (2 × 0,5 l, hneď tmavá) • základná biela farba (3 × 700 ml) • krycia biela farba (2 × 700 ml) • bezfarebný tvrdený lak (2 × 700 ml, matný satén) • kefová brúska • drôtená valcová kefa do kefovej brúsky • nylonová valcová kefa do kefovej brúsky • ručná pásová brúska • brúsny papier alebo šmirgeľ • štetec na moridlo • štetec na farbu • štetec na lak • valček na maľovanie • handrička

PRACOVNÝ POSTUP

Text, foto a realizácia: Lucia Hô-Chí (hausmaus.sk), Peter Pristach, Dano Veselský
Zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Tagy:
vidiecky štýl vidiecke kuchyne kuchynské linky rekonštrukcia kuchyne

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky