Čo dokážu najmodernejšie kuchynské varné dosky?

09.11.2018  |     

Technológie idú závratnou rýchlosťou dopredu, a ak ste si kupovali nejaký spotrebič pred pár rokmi, budete sa čudovať, čo všetko dokážu dnes. Tentokrát si môžete v našej pravidelnej rubrike Domáci pomocníci pozrieť prehľad najmodernejších varných dosiek a ich funkcií, ktoré nielen uľahčia varenie, ale i čas pri ňom strávený.

Indukčné varné dosky

Teplo pri indukčnom ohreve vzniká len v priestore dotyku hrnca s varnou doskou a ohrieva sa len vnútro nádoby. Tak nedochádza k žiadnym stratám energie a indukčné varné dosky vďaka tomu možno radiť k tým najúspornejším. K ich ďalším výhodám patrí najmä vysoká bezpečnosť – ak jedlo vykypí, nepripečie sa a možno ho ľahko utrieť. Variť môžete takmer na celej ploche indukčnej dosky – tzv. flexi zóna rozpozná, kde máte položenú nádobu, aká je veľká, a ohrievať bude len ju. Nevýhodou, ktorá odrádza od kúpy indukčnej varnej dosky, je nevyhnutnosť použiť špeciálne nádoby s feromagnetickým dnom. Vyššie počiatočné náklady pri kúpe sa ale rýchlo vrátia v ušetrenej energii.

 

Plynové varné dosky

Pri plynových varných doskách bol kedysi problém najmä s nepravidelným ohrevom, zapaľovanie plameňa bolo prácne, nedal sa presne regulovať a aj s čistením bola poriadna námaha. Na to všetko dnes možno zabudnúť. Horáky sú vybavené veľkým množstvom otvorov, ktoré zabezpečujú, že jedlá sa zohrievajú rovnomerne. Tým sa oproti „starým horákom“ skrátil aj čas potrebný na uvarenie vody až o 20 %. Zabezpečená je aj vysoká bezpečnosť – dosky okamžite automaticky prerušia prívod plynu, ak plameň zhasne, napríklad pri vyvretí. Disponujú aj poistkami proti úniku plynu. Ak vás odrádza napríklad ich čistenie, v ponuke sú plynové dosky so sklokeramickým povrchom.

TEXT: MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 10/2018

Tagy:
varné dosky kuchynské dosky indukcia

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky